Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Salut,

Am de ales in a face casco la un astra classic la urmatorii asiguratori:

1. ASTRA (conventie de service cu GTT)
Suma asigurata = 6812 EUR
Prima de asigurare = 400 EUR/an cu plata in rate sau 380 EUR/an cu plata integral.
Fransiza 0.
Riscuri acoperite: avarii, furt, calamitati naturale, vandalism.

2. ARDAF
Suma asigurata = 7322 EUR
Prima de asigurare = 469 EUR/an cu plata in rate sau 446 EUR/an cu plata integral (datorita unor schimari in contractul de brokeraj, aceasta oferta poate suferi modificari)
Fransiza 0.
Riscuri acoperite: avarii, furt, calamitati naturale, vandalism.

3. OMNIASIG
Suma asigurata = 8.089 EUR
Prima de asigurare = 597 EUR/an cu plata in rate sau 571 EUR/an cu plata integral
Fransiza 100 EUR per eveniment si 25% pentru riscurile de avarie totala si furt total.
Riscuri acoperite: avarii, furt, calamitati naturale, vandalism.

4. Oferta ASIBAN
Suma asigurata = 6390 EUR
Prima de asigurare = 399 EUR/an cu plata in rate sau 379 EUR/an cu plata integral
Fransiza 100 EUR per eveniment la daune partiale si 20% la dauna totala.

Riscuri acoperite: avarii, furt, calamitati naturale, vandalism.

5. Oferta GENERALI
Suma asigurata = 6594 EUR
Prima de asigurare = 491 (477) EUR/an cu plata in 4 rate sau 468 (454) EUR/an cu plata integral (sumele din paranteza sunt pentru asigurarea unui singur sofer la masina)
Fransiza 100 EUR per eveniment.

Riscuri acoperite: avarii, furt, calamitati naturale, vandalism.

Unde sa ma duc?
Imi fac cu ochiul Genrali dar nu imi place fransiza.

Astra si Ardaf nu imi plac cum suna...
Aveti vreun sfat?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De 500 euro o vopsesc pe toata din bara-n bara, jenti si cauciucuri noi, geamuri si oglinzi, tot noi. Intradevar se merita la dauna totala.
Din experienta stiu ca Omniasigul cam da banii, la fel si Aliantz, dar restul nu prea fara pile sau amenintare cu CSA.
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
era un tip aici pe forum, Paul Mihalache care facea asigurari CASCO (are si rubrica speciala pentru asa ceva). eu cu el am vorbit si m-a rezolvat extrem de elegant si convenabil. nici nu a trebuit sa ma deplasez, ca a venit la serviciu la mine cu polita. Smile

stiu ca prea suna a reclama, dar mi-a placut modul in care m-a servit si de asta il recomand cu caldura Smile
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai cu 500 de euro pe aici prin Bucuresti vopsesti masina din bara in bara dar poate la pensula daca nu crezi iti trimit un deviz de plata sa te convingi.
Eu as inclina catre Astra cu acea conventie 1. fara fransiza 2 rata mica asta in cazul in care nu ai de gand sa o tavalesti iar daca da cauta-ma ca am ceva "experienta" Very Happy Very Happy Very Happy
Skip ads

  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Recomad Omniasig. Am avut ceva meciuri atunci cand am apelat la casco, dar s-a rezolvat relativ repede.
Daca stau bine sa ma gandesc, orice asigurator ai alege, atunci cand ai nevoi de serviciile lui, trebuie sa te tiganesti cu el, mai mult sau mai putin...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
1. Omniasig
2. Generali
3. Ardaf (au fost preluati de Generali Grup 98,8%)
4. altul decat Astra (Uniqa) - asta daca vrei sa vezi vreun ban in caz de ceva ...
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
BCR Asigurari

Cum ai obtinut acele date?

Hai sa-ti spun cum am facut eu acum 5 ani cand mi-am incheiat polita CASCO.

Am luat cum ai facut si tu cei mai cunoscuti 8 9 asiguratori si le-ma trimis in un e-mail cu toate date necesare incheierii politei. Dupa care am asteptat - Au inceput sa curga ofetele dar si telefoane sau chiar e-mailuri dupa daca imi convine oferta ...

Apoi am inceput un ping-pong celor care s-au interesat cu ofertele de la unii la altii si uite asa am ajuns de la 900Euro la vreo 500 Euro pentru o valoare de asigurare la vremea respetiva de 12.500E iar valoarea de nou 18000.

Asa ca nu te arunca la prima oferta.

Eu am la BCR Asigurari - sunt seriosi, am avut nevoie de doua sa folosesc polita. N-au fost niciun fel de probleme. Ba mai mult am lasat masina si in service-ul unde am vrut am luat masina terminata iar la plecare doar am semnat niste acte ... fara batai de cap cu bani din buzunar, sunat dupa factura etc.

daca vrei mai multe detalii sau chiar sa te indrum spre cel de la BCR Asigurari trimite un PM.

bafta
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Razvan V. a scris:Recomad Omniasig. Am avut ceva meciuri atunci cand am apelat la casco, dar s-a rezolvat relativ repede.
Daca stau bine sa ma gandesc, orice asigurator ai alege, atunci cand ai nevoi de serviciile lui, trebuie sa te tiganesti cu el, mai mult sau mai putin...

eu cu Alliantz nu m-am tiganit.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
recomand generalii, au inspectori de daune rezonabili si cam sunt de acord cu constatarile de la service-uri, in totalitate, deconteaza la orice service si chiar tie personal daca vii cu factura pe piese, etc. Poti pune fransiza 200 de euro si ajungi la cam 300 euro prima ( e ca si cum platesti fransiza+prima normala mai tarziu si doar daca ai eveniment, daca nu scapi cu o prima mai mica)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut la Ardaf...am avut daune si s-au decontat fara probleme...numa ca aveau program de moase comunale si agentul constatator in afara orasului...program pana la 12.00...dupa 12 cica isi facea dosarele. Acum am la bcr..e cam naspa cu fransiza..dar asta e.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
omniasigul sunt ok , plus ca au niste asistente Cool ce te fac sa uiti de problema Laughing
astra nici mort , am avut mare scandal pentru un cacat de mail unde sa trimit devizul estimativ , de plata nu mai spun 2 luni si ceva pana au platit 10 mil. lei vechi... dar la o suma mai mare Oare?

majoritatea fara fransiza sunt jegosi cu reparatia , adica te cam obliga sa repari unde vor ei , in serviceuri de cacao unde iese masina cameleon (mai multe culori... dar pe portiuni diferite )
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
fara bcr asigurari. niste nesimtiti...
http://www.autoextrem.ro/20...la-bcr-asigurari/
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am avut casco la omniasig care a expirat acum 5 zile si nu l-am prelungit ca oricum am calculat eu ca il tin degeaba (intr-un an o oglinda rupta si bara zgariata le-am facut tot pe banii mei din cauza francizei) si nici nu stiu cat mai dureaza pana schimb masina.
Cand a auzit domnita ca vreau decat rca a sarit cu oferte peste oferte, am ajuns pana la franciza 0 si 10% reducere fata de pretul de catalog, in traducere vreo 400 lei. E ceva. Dar tot nu am facut. Si nu din cauza ca n-as fi avut bani..
  • cla

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Casco e bun la oricare firma....depinde de agentul pe care-l prinzi la constatari si de localitatea unde se face constatarea si reparatia.Pentru cei care nu isi fac casco -rugati-va sa nu va loveasca unul fara rca (foarte multi care umbla acum fara rca),stiu vreo cateva cazuri in care se roaga proprietarii de vinovati sa dea ceva bani ptr reparatii,iar cu datul in judecata si alte asemenea asteptati mult si bine sa se rezolve .Dar fiecare face ce vrea ...dupa buget.
Bafta!
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pentru cazurile in care provoci accident si nu ai rca nu era cumva amenda penala? Smile ... nu doar contraventie.

intreb si eu ... ca n-am stat sa mai studiez decretul ... ca si asa e o aiureala totala in legi la noi.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
valix a scris:pentru cazurile in care provoci accident si nu ai rca nu era cumva amenda penala? Smile ... nu doar contraventie.

intreb si eu ... ca n-am stat sa mai studiez decretul ... ca si asa e o aiureala totala in legi la noi.


ba da, dar vorbim de justitia din romania unde un proces cu fond-apel-recurs poate depasi chiar si termenul de prescriere a faptei Very Happy
plus ca o amenda penala nu ajunge niciodata la pagubit, ci la stat; deci pagubitul va vedea banii doar daca castiga procesul cu vinovatul (hotarare definitiva si irevocabila) si numai cand se ajunge la executare silita, care poate sa fie chiar inlocuita cu puscarie pentru ala in caz ca nu are bunuri pe numele lui.
Asa ca, DoamneFereste, raman la parerea mea: in costul unei masini intra de-facto si CASCO!
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai bun CASCO e acolo unde cunosti inspectorul de daune
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut la Omniasig cam 5 ani... fara probleme. Daca a fost sa plateasca, au platit.
Anul acesta insa au sarit calul cu preturile.... Shocked , mai ales daca le ceri sa contina asigurarea si clauza de vandalism, care ATENTIE, nu este inclusa in oferta initiala... deci sunt multe de discutat...

Numai bine.

PS Acum am la ARDAF, sper sa nu o folosesc Wink
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La Ardaf si la Astra nici rca sa nu faci Shocked mai degraba din ce ai aici Generali sau Asiban. Sau am inteles ca ar mai fi bine la Fata-Generali apartine cumva tot de Generali, ar trebui sa ceri o oferta si de acolo. Dar oricum am inteles ca la toti prima 100 de euro o platesti tu din despagubire(fransiza), la Asiban oricum vad ca e cel mai bine ca bani.
Bafta!
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:La Ardaf si la Astra nici rca sa nu faci Shocked mai degraba din ce ai aici Generali sau Asiban. Sau am inteles ca ar mai fi bine la Fata-Generali apartine cumva tot de Generali, ar trebui sa ceri o oferta si de acolo. Dar oricum am inteles ca la toti prima 100 de euro o platesti tu din despagubire(fransiza), la Asiban oricum vad ca e cel mai bine ca bani.
Bafta!


La faza cu fransiza te contrazic, la Ardaf polita mea are fransiza 0, atat la daune(partiale sau totale) cat si la furt intern. Sigura frasiza este de 10% la furt extern, polita este valabila si in strainatate daca ai si RCA tot la ei.

Stima.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR