Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Zilele astea m-am gandit sa-mi schimb becurile galbene, care nu bateau la nici 5m cu unele net superioare: Philips X-Treme H4 +80% mai multa lumina. Daca la farul din stanga in 5minute a fost montat becul, la cel din dreapta a fost mai dificil din cauza locului stramt si al filtrului de aer. Dupa mult timp am reusit sa-l montez dar am remarcat ca se misca becul, l-am desfacut de nenumarate ori dar la fel facea, intr-un final mi-am dat seama ca se misca cu tot cu oglinda. N-am reusit sa-mi dau seama de la ce este, dar intuiesc ca are legatura cu motorasul de la faruri deoarece la un moment dat statea fix si dupa ce m-am jucat cu treptele 0-3 a inceput sa se miste iar. O poza sau un tutorial ar fi binevenit.

Farul din stanga batea mult in stanga, lumina toata banda de pe contrasens si in fata nu vedeam nimic. Am tot cautat ceva de reglaj dar pana la urma am desurubat farul si l-am reglat. Alta metoda nu exista?

Stopurile, semnalizarea spate si luminile de mers cu spatele au fost si ele inlocuite cu unele Philips +50%, nu mi-a luat mai mult de 5minute sa le schimb si chiar se simte diferenta. Aveam niste becuri vechi si nici nu se vedea ziua, daca semnalizez sau se reflecta lumina soarelui, acum probabil o sa-i orbesc pe cei din trafic. Embarassed

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nimeni? N-as vrea sa ajung sa cumpar alt far din cauza unei defectiuni minore. O schema, o poza, ceva?
  • sias4fun

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut dami un pm cu id tau de mess sa ne impartasim idei sugestii despre X16XEL am si eu motorul acesta...aa eu nu iti pot da mesaj ca nu am 10 posturi pe forum Smile))
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Gasesti pe forum o multime de post-uri despre X16XEL si multe persoane care te vor ajuta la nevoie. Sincer nu-s persoana indicata care sa-ti dea sugestii/idei despre acest motor, eu doar am probleme cu masina si vreau sa le rezolv, nimic mai mult.
De asemenea nu-mi permit sa pierd putinul timp liber ramas pe messenger. Macar atunci imi permit sa mai uit de banii pierduti, de problemele avute si de toti nenorocitii de mecanici care si-au bagat mainile dibace la motor.
Numai bine.
Skip ads

  • opelista

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Omul nu are probleme cu motorul ,,,asta daca ai citit ce-l doare .
singura solutie este sa desfaci farul si sa verfici prinderea oglinzii si a mororasului de reglaj
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
opelista a scris:Omul nu are probleme cu motorul

Am probleme si cu motorul. Laughing Laughing Laughing
Cum se da motorasul jos? Am incercat acum vreo saptamana sa dau motorasul jos fara sa desprind farul dar nu mi-am dat seama cum. Farul se demonteaza cam greu, mai ales daca ploua in timpul ala: trebuie sa dau jos semnalizarea, sa desfac suruburile, sa dau masca din fata jos si abia apoi pot scoate farul.

Multumesc anticipat.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare ! Daca ai cum sa ajungi sambata in Baneasa te rezolv eu ce cea mai mare placere .. niste poxipol sa ai la tine si in maxim 30 min ai farul nou . Am patit exact ca tine si am reusit sa rezolv problema . Daca nu ai cum sa ajungi da-mi un tel : 0744404869 si iti zic pas cu pas ce sa faci . Bafta !
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Poxipol? Dar ce-ar trebui sa lipesc? Adica sigur nu e doar motorasul sarit?
Skip ads

  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salut ! sigur nu e sarit .. nu are cum .. in mod sigur ai rupt sistemul de legatura care actioneaza oglinda de catre motoras . exact asa am patit si eu si la acelasi far Smile cu super glue a tinut 2 luni ... cu poxipol am 6 deja si nu cred ca se va mai dezlipi Smilee greseala ta sau a altcuiva care cand a schimbat becul a impins in oglinda ... dar se rezolva .
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca actionez motorasul, oglinda se misca. Atunci probabil o sa-mi cumpar alte faruri.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
o misca pentru ca inca atinge oglinda .... dar nu are rost sa dai 1milion si ceva pe far cand se poate rezolva f simplu si este ca nou .. ma rog .. este alegerea ta . Bafta .
  • Laur3n7iu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@x16xel si eu vreau sa imi schimb becurile la faruri , faza scurta aproape ca nici nu se vede , faza lunga zici ca vad in ceata ... zici ca nu e asa greu sa schimbi becurile din interiorul farurilor .
Tu ce becuri puternice mi-ai recomanda .. sa vada si ochiul meu calumea seara ca imi e si frica sa ies cu ea ca nu vad nimic la drumuri intunecate , pentru faza lunga si scurta .
Multumesc frumos.
Skip ads

  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ti-as recomanda Philips X-treme, pentru pozitii sunt niste becuri cu lumina alba, iar pentru semnalizari si stopuri sunt P21/5W VISION PLUS cu 50% mai multa lumina. Te duce totul pana in 150Ron.Pana la urma eu n-am mai schimbat farul, am alte probleme mai grave ce trebuiesc rezolvate.
Mult noroc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR