Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
stiu ... chiar sapt trecute cand umblam pe la dealeri si am facut test drive la opel m-am dus cu o domnisoara care era la vanzari ... chiar inainte sa ies pe poarta de la Gtt am oprit si s-a speriat femeia si m-a intrebat ce s-a intamplat! am zis eh... nimic imi pun centura ! sa o vezi ce fatza a facut ... si-a pus-o si ea si se tinea de usa aia de parca eram la raliu .... cu toate ca nu am depasit viteza legala ... cine stie ce gandea Twisted Evil
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
styx a scris:eu mi-am furat o amenda la unguri pe autostrada... TOTZI pasagerii treb. sa poarte centura... &%$§§$%&/ de unguri!


De ce &%$§§$%&/ de unguri ????
Mi se pare corect sa poarte toti cei din masina centura daca masina are din fabricatie asa ceva.
A, ca nu avem noi , romanii, un cult pentru centura...foarte rau !!!!!!

Nu are rost sa fac aici o pledoarie pentru centura, dar sa stii ca intradevar salveaza vieti, vorba clipului....
Interesant clipul, apropos...
Faci pentru copilul tau orice, ii dai de toate, il protejezi, mori de ingrijorare cind este bolnav ( si parintii de pe acest forum stiu la ce ma refer ), dar cind e vorba de centura...las' ca nu mi se intimpla tocmai mie....
Paguboasa gindire... Crying or Very sad
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"mama lor de unguri" pt. ca nu scrie nicaieri ca e obligatorie (shi pt. cei din spate)... respectiv, la intrarea pe autostrada
  • posto

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2006

  • Mesaj Privat
styx a scris:"... nu scrie nicaieri...


Scrie in carte: daca locu pe care stai are centura tre sa o porti.
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bai sincer dak mi se pare normal sa porti centura pe locul din dreapta, in spate mi se pare un pic ciudat, eu cel putin am husele de la locurile din spate puse peste centuri si dak ar vrea cineva vreodata care sta in spate sa isi puna centura , trebuie sa imi dea husa jos.
Imi aduc aminte o faza un pic haioasa Very Happy , era nepotzelul meu in masina in vrsta de vreo 2 ani si ceva si statea in picioare in spate ca "asa stau astia mici in masina ", am pus o frina brusca si a venit peste cotiera mea din fatza cu picioarele in sus si soramea fara sa zik nimic ca sa nu se sperie ala mic si sa plinga, l-a luat asa pe sus cum statea el cu capul in jos si l-a pus pe scaun in spate si am mers mai departe fara sa comenteze nimeni dar apoi am mers mult mai incet.
A fost funny faza ca atunci cind mergeam ma uitam din cind in cind in retrovizoare si il vedeam pe nepotzel cum sta in picioare si se uita in fatza sa vada drumul si, imediat dupa ce am frinat brusc, l-am vazut invers ca atunci cind intorci camera video.
  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
numai cand ies din mizeria asta de bucuresti, cand sant in rahat(bucuresti!!)nu o port niciodata,nici nu-i gasesc utilitatea ca doar stai mai mult decat mergi, sau la voi e altfel???
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Probat eficacitatea centurii pe piele proprie si recomand tuturor sa o poarte obligatoriu in afara localitatilor!
In localitate recunosc ca nu o port, dar si aici cred ca nu strica sa fie purtata.
  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
O port tot timpul si il oblig si pe cel din dreapta sa o poarte, e utila, mai ales la stilul meu de condus. Pe cei din spate in schimb nu ii oblig, e problema lor daca si-o pun sau nu, nu mi se pare in spate ca ar avea rost (bineinteles asta tinand cont ca nu transport copii mici in spate) Smile
Skip ads

  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am vazut un clip, parte a unei campanii pro purtare a centurilor shi pe locurile din spate:

pe locurile din fatza sunt un el shi o ea, iar in spate pe mijloc un copil - o voce spune, printre altele, ca: pentru copilul tau ai face orice chiar sa nu-l obligi sa poarte centura de sigurantza... faza la care mashina intra intr-un pom shi cel mic zboara prin parbriz; parintzii raman sa se uite la gaura ramasa...

clipul e foarte sugestiv... m-a pus pe ganduri... (nici) eu nu-i oblig pe cei din spate sa poarte centurile Shocked


Ultima modificare facuta de styx la Lun 24 Jul, 2006 11:33 am
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ideal e sa le poarte si cei din spate.....
tinind cont ca un copil tinut in brate pe locul din fata (15-20 kg) ajunge la aprox 500 kg in cazul unui impact la 50-60km/h (citez din manualul de utilizare al unei masini, nu retin daca renault sau subaru forrester) imaginati-va ce se intimpla cu un adult de 65-70 aflat pe locul din spate iar impactul e la o viteza putintel mai mare...
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Chestionarul este putin carcotash.
Eu nu o port niciodata dar nici nu o consider inutila, drept pt care nu am ce sa votez!
Ca sa o port ar insemna sa fac toata ziua "pune centura - scoate centura".
In oras mi se pare oarecum fara rost, pentru mine. In afara... Doamne fereste de un impact frontal, cu sau fara centura. Treaba-i relativa!
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
de-aici incepe off-topicul lansat de colegul nostru in
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12054
editat de maiandrei

Mie mi se pare foarte buna cea in care spune ca poti suna la 112. Am luat o amenda de la un militzean pe motiv ca nu am centura. El fiind singur, teoretic nu avea dovada ca eu n-am purtat centura si cu toate astea, dupa ce l-am implorat aproape, mi-a dat amenda fara remuscari. Este bateie de joc la adresa conducatorilor auto. Stiu ca nu este o solutie demna de secolul 21 dar din punctul meu de vedere ar trebui sa se faca o rascoala, dreapta de altfel prin care sa se ceara drumuri pe care sa circuli si oameni profesionisti in politie. Dupa rezolvarea acestor 2 probleme nu asi avea nici un motiv sa nu respect legea. Se pare ca in tara noastra niste oameni analfabeti (cum sunt multi politisti) au pus stapanire pe strazi si exact ca-n evul mediu, daca nu te supui lor, platesti sau mai rau - nu mai poti circula Exclamation Exclamation Exclamation
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
imi pare rau pentru tine love4cars, dar cred ca protestul tau este justificat doar daca NU aveai centura si politistul te-a amendat pentru acest lucru; altfel, poate e invatare de minte sa purtati centurile - ati vazut si voi ce tragedii se intampla, unde si centura are rolul ei....
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Tu chiar crezi ca in oras este nevoie de centura!? Poate de centura de castitate, in nici un caz de cea de siguranta!
Problema este ca sunt tratat ca un infractor si in loc sa imi dea un avertisment, sa vorbeasca cu mine, ma amendeaza pur si simplu. Ca sa intelegi mai bine iti zic ca am ap. 15 amenzi luate in 3 ani pentru: viteza depasita cu maxim 13km, ne purtarea centurii, Lipsa talon si parcare in loc nepermis. Ti se par fapte de pus la zid!? Consider ca nu meritam nici macar una din amenzi pentru ca merg cu masina fara a pune viata nimanui in pericol!
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
este nevoie si in oras de centura in unele cazuri da eu nu inteleg de ce ma obliga sa o port. e in joc viata mea... sunt de acord amenzi pt viteza. depasiri de aiurea.. ca ii pun si pe ceilalti participanti la trafic in pericol.. dar centura e numai si numai pt mine... eu decid pt viata mea.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic ca trebuiai impuscat pentru astfel de marsavii, care sunt intradevar pericol iminent pentru poporul roman. Smile
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:Tu chiar crezi ca in oras este nevoie de centura!? Poate de centura de castitate, in nici un caz de cea de siguranta!
Problema este ca sunt tratat ca un infractor si in loc sa imi dea un avertisment, sa vorbeasca cu mine, ma amendeaza pur si simplu. Ca sa intelegi mai bine iti zic ca am ap. 15 amenzi luate in 3 ani pentru: viteza depasita cu maxim 13km, ne purtarea centurii, Lipsa talon si parcare in loc nepermis. Ti se par fapte de pus la zid!? Consider ca nu meritam nici macar una din amenzi pentru ca merg cu masina fara a pune viata nimanui in pericol!


Eu unul iti dau dreptate, cel putin in viitor asa ceva nu cred ca ar mai trebuie amendat, se poate vb asta da, in caz ca este o pers care nu te poti intelege ......, dar in moment ce iti recunosti vina si stii unde ai gresit si nu ai facut cu rea vointa, nu vad de ce ar trebui amenda.

Parerea mea.
  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
purtatul centurii cred ca este benefic daca nu pentru cel care o are si refuza sa o poarte macar pentru familia sa de acasa care nu va fi nevoita sa vina in cel mai bun caz doar cu un chil de portocale si suc la urgenta...
ati calculat cit dureaza sa pui o centura? si nu e greu sa te obisnuiesti cu ea! am un coleg de servici care nu a purtat centura si a avut noroc totusi...camionul in (sub) care sa oprit avea acea protectie de biciclisti sau ce o fi pe laterala.... dar cum lectiile dureroase nu se invata intotdeauna, nici acum nu o poarta...
PURTATI CENTURA CA SA PUTETI SCRIE PE FORUM IN CONTINUARE! NU FACETI VINZARE DE FLORI SI SUCURI SI PORTOCALE CELOR DE LINGA SPITALUL FLOREASCA! PURTATI CENTURA! E MAI IEFTIN!
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ca veni vorba de centura: nu m-am invatat sa o port pana nu am iesit mai des prin Vest sa conduc...acum o pun de fiecare data.
Poate ajuta...poate nu...Stiti, ma gandesc: eu conduc cu 50, in oras, ca asa-i regulamentar. Vine un berbec pe bulevard, cu 100 si intra frontal in mine. Cum este acum? El, avand viteza mai mare imi proiecteaza masina in spate de nu se vede. Acum ca scap, ca nu scap depinde de noroc, dar, cred eu si de centura, airbag...

Si ca sa revin un pic la topic: o singura data am luat avertisment: depaseam un autobuz si m-a luat radarul in localitate cu 66 km/h. I-am explicat politistei ce si cum: daca era sa il depasesc cu 50/h imi lua 10 km dar se tinea batoasa, ca limita-i de 50. S-a dus la masina, la colegu' si s-a intors doar cu avertisment.
In rest niciodata nu m-au iertat: Amenda, tata, ca daca ai incalcat legea...Nu conteaza ca aveai 1 km/H in plus, sau ai parcat dea-n boulea ca nu aveai unde...nu ...legea-i lege si ei nu prea stiu ce-i ala avertisment.
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:Mie mi se pare foarte buna cea in care spune ca poti suna la 112. Am luat o amenda de la un militzean pe motiv ca nu am centura. El fiind singur, teoretic nu avea dovada ca eu n-am purtat centura si cu toate astea, dupa ce l-am implorat aproape, mi-a dat amenda fara remuscari. Este bateie de joc la adresa conducatorilor auto. Stiu ca nu este o solutie demna de secolul 21 dar din punctul meu de vedere ar trebui sa se faca o rascoala, dreapta de altfel prin care sa se ceara drumuri pe care sa circuli si oameni profesionisti in politie. Dupa rezolvarea acestor 2 probleme nu asi avea nici un motiv sa nu respect legea. Se pare ca in tara noastra niste oameni analfabeti (cum sunt multi politisti) au pus stapanire pe strazi si exact ca-n evul mediu, daca nu te supui lor, platesti sau mai rau - nu mai poti circula Exclamation Exclamation Exclamation


da centura de ce nu ai avut ?...poate sa iti salveze viata Rolling Eyes
daca porti centura crezi ca iti scade mindria si te supui "politistilor analfabeti " ...nu...te supui legilor statului in care traiesti ...si al legilor europene ca de aia esti cetatean al unui stat menbru UE.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Purtati centurile de siguranta?
da, o port tot timpul 76%
cand imi aduc aminte / cand vad politzia 21%
niciodata... desi o consider utila 2%
este total inutila 0%
281 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR