Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mercedesul nu e masina de fuga.Incearca 150 cai de pe un bmw seria 3 diesel si vei simi o diferenta mare.
Mercedes a fost construit pentru confort nu sa prinda suta in 7 secunde.
Incearca sa conduci un mercedes sport sl cu motor de 5000 cmc si atunci........nu o sa mai scrii balarii.(comparatie stupida intre 2 masini care nu au nimic in comun in afara de volan si 4 roti)
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Se poate sa fie TC sau alt sistem de securitate pasiva. Tu stii mai bine, nu te contrazic, dar pentru acest topic ce relevanta are? Este pentru mine doar pentru a zecea oara cand scrii doar ca sa te vezi pe net.
Off topic: sa vedeti acum discutii! Sad
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Este pentru mine doar pentru a zecea oara cand scrii doar ca sa te vezi pe net.

Stimabile, vad ca nu iti place sa fii corectat cand scrii o aberatie. Te-am bagat in seama doar pentru ca unii care vor sa invete ceva s-ar putea sa te si creada.
Mai repede am putea considera ca scrie ca sa se vada pe net un individ care afirma ca nu-i scartaie rotile la demaraj pentru ca are ABS si ESP. Laughing
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cei care spuneti ca C220 CDI e masina puturoasa,ati condus macar odata aceasta masina . Eu da si va pot spune, ca este printre putinele masini care a reusit sa-mi lipeasca plamanii de spate.Asa ca va rog terminati cu aberatiile,si fiti realisti.Nici nu am reusit sa-i dau viteza a 6-a ca aveam 190km/h
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Repet: ce relevanta are pentru acest topic?
Off topic: nu am TC (presupun ca te referi la "controlul tractiunii"). Ei uite ca nu am asa ceva. Poate ca in 2007 cand a iesit ultimul tip de Vectra a fost inclus in ABS sau ESP. Nu am gasit in bord vre-un bec sa se aprinda cu functia TC. Aceasta functie la masina mea ar corespunde cu ESP-ul, si crede si nu cerceta dar cand dai blana de pe loc taie alimentarea si nu-ti da voie sa pleci cu "scart"
LE: am spus ca modelul 220 C este o masina din gama "slaba". Nimeni nu a spus ca este puturoasa, doar un pic lenesa. Este totusi Mercedes, adica pentru clasa ei "C " ai confort. Incearca sa mergi cu una de clasa "S" - sport - si sa te tina buzunarul...... 20% benzina consum mixt, da' sa vezi cum cauti plamanii prin porbagaj Wink
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Clasa S nu Inseamna sport, e clasa de lux!

Asa cum B de la Vectra B nu vine de la Barca.

@Hot, ai impresia ca 150cp arsi pe fund cu sigla Bmw sunt mai rapizi? Deloc.

Compara C220 170cp, ~1600kg, 0-100km/h 8.4s cu 320d 177cp, ~1500kg, 0-100km/h 8.0s. Diferenta e mica, Bmw-ul e ceva mai puternic si mai usor.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Daniel, in discutie este vorba despre C220 CDI si Corsa B 1L, nu BMW-uri sau alte marci, respectiv modele. Chiar si din clipurile de pe net se observa clar ca "balena" accelereaza mult mai repede pana la 'suta decat Corsa B, chiar daca e de doua ori mai grea si are de trei ori mai multa putere. Sau poate nu e evidenta puterea raportata la greutate. Da, poate in Corsa ai senzatia (doar) ca accelereaza mai repede.
Cand afirmi ca din lejeritate tragi de ea la 60km/h in treapta a 4-a, dar tu totusi te grabesti, parca nu e in regula. Dupa care te plangi ce sprint de rahat are. Ceilalti au expus cat se poate de corect unele aspecte (biela, cozmino etc). In plus, nu vad care e castigul ca "iti da scart". Asta inseamna timp pierdut, lipsa de aderenta. Daca stii sa pui puterea jos, nu-ti trebuie "scart".
Facem abstractie de comparatia absolut inutila intre cele doua masini.

Ca idee:
http://en.wikipedia.org/wik...edes-Benz_S-Class
http://en.wikipedia.org/wik...edes-Benz_C-Class
Nu vad legatura dintre S-sport, C-confort. O suna bine dupa ureche, dar realitatea e alta.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris: Ei uite ca nu am asa ceva. Poate ca in 2007 cand a iesit ultimul tip de Vectra a fost inclus in ABS sau ESP. Nu am gasit in bord vre-un bec sa se aprinda cu functia TC. Aceasta functie la masina mea ar corespunde cu ESP-ul, si crede si nu cerceta dar cand dai blana de pe loc taie alimentarea si nu-ti da voie sa pleci cu "scart"

Cu siguranta TC-ul a fost inclus in ESP. Laughing Masina ta e una speciala. Laughing
Pe la unii prin manualul de la Vectra scrie ca becul din bord este comun pentru TC si ESP. Si tot acolo scrie si ca TC taie alimentarea pentru a usura demarajul. Asta nu inseamna ca rotile nu vor scartai. O roata la limita aderentei intotdeauna va scartai, iar rolul TC-ului este sa nu permita ruperea aderentei, nicidecum sa impiedice roata sa ajunga la nivelul aderentei, desigur ca e vorba de demaraj, nu de frana sau viraje.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni dar eu asa stiu ca TC-ul este comandat de modulul ESP. Scuze off-t.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mai probabil se foloseste de calculatorul ABS.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ca de obicei cand se fac comparatii se aprind spiritele. Important e ca pacientului i-au putut fii salvate degetele. Sanatate multa!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si mie mi se pare ca astra mea c14nz e avion fata de signum z19dth. Pana ajung la viteza 3 Laughing
Turbodieselurile cam au si un lag sub 1500 ture, benzina trage binisor constant, mai ales pe o masina mica.
Dar pana la urma totul e in imaginatia noastra.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR