Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Corect...pt ca un drum de 5-6 metri este ingust...cauta alt teren Very Happy
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sunt in cautari de teren! Sad
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai cauta !
Eu am cautat 1,5ani timp in care am mai adunat bani, informatii etc. Acum nu ma pling decit ca nu am avut inca 1600euro sa am mai mult teren si vecini ceva mai selecti, in rest drum de 4m aveam plus ceva ultilitati dar acum vine si canalizarea Laughing . Trebuie sa pierd 2m la drum dar asta inseamna doar 31mp deci nu un capat de tara. Mai rau e cind se intilnesc doua masini pe un drumeag de 4m sau vine una mare cu beton, vidanjare de nu treci de ea.
Vezi ca piata a inceput sa se miste, e bine ca pina in primavara sa ai un teren chiar daca nu construiesti imediat pe el. Nu uita ca o casa cum vrei este 80,000euro. Terenul creste ca pret, pozitia, vecinii, amplasarea etc. constructia nu face doi bani daca e la dracu'.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut 89dam. Uite tocmai am realizat un proiect pentru beneficiar. Iti atasez cateva poze. Daca te pot ajuta intr-un fel, cu alte informatii sau sfaturi nu ezita sa ma contactezi.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Imi place ca ai pus o vectruta Wink
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Aranjeaza accesul pe terasa, sa se faca din casa scarii. Inalta aticul pana pe la 70 cm si pune peste el o balustrada. Amenajeaza terasa ca sa fie circulabila si ai obtinut un spatiu de relaxare super etc etc.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Readuc in discutie topicul cu o problema care nu-mi da pace.
Ce pot face ca sa scap de infiltratiile apei in beci? Apa patrunde doar pe o singura latura a beciului, pe la jumatatea peretelui pe verticala (cam 1m de la nivelul solului), acesta are turnata fundatie din beton de cca 15 ani.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dren vertical pe peretele cu problema pana pe la nivelul fundatiei concomitent cu hidroizolarea fundatiei cu membrana speciala.

Varianta B: facuta o basa in beci in care sa tii o pompa de evacuare ape uzate declansata de plutitor. Apele se colecteaza in basa si la un anumit nivel se declanseaza pompa care va evacua apa...
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
De facut o basa in beci nu prea e cazul deoarece cantitatea de apa infiltrata e mica (cca 5l dupa o zi/doua de ploaie continua). Deranjant este ca peretele este tot timpul umed, la ploi apar infiltratiile si a incept sa se exfolieze peretele.Hidroizolarea fundatiei cu membrana speciala este cam problematica deoarece spatiul este ingust (sunt doua cladiri apropiate, a mea si a vecinului, la circa 1,3m distanta intre peretii celor doua cladiri DAR gardul despartitor este cel care impiedica lucrul (de la gard pana la peretele pe care apar infiltratiile sunt cca 0,7m) Alte sfaturi?
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Fa un sistem de "acoperis" a zonei in care este peretele respectiv (deasupra gardului) si exact pe langa gard un jgheab de colectare la care ii faci o panta de scurgere unde vrei tu. Poate ajuta...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In 0.7 m e loc destul...numa daca fundatia gardului nu ingusteaza si ea spatiul
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:In 0.7 m e loc destul...numa daca fundatia gardului nu ingusteaza si ea spatiul


Fundatia gardului nu incurca pt ca gardul este de lemn, fara fundatie. Cu acoperisul deasupra zonei cu probleme si colectarea apei de catre un jgheab ar fi solutia ideala INSA ce fac cu apa care se scurge de pe acoperisul cladirii vecinului (asta tot la mine vine caci terenul este lasat spre mine; asadar apa toata sta la mine in curte. De discutat amiabil cu vecinul nu se poate, nu am cu cine, asa sunt unii...
Daca m-as apuca sa aplic o folie hidroizolanta pe exteriorul fundatiei beciului (beciul are 2m adancime), pana la ce adancime ar trebui sa sap ca sa aplic folia respectiva? Trebuie sa fac un sant de 40-50cm latime, exact pe langa perete ?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai ar trebui sa cobori pana sub nivelul pardoselii beciului cu 10-15 cm, dar sa nu cobori sub fundatie. Lipesti membrana bituminoasa si apoi pe fundul santului pui un tub de dren pe care il prelungesti pana la o canalizare (asta e mai greu) sau pana la o distanta de 2-3 m de casa. Tubul o sa aiba o panta minima de 0.2% si daca nu il legi la un camin de canalizare la capatul lui faci o groapa mai adanca cu vreo 40-50 cm. in final santul si groapa se astupa cu bolovani apoi pietris mai marunt apoi nisip si deasupra poti pune pamantul de la sapatura. Google-este ca sa gasesti grosimea straturilor. Cauta cu cuv cheie dren filtru invers etc.
Daca sapi mai adanc de 1.5 m, malurile santului trebuie sprijinite cu dulapi sa nu cumva sa se darame pe tine.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Pai ar trebui sa cobori pana sub nivelul pardoselii beciului cu 10-15 cm, dar sa nu cobori sub fundatie. Lipesti membrana bituminoasa si apoi pe fundul santului pui un tub de dren pe care il prelungesti pana la o canalizare (asta e mai greu) sau pana la o distanta de 2-3 m de casa. Tubul o sa aiba o panta minima de 0.2% si daca nu il legi la un camin de canalizare la capatul lui faci o groapa mai adanca cu vreo 40-50 cm. in final santul si groapa se astupa cu bolovani apoi pietris mai marunt apoi nisip si deasupra poti pune pamantul de la sapatura. Google-este ca sa gasesti grosimea straturilor. Cauta cu cuv cheie dren filtru invers etc.
Daca sapi mai adanc de 1.5 m, malurile santului trebuie sprijinite cu dulapi sa nu cumva sa se darame pe tine.


Panta nu ar trebui sa fie 2%? Iar peste pietris/nisip se pune un strat de geotextil.

@teo1985 Bauhaus... inca?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Google te scoate din impas..am verificat primele 5 raspunsuri si am gasit 5 inclinatii...tre sa caut normativul, dar mi-e lene. Smile Parca I9 ii zice.

http://www.incerc2004.ro/Fi...vizuit%20azi2.pdf
E varianta necitita..varianta citita de-a gata nu am gasit. Very Happy



uite poza de jos e exemplificatoare..cu panta..mai studiaza si tu ..eu asa imi aduc aminte..panta minima 2 la mie..poate fi si mai mare..dar sa nu fie mai mica de atat. In loc de dopul ala de argila probabil ca se poate pune geotextil.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Partea cu sapatura, folia...., nu stiu ce sa zic;Ar trebui in acest caz sa sap pe o lungime de cca 10m (asadar o munca teribila tinand cont ca spatiul nu prea imi permite, plus ca trebuie sa car tot pamantul excavat undeva la 15m deoarece nu am unde sa-l "depozitez" acolo langa santul sapat) in mod sigur asa s-ar face o lucrare care sa dea randament dar , oare pot aplica (si sa am rezultate bunicele) un strat de argila de o anumita grosime? Ma gandesc ca sa pun o folie la o adancime de cca 30cm (paralela cu suprafata terenului), peste care sa aplic statul de argila si apoi pamant... Ce ziceti?Cum am mai spus, apa infiltrata nu este in cantitate foarte mare (vreo 5l doar daca ploua continuu, una sau mai multe zile), peretele in schimb este umed mereu
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poti sa faci hidroizolatie pe interior. Lipesti membrana pe tot peretele si pe pardoseala. In zonele in care nu ai umezeala bati niste cupoane de fier de care te ancorezi cu o plasa sudata. Plasa sudata se baga intr-o noua diafragma de beton sau o tencuiala hidrofobizata. Dezavantaje: uneori presiunea hidrostatica a apei e suficient de mare sa desprinda membrana; faptul ca fundatia cladirii sta in umezeala nu e sanatos pt cladire, pe termen lung si f lung.
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
incearca pe aici sunt idei bune si poti primi ajutor: http://forum.softpedia.com/...php?showforum=381
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor . Am si eu o intrebare : Intentionez sa ma apuc de de constructia unei case P +M. Amprenta la sol este de 90 mp ( 8,5 metri cu 11) Nu stiu cat de adanca in pamant trebuie sapata fundatia si colturile ? Ma poate sfatuii cineva? Va multumesc .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tenace, adancimea fundatiei, fierul bagat in structura de rezistenta si alea alea iti reies din proiectul de la arhitect, care are la baza diverse informatii (cum ar fi zona si expunerea ei la miscari seismice, studiul geo, etc)
sau tu faci casa fara proiect de la arhitect? Nu prea cred ca iti da cineva autorizatie de constructie asa, si fara autorizatie intri in alte diverse
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR