Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
NU exista harta pentru RO. Si peste toate cele inca nu sa descoperit o metoda de copiere a discurilor originale.

Eu am cumparat oficial hartile noi 2009/2010 de la Navteq pentru CD500 - East Europe si Alpi. EE se termina in Ungaria, pentru RO nu are nici macar major routes.
Daca cineva din sau in trecere prin Brasov vrea sa-si faca load in flash la hartile pe care le am, sa lase un mesaj.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da, se pare ca e greu de trecut peste Copyright.
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
offf....noi nici macar nu existam pentru ei....asta este:( n-ai ce face:-<

va rog sa ma anuntati si pe mine cu un PM cand apare harta....sau daca descopera careva o modalitate de a trece peste masurile de siguranta ale navigatiei....(sa poata instala alt soft)!

multumesc anticipat!
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
chiar nu s-a gasit nimeni sa rezolve cu harta romaniei pentru aceasta navigatie?
Skip ads

  • dief

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Puteti urmari eventuale update-uri aici
http://gpsunderground.com/f...ighlight=insignia

din pacate nimeni nu a reusit sa copieze CD/DVD ul, si harta pentru Romania nu exista.

Eu personal, cand va sosi masina voi face plangere la OPC pentru ca nu pot folosi ceva optional de la masina (CD500Navi) deoarece nu am harta. Faptul ca nu am harta nu e specificat nici in contract, nici in oferta, nici pe site-uri gen Opel.ro sau site-ul dealerului. Deci pentru mine componenta principala a acestui sistem, navigatia, in tara de domiciliu in care am comandat si utilizez masina este inutila.

Va recomand sa faceti la fel deoarece fara presiunea de la dealeri la producator nu se va intampla nimic.
  • intunericitu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Sal,

si eu sunt proaspat posesor de insignia de vinerea trecuta. Cand am facut configurarea si a venit vorba de partea de navi si am citit ca nu exista harta romaniei, am renuntat si am luat fara navi. Nu era o chestiune de bani, dar sincer acum, de ce sa platesc ceva care nu pot folosii.
Revenind la reclamatii si OPC, parerea mea personala este ca nu o sa ajute. Este adevarat ca ei vand sistemele fara harta romaniel, dar, daca ne uitam cu atentie, nu scrie nicaieri ca ar avea. Daca vroiai scandal si reclamatii, mergea numai cand scria pe site, sau in carte...sau undeva ca ar avea.
Oricum, mult success.
  • dief

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic....pe site scrie in felul urmator

CDC 500 Navi
Sistemul CD 500 Navi este prevãzut ºi cu un afiºaj color de 7½,o unitate CD pentru navigaþie ºi audio. CD-ul furnizat conþine soft-ware de navigaþie ºi pentru hartã pentru mai mult de 20 de þãri europene ºi o listã completã de puncte de interes.
DVD 800 Navi
Acest sistem de navigaþie de ultimã generaþie conþine un afiºaj color de 7½ cu vedere panoramicã tridimensionalã.
DVD-ul conþine informaþii detaliate pentru mai mult de 30 de þãri europene. Aceste informaþii, inclusiv un ghid de cãlãtorie complet, pot fi memorate pe memoria flash de 2 GB, pentru a putea fi accesate mai rapid.

Este comercializat in Romania, l-am platit suplimentar, si nu il pot folosi in tara in care l-am cumparat.

Nu vreau scandal nici reclamatii, doar sa primesc ce am platit...nu ti se pare corect? Cred ca asta vor toti care si-au luat sistemul, chiar daca la data la care l-au comandat stiau sau nu ca au cd/dvd--ul.

Nu indemna oamenii sa plece capul deoarece nu stiu daca ai observat dar dealerii nu lasa de la ei nimic, toate discounturile sunt de la GM
  • intunericitu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
NU indemn pe nimeni sa plece nimic, din contra.

Si dupa cum bine vezi, pe site scrie ceva generic....nici pomeneala de harta romaniei. Scrie generic: harti pt x tari europa de est, repet, nimic de romania.
Pls citeste postul meu anterior mai bine....
In felul aste te ard ei, si te-au ars din cate inteleg; iti prezinta ceva generic si tu cauti specific, dar nu cred ca ei au facut ceva ilegal.
Skip ads

  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@intunericitu ----aici te contrazic...dece sa-mi vanda mie cineva un telefon mobil cre nu merge pe retele nationale,fara a specifica asta?asa este si cu navigatia,o am,o vad,o ating,dar nu o pot folosi.daca te-ai uita mai bine si la alte marci ai sa vezi ca in dreptul unde apare navigatia ca optional este o steluta* si jos poti citi ca nu contine harta romaniei.uita-te la NISSAN si ai sa vezi k asa este si nu numai!

Eu am platit pentru un bun care nu imi este de folosinta sau care nu acopera necesitatile pentru care a fost achizitionat!Lumea trebuie sa stie ce cumpara si nu intreband dealerul.Cand cumpar ceva trebuie sa mi se spuna tot ce poate face si ce nu poate!Nu ti se pare normal?Eu unul nu am stiut pana cu o saptamana inainte de a ridica masina ca nu am harta RO!Fiindca nimeni nu mi-a zis!Am cumparat Navi pentru a ma folosi de ea,nu numai in afara tarii!
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pe lista cu optionale pentru Insignia nu scrie nici unde ca exista harta pentru Romania, ca urmare cred ca orice demers la OPC este sortit esecului .... Sad

Eu va dorec ca sa scoata harta pentru Romania cat mai repede posibil .... este aiurea sa ai pe masina o facilitate anume si sa nu o poti folosii la capacitate
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@Dante66---nu scrie ca exista harta RO,dar nici ca nu exista!
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Treaba este relativ simpla economic:

Hartile si sofware-ul sunt facute si VANDUTE de Navteq. Harta pentru Romania o sa faca in momentul in care devine rentabil "economic". Adica in momentul in care vanzarea "probabila" de harti va acoperi costurile de productie + ceva profit.

Cum vanzarile de CD500 sau DVD800 (pe insignia si astra J) POATE au ajuns la cateva sute de bucati... POATE! ... de unde profit?

Cat despre navigatia care nu o poti folosii in tara... si pentru asta sa te duci la OPC... e subtire rau argumentul. O analogie simpla: toate telefoanele din ziua de azi au o functie "PushToTalk" pe care nu o poti folosii in Romania deoarece nu e suportata de retelele de telefonie Romanesti. Se duce cineva la OPC sa faca reclamatie ca a luat un telefon si nu poate folosii functia de PTT in RO?

Nu ma intelegeti gresit, si eu am CD500 pe masina si abia astept sa apara harta pentru RO, dar nu putem ignora realitatile economice.

Cu o luna in urma am cumparat harta Alpilor de la Navteq si atunci am avut o discutie pe mail cu vanzatorul de la Navteq. El zicea ca sunt sperante mari ca in seria de harti 2010/2011 care apare in Noiembrie sa includa si Romania in MRE (Major Routes Europe). Adica am avea din Romania doar rutele principale (Exx). Despre o harta amanuntita nu se stie deocamdata nimic, deoarece harta Navteq pe Romania e inca in lucru. Hartile pe care le folositi pe IGO sunt de la TeleAtlas. Si dupa cum stiti TeleAtlas nu e tocmai prieten cu Navteq.

PS. Reinnoiesc oferta pentru hartile care le am: Central Europe si Alps (2009/2010) - Daca e cinve in trecere prin Bv si vrea sa-si faca load la harti in flash-ul navigatiei eu le ofer cu placere. Pun si o intrebare: are cineva harta Ge sau Fr?
Skip ads

  • dief

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa elaboram, hartile sunt facute de NAVTEQ si CUMPARATE de OPEL (GM). Daca presiunea asupra producatorului de a livra aceste harti facuta prin intermediul distribuitorilor sai este destul de mare o va cumpara.

Referitor la analogia ta legata de telefoane si retele, nu pot sa zic ca e perfecta, o analogie mai buna ar fi daca ti-ar livra un telefon, un abonament dar nu si o cartela SIM cu care sa vorbesti.
  • intunericitu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
riky a scris:@Dante66---nu scrie ca exista harta RO,dar nici ca nu exista!


sincer, daca o iei pe calea asta ca nici nu ar scrie ca nu exista, nu ai ce face. Te inteleg ca esti nemultumit, dar de la nemultumirea ta pana la citatul de mai sus....
Dupa logica ta, poti cere si harta Indoneziei, ca deh, nu scrie ca nu ar fi...
Oricum, daca pt plictisesti si nu ai ce face, baga mare si du-te la OPC sa vezi ca o sa iti zica acelasi lucru care l-ai auzit nu numai de la mine pe acest forum.
Sa stii ca in Romania, decat sa iti cauti dreptate.... mai bine te informezi de la inceput cum trebuie.
Sincer iti spun legal acum, ei nu au procedat cu nimic ilegal...iar tu puteai sa faci ce multi altii, sa te informezi sau sa intrebi dealerul si sa-l pui sa iti scrie negru pe alb in contract.
Daca aveai scris clar intr-un contract ca ar contine si romania si nu era, puteai sa te judeci cu ei, asa iti pierzi timpul.
Iar, iti spun din experienta, chiar daca ar fi scris pe site ca ar contine harta romaniei, ar fi putut invoca ca prostii de la IT au facut o greseala...in concluzie: scrie in contract si nu e, ai dreptate, nu...te amagesti degeaba.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dief a scris:Ca sa elaboram, hartile sunt facute de NAVTEQ si CUMPARATE de OPEL (GM). Daca presiunea asupra producatorului de a livra aceste harti facuta prin intermediul distribuitorilor sai este destul de mare o va cumpara.


Oarecum incorect. Opel doar cumpara de la Navteq discul pe care ti-l vinde cu masina. Proprietarul hartilor ramane NAVTEQ! Update-urle le iei tot la Navteq. Daca vrei sa treci prin dealerul GM (care le comanda tot la Navteq) si sa-i lasi un comision.. e alt sport. Evident, pressingul pe dealer pentru harti -> urmat de pressing catre Navteq ---- este doar un semn in plus pentru Navteq ca poate face un ban cu zona respectiva.

dief a scris:Referitor la analogia ta legata de telefoane si retele, nu pot sa zic ca e perfecta, o analogie mai buna ar fi daca ti-ar livra un telefon, un abonament dar nu si o cartela SIM cu care sa vorbesti.


Fals... Tu nu platesti abonament pentru GPS. Ai doar echipamentul = telefonul. De unde si de la cine poti sa-ti iei sim-ul (dvd-ul cu harta) si pe unde poti sa-l folosesti (roaming) e alt sport.
  • Azmodan

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am facut un thread nou pe acest subiect

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=70703

dat fiind ca cd500 este si pe astra, nu doar insignia Smile plus ca discutiile despre navi is la sectiunea ICE
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
de ce zice-ti ca nu ati reusit sa copiati cd original de vine cu masina?
ce program ati folosit?
eu mi-am facut o copie a cd original folosind un program pe care de obicei il foloseam pt jocuri piratate descarcate de pe net si care nu se puteau juca decat cu copie a cd original in unitatea optica
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Copie se poate face, extrem de usor. Orice soft de copiat DVD-uri iti face copie dupa el. Problema este ca nu ti-l recunoaste unitatea din masina ulterior.
Motivul este extrem de simplu: CD-urile de CD500 sunt de fapt DVD-uri "matritate" la capacitate de 1Gb. Tot ce gasesti DVD-uri blank in comert au capacitatea de 4.7Gb sau mai mare.

Unitatea se uita dupa DVD de 1Gb. NU ai cum sa-l pacalesti pe partea asta.

Pana nu gaseste cineva o cale sa modificae firmware-ul din unitatea masini sa ignore acea capacitate de 1Gb a dvd-ului nu va avea sens sa copiezi discurile originale.

PS> Tu zici ca ai facut o copie dupa disc. Ai si testat copia in masina sa vezi daca fuctioneaza?
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca CD500 citeste doar dvd-uri de 1 Gb, de ce eu pot folosi un dvd de 4,7 Gb cu muzica ?Sau nu am inteles eu bine? Shocked
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:Daca CD500 citeste doar dvd-uri de 1 Gb, de ce eu pot folosi un dvd de 4,7 Gb cu muzica ?Sau nu am inteles eu bine? Shocked


foarte buna intrebarea ta ca si eu folosesc dvd cu muzica in masina si tot de 4,7gb sunt Idea
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR