Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
va salut pe toti

am o mica mare si nu zic degeaba mare plroblema.
de ceva perioada am vandut o masina si actualul proprietar nu a mai venit sa radieze masina,adica eu am facut un schimb cu alt auto am mai dat o diferenta,eu am inscris masina,dar masina pe care eu am dat.o la schimb nu mi.a mai dat acel sfarsit de pagina cu radierea,sa ma pot duce la politie dupa care la finante,si eu stau si platesc impozit la masina,si nu mai zic si cate amenzi am luat de parcare ilegala,de radare,masina la randul ei fiind vanduta la a nu stiu a cata mana,vanduta si revanduta,dar numa samsari de astia.

eu cand am facut schimbul am dat si cu certificat de autentificare pentru a nu pierde timpul pe la RAR,si sa o inmatriculeze mai repede.

de ce mama ....... au schimbat astia formele de radiere,mai bine era inainte cumparai o masina,ti se dadea nr rosii si trebuia sa o inmatriculezi in termen de 30 zile,acum stai sa alergi prin tara ,sau prin tribunale,cu timp pierdut si cu BANII pierduti,pina se hotarasc aia sa.ti dea la mina sentinta finala de radiere

unde se pot face plingeri ?la ce sucursala,sau unde se poate cere o modoficare a legii de radiere a masinilor chiar suntem o tara de ra.....t,chiar fac astia din noi ceea ce vor ei ,unde se poate cere printr.o ordonanta de urgenta schimbarea legii de radiere,cum au dat acele legi prin ordonanta de urgenta de schimbare a taxei de inmatriculare si sa schimbat legea de 3 ori in 2 luni,asa sa dea si o ordonanta de urgenta privind radierea masinilor

astept ceva pareri sugestii

multumesc anticipat
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru am patit eu cu aro cand am dat-o in aceeasi localitate si a ajuns peste 3 judete.
Mergi la politie si spune care este treaba;trebe sa platesti o amenda si de rest se ocupa ei.Eu am platit 100ron anul trecut .
Sau mai intai intereseaza-te mai discret si dupa aia mergi;nu stiu care sunt legile
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal

mai bine era inainte ,ti se dadea nr rosii valabile 30 zile,si de nu o inmatriculai se radia singura,sau trebuia sa achiti o alta taxa de reevaluare a masinii la RAR,acum trebe stat numa cu frica cand vinzi o masina ,sa nu nimeresti pe mana samsarilor,caci aia le tot iau la combinatii,si le schimba intre ei,pina reusesc sa o marite la un om cum se cade,si asta poate dura ani de zile,eu am scris mail la guvern sa vad si eu ce raspuns primesc,nu prea cred sa primesc un raspuyns curand avand in vedere ca vin si alegerile,numa la asta nu le stau capul,dar asta ma doare deoarece de la anul se maresc impozitele la masini si apartamente si ma doare,caci este o masina din* 94 cu motor de 2.2 diesel.
sper sa pot rezolva ceva.oricum multumesc,
am fost si la mine la politie si mi sa spus ca pot merge cu acel; contract de v| c la judecatorie,si cum si angajatii tribunalelor sunt in greva,asa ca tinete bine

sa auzim de bine
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
te duci cu contractul de vanzare-cumparare la finante si o scoti de la impozit.
Skip ads

  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal

nu se poate pina nu aduc actul de radiere vizat de politie,am incercat o gramada de variante,singura ramine darea in judecata,bani cheltuiti si timp pierdut,
TRAIM IN R O M A NI A SI ORICE ESTE POSIBIL,asa ceva nu sar grabi sa o modifice cei in masura,ce zic ei lasa sa.i stoarcem de dari chiar de nu mai detin acel lucru,dar cu taxa auto au modificat.o in 2 luni de 3 ori,prin ordonanta de urgenta,sa dea si aci o ordonanta de urgenta sa modifice legile privind termenul de valabilitate a acelui act de VANZARE*CUMPARARE,sa se treaca inapoi pe acele nr rosii valabile 30 zile

dar cu cine sa te bati ,la cine sa apelezi sa schimbe acele legi,oare ar trebui o petitie trimisa carui minister,de politie,de transporturi,sau care mama masii,la guvern
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu nu mai exista radiere...eu zic sa mai intrebi la finante cum se face.
eu am vandut cateva masini si nu am avut nici o problema cu scoaterea din evidenta a masinilor
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:din cate stiu nu mai exista radiere...eu zic sa mai intrebi la finante cum se face.
eu am vandut cateva masini si nu am avut nici o problema cu scoaterea din evidenta a masinilor


Cum sa nu mai existe radiere? Fara certificat de radiere de la politie, nu pupi nici o stergere din evidentele finantelor. Si grija, recomand sa pastrati bine exemplarul ce va ramane din cele 3, ca puteti avea surpriza ca anul viitor sa vi se perceapa impozitul din nou, ca nu au sters-o din evidenta cand a-ti dus primul certificat si pe acela nu-l mai gasesc. Au mai fost cazuri si chiar angajatii lor mi-au recomandat sa pastrez bine ultimul exemplar, ca nu se stie ...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
un piculet off-topic
asa e la noi: http://www.rezistenta.net/2...ta-act-dosar.html

si cam asa e la ei: http://theamericanchronicle...gory/bureaucracy/
(cititi in ordine cronologica)

cu accent aici (asta ca sa revin oarecum on-topic ) :http://theamericanchronicle.wordpress.com/2009/10/08/joy-ride-2/

inca se mai poate aplica la loteria vizelor Wink
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nilf40f a scris:
Tzepozzz a scris:din cate stiu nu mai exista radiere...eu zic sa mai intrebi la finante cum se face.
eu am vandut cateva masini si nu am avut nici o problema cu scoaterea din evidenta a masinilor


Cum sa nu mai existe radiere? Fara certificat de radiere de la politie, nu pupi nici o stergere din evidentele finantelor. Si grija, recomand sa pastrati bine exemplarul ce va ramane din cele 3, ca puteti avea surpriza ca anul viitor sa vi se perceapa impozitul din nou, ca nu au sters-o din evidenta cand a-ti dus primul certificat si pe acela nu-l mai gasesc. Au mai fost cazuri si chiar angajatii lor mi-au recomandat sa pastrez bine ultimul exemplar, ca nu se stie ...


se numeste scoatere din evidenta (deci nu ii mai spune radiere)
http://www.primariapitesti....ransport%20PF.pdf
mi-e lene sa caut mai multe exemple...daca crezi bine, daca nu si mai bine.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Asa e decat o scoti de la circa financiara si atata ca asha am facut si eu
  • deleted-977

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris ”mi-e lene sa caut mai multe exemple...daca crezi bine, daca nu si mai bine.”
Tzepozzz nu te incorda prea tare. opelgts2 are dreptate. Daca tu la Pitesti poti asa, asta este pentru ca cei de la primaria de acolo cunosc bine legea. Uiti in ce tara traim. La alte primarii este altfel. Inscrie-ti si tu o masina la Deva si vezi ce patesti pana o scoti din evidenta impozitului, daca o vinzi si cumparatorul nu o trece pe numele lui. Exact ca la Neamt, la opelgts2. La primaria din Hunedoara e ca la Pitesti. Acelasi judet, doua orase diferite, doua modalitati diferite de a scapa de impozitul unei masini pe care n-o mai ai. Nu te repezi daca ti-e lene sa cauti mai multe exemple si nu cunosti.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stai linistit ca nu se incordeaza nimeni...daca nu te repezeai tu, observai ca sunt din Judetul Prahova (Ploiesti).
exemplul cu Pitesti era unul luat la intamplare de pe Google.
nu cred ca am afirmat ca procedura este la fel in toata tara, ca nu sunt vreo "mama omida" care sa le stie pe toate
partea cu "imi este lene sa caut" era pentru @nilf40f si era legata de radiere...uite ca acum nu mi-a fost lene si am gasit ceva http://www.neamt.ro/Info_ut...diere_vehicul.php
Skip ads

  • deleted-977

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sunt foarte linistit, atat de linistit incat n-am observat ca esti din Ploiesti, dar n-ai prea inteles ce - am scris mai sus asa ca iti sintetizez ideea. N-are rost sa-i spui lui opelgts2 si citez : ”te duci cu contractul de vanzare-cumparare la finante si o scoti de la impozit.”, pentru ca nu-i asa. Iti explicam ca asa este la primaria Hunedoara, Ploiesti sau unde mai stii tu. Crezi ca opelgts2 e asa fraier ca nu stie sa mearga cu contractul de vanzare-cumparare la finante? Eu inteleg ce problema are, iar daca tu nu intelegi si nu-l poti ajuta, nu te baga in seama.
Nu mai stau sa-ti scriu despre radiere, desi vad ca nici acolo nu stii despre ce-i vorba. Sa stii doar ca exista si radiere.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am incercat sa-i dau un sfat, avand in vedere faptul ca s-a modificat legea relativ recent, (de vreo 3 ani parca) nu au fost multi in situatia de a cumpara/vinde o masina in intervalul acesta de timp, astfel incat sa stie procedurile de acum, asa ca i-am spus cum trebuie sa faca...daca acolo institutia respectiva functioneaza dupa alte norme n-am de unde sa stiu.
cat despre radiere uite aici:
"Începând cu 1 decembrie 2006, au intrat în vigoare noile reglementãri privind procedura înmatriculãrii, înregistrãrii, radierii ºi eliberãrii autorizaþiei de circulaþie provizorie sau pentru probe a autovehiculelor, conform Ordinului ministrului MAI nr. 1351/2006, publicat în Monitorul Oficial 941/21.11.2006.

Înmatricularea permanentã este continuã, în sensul cã de la admiterea în circulaþie în România ºi pânã la scoaterea definitivã din circulaþie a unui vehicul, acesta este înscris permanent în registrul naþional al vehiculelor înmatriculate, pe numele proprietarului sau, dupã caz, al proprietarilor succesivi. Dispare astfel noþiunea de "radiere" la transferul de proprietate."

citat din link-ul de mai sus pe care nu ai vrut/putut sa-l citesti.
PS: asta e ultimul mesaj pe care il scriu pe topicul asta, deci nu te mai obosi sa-mi dai replica pentru ca vad ca nu se poate discuta cu tine.
  • deleted-977

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nici eu nu-ti mai scriu ca vad ca nu pricepi. Citeste CU ATENTIE ce scriu eu si uita-te ce prostii raspunzi tu.
Imi pare rau ca nu pot sa-l ajut pe opelgts2, dar nici sfaturi aiurea nu-i dau.
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pentru Tzepozzz si altii : Scuze ai avut dreptate . Am vandut acum cateva zile o masina si tot ma gandeam cand o sa vina cumparatorul cu radierea pentru a scoate masina de la impozit - finante. In acest timp aflandu-ma cu treaba in Bucuresti si cautand si eu sa cumpar alta masina, toti vanzatoriimi-au spus ca actele sint pe primul proprietar, dar la finante figureaza ei. Initial nu am prea priceput dar mi s-a explicat ca vanzatorul se duce cu contractul de vanzare la finante, scoate masina de la impozit , i se elibereaza un certificat fiscal si cumparatorul o inregistreaza pe numele lui ( tot la finante ), totul fara a avea radierea de la politie. De curiozitate am mers si eu cu contractul de vanzare cumparare la la finante si culmea asa este, am sters-o din evidentele mele, nu mai platesc impozit. De acum in colo cumparatorul raspunde , daca nu o declara in 30 de zile la finante unde locuieste, va plati amenda. Deci puteti scapa de impozit foarte usor in caz de vanzare a masinii.
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
domnilor si cum ii cu contractul de vanzare cumparare? trebuie facut la notar sau se face intre cei doi. de mana
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se face la centre specializate situate preponderent in targurile auto sau pe langa birourile de inmatriculari. Sunt formulare speciale, pe hartie autocopianta, care se completeaza la masina de scris. Tot atunci se intocmeste si fisa de inmatriculare.
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai da, dar dak nu ai facut asa ceva cand ai vandut masina, si respectivul cumparator nu mai face nimic ce faci?
eu sunt intro situatie asemanatoare si nu stiu cum sa fac, pt ca at cand am vanduto era wekend si nu stau in oras. iar tipul este din alt judet.
care ar fi procedura de radiere, findca nu mi tot una sai plates eu amenzi si impozit chiar dek nu o mai am.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate, in cazul tau, singura posibilitate este actionarea in judecata.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR