Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Schimbat electromotor in Iasi ,1000 ,lasat electromotor vechi,si manopera la meriva 1.7 ctdi
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Unde ai fost scumpete draga daca nu sunt indiscret ?
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Inlocuit doua conducte circuit racire (9 si 24 din schema Opel, care n-au vrut sa iasa prin demontarea evacuarii)) si schimbul de cele "lumesti" (ulei si motorina) uite-asa:
1. Conducte 2 bc. (166 si 53 lei), ulei Castrol Edge 5W40 5 litri (170 lei), filtre Man ulei si motorina (31 si 35 lei) de la AutoA Bucuresti (cu tot cu expediere si discount 28 lei, bonus un odorizant) 435 lei, livrare in 6 zile de la comanda cu adus piesele din strainatate, variantele din Iasi depaseau 520 lei;
2. Antigel G 12 3 litri 45 lei, apa 2 litri 3.5 lei din Iasi, Gara Internationala;
2. Demontat fata integral (radiatoare, eliminat antigel si freon), inlocuit conducte, schimbat ulei si filtre, montat (aproape) toate inapoi (mai putin freon din conditii de buget, completat acum cu azot) 200 lei (black) la atelierele scolare din Primaverii (don Costel).
Total 685 lei. Punct
  • elmugur

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Meriva z17dth, mi-a murit electromotorul - electromotor nou 560 ron manopera 300-400 ron in Constanta, dar mi-am facut curaj l-am defacut si am cumparat rotor nou 100 ron (electromotor Hitachi) si bucsi 2 ron/buc in acest caz manopera zero si merge ca nou !

alte preturi:
Filtru aer+filtru ulei_filtru polen+filtru motorina 100 - 120 ron (mann) - (le schimb anual)
curea distributie Conti + 2 role INA = 250 ron (schimbat la 80k)

bare longitudinale (le-am adaptat de la un opel astra caravan de la dezmembrari 110 ron) - vezi garaj
Skip ads

  • klauss78

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mdascalu a scris:Stie cineva unde pot gasi o pedala de acceleratie opel meriva 1.4? si daca se poate la ce pret? Am incercat sa-i pun cirlig si la alimentarea modulului pentru priza am folosit se pare, un fir de plus de la aceleratie (nu am vrut sa trag un fir pana in spate si am folosit firul care ducea tensiune spre bricheta din portbagaj - ca oricum nu era conectat). S-a aprins indicatorul de service iar singurul cod care nu pate fi sters este cel de la potentiometrele de acceleratie. Unul din cele doua potentiometre functioneaza, dar celalalt sta in 4.2 v continuu. masina functioneaza ok, dar becul ala din bord nu se stinge decat daca scot mufa din soclu, moment in care merge la relanti dar nu mai accelereaza, in schimb becul se stinge.


sal
Carlig de care, cat si de unde Smile
ms
  • motan3lul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare oameni buni.de cateva luni mi-am luat si eu o meriva de prin 2007 cdti de 1,3.in fine sunt destuld e multumit de masinuta asta numa k se apropie termenul de revizie(schimburi filtre+ulei).Ei aici e o,, mica problema'' k sa-i zic asa.Filtrele nu sunt asa de scumpe insa cel de combustibil e un pic cam piperat vreo 400 dlei.Asa ca apelez la voi sa ma ajutati si pe mine de unde as putea sa iau si eu asa ceva.Eventual recomandari(vreun site ceva) si as ramane dator.Va multumesc anticipat si astept ajutorul vostru.Cu stima.
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu unde ai gasit tu filru combustibil la 400 ron ca intradevar ii un pic cam mult. poate tot ansamblu filtru costa atat, la cei de la Unix filtru combustibil Mann costa 77,66 ron. nu stiu cum e cu comanda online eu am un prieten cu magazin piese auto si are reducere la ei...
  • motan3lul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Oski pai am gasit si eu varianta aia ieftina insa masinuta mea are un filtru cu trei conducte(k sa le zic asa) si este si capsulat.asa ca ma gindeam daca puteti sa imi dati si mie un linq ceva unde sunt mai ieftine.nu de alta da din cate stiu 1,3 cdti sunt motoare mai pretentioase si nu vreau sa patesc ceva.
Skip ads

  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
poi conform magazinului online de la Unix ii dat numai cartusul filtrant, si eu am meriva de 1.3 cdti inca nu am schimbat si nu m-am interesat de filtru, dar banuiesc ca nu e capsulat sau poate gresesc... sper sa nu fie considerat ca reclama www.unixauto.ro => webshop => si de acolo sper sa te descurci
  • motan3lul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Oski am fost pe la magazinele astea de piese auto de pe la mine pe aici(eu sunt din tg-jiu).Si sunt niste preturi.....si de asemenea s-a si uitat un tip de la un magazin la tipul filtrului (a ridicat capota) si el mi-a zis ca e capsulat Sad.Offf.nu stiu ce sa cred.ca pana la urrma trebuie sa il schimb.(ca nu l-am schimbat de cand o am eu).Asa ca inevitabilul o sa se produca.asta e.oricum daca mai ai idei sau pareri le astept.multumesc
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
acum am ajuns acasa si am verificat filtrul de motorina si da ai dreptate, este capsulat Sad se pare k nu scapam eftin... am sa mai caut si eu ceva versiuni mai accesibile ca si pret
  • motan3lul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Oski dak vrei am niste baieti pe aici care mi-l pot aduce la vreo 300 de lei.E cu 100 mai ieftin.In rest celelalte compenseaza filtrul ala de motorina(e un fel a sa spune) Crying or Very sad Si inca ceva cam ce ulei sa iau?pentru motoru asta cdti.aaaaaa si inca ceva .....asta de motorina cred ca se schimba de fiecare data k la motorina de pe la noi(plina de apa) e normal nu?Daka mai stii ceva sper sa ne auzim.Numai bine
Skip ads

  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ms dar deocamdata bugetul nu permite si schimbul de motorina, ulei am schimbat de o saptamana 5W40 castrol magnatec + filtru ulei, deocamdata sunt multumit. din ce am gasit pe net si ce am auzit la mine (nu stiu la tine) la motoarele cu filtru de particule trebuie ulei sintetic.
  • cristy_miu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut unde gasesc si eu toba finala si la ce pret? multumesc
  • dundy
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Dec 2009
  • Tigra 1995 z14xe
  • Bistrita-Nasaud
  • dundy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Tigra 1995 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
stie careva cum se monteaza un carlig pe meriva ?pls !
  • mereve

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
5 L Ulei GM dexos 2 5w30 + filtre mann = 260 ron
  • lavianpruteanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut!Am o meriva din 2003,1.6 benzina,vreau computer de bord si din cate am inteles,imi trebuie cd player de fabrica,eu am caseta,bun,mai departe ce mai cumpar?nu vreau sa ma duc la service.... ma puteti ajuta va rog?
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cap de planetara= 100 lei. (cel mai ieftin).
Diferente nu sunt si cuprinde : siguranta , piulita , vaselina , tripoda , inel ABS,burduf cauciuc plus cartea (netradusa)pentru instalare.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca este china nu te apuca vara cu ea.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
China cu siguranta nu , era intr-o cutie albastra pe care scria Made Germany U.E. (ramane de vazut). Surprinzator este ca se putea ajunge la un pret maxim de 1200 lei .(mult pentru un cap de planetara).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR