Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@regizor
Daca spui ca frecventa lor nu se modifica indiferent de viteza , cred ca trebuie eliminata probabilitatea de a fi ceva la trenul de rulare . Smunciturile sunt de aceeasi intensitate , pe masura ce se modifica viteza ? Cand stai pe loc se simte ceva in volan?
Skip ads

  • regizor

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 DTY20H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da, smuciturile sunt de aceeasi intensitate indiferent de viteza. Nu sunt foarte puternice in sensul ca pot conduce linistit volanul cu o mana. Cand stau pe loc nu simt nimic.
Cealalta simptoma e ca am senzatia ca ma misc ca si pe roti ovale. Asta e motivul pentru care am verificat prezoanele
  • Blog_Buster

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am un OZb din 2006.
Experimentez si eu trepidatii in volan dar la viteze mici.De exemplu cand merg pe drumuri pietruite,indiferent cat de fin ar fi stratul de piatra se simte de parca as avea cel mai rudimentar sistem de directie,de parca as simti fiecare pitricica pe care rulez.
Mentionez ca am discurile destul de uzate(posibil motiv),folosesc cauciucuri SH pe fata echilibrate si reglate recent(posibil motiv?) si am schimbat bieletele anti ruliu de curand.
Am fost la service si mi s-a spus ca nu este nevoie sa schimb capete de bara sau orice altceva legat de directie,doar bieletele.
Observ ca-mi trepideaza volanul si la viteze mai mari de 100-120 km/h mai tare nu am prea mers din motive de siguranta.
La franare mai violenta se aude GJGJ-asta sigur de la discuri(sunet asemanator cu abs-ul dar nu e abs-ul).
Discurile nu sunt ovalizate.Mai am un golf la care am avut un disc ovalizat si am simtit feeling-ul.
Intrebare:este vreo legatura intre trepidatiile volanului si discurile de frana atata timp cat nu franez?
Multumesc!
  • rodina cristian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un opal vectra b 2001, intre 110 si 120 cam asa simpt niste vibrati in volan, daca merg mai tare sau mai incet dispar, am fost si cu 180 si la viteza asta nu se mai simpt vibrati ce sa fie oare?
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Echilibreaza TOATE rotile. Daca tot asa face, sunt deformate cauciucurile.
  • rodina cristian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Echilibreaza TOATE rotile. Daca tot asa face, sunt deformate cauciucurile.

cand am montat cauciucurile le am si echilibrat, ce ii drept ii ca am montat cauciucuri la mana a doua ca nu am avut bani de unele noi, ca am nontat odata cauciucuri noi dunlop si sa-u uzat cam repede ce ii drept ii ca am avut o foarte buna aderenta cu ele pe sosea, foarte greu le faceam sa fluiere. Ce marca de cauciucuri recomandati 205/65/16
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR