Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • mircea archiudean

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor!
Sunt detinator de opel Agila si am o problema :
- De curand am schimbat distributia , garnitura de chiulasa , pompa de apa si uleiul cu filtru.Am observat o problema cu presiunea la ulei la turatie mai mare si viteza de 90 - 100 km / h constanta pe anumite distante se aprinde becul la ulei si bat tachetii ,la turatie pana in 2000 cu viteza 4 si 5 nu se intampla nimic , motorul merge bine si sunetul motorului este silentios . Am cerut parerea mecanicului care mi-a facut reparatiile , mi-a indrugat verzi si uscate cum ca uleiul este de proasta calitate , GM 10 W 40 , am facut schimbul de ulei intr-un service autorizat si constat ca filtrul , la o saptamana de la schimb , este foarte imbacsit cu mizerii iar uleiul era negru , dar la turatie tot mi se aprinde becul la ulei chiar daca am facut schimbul de ulei.Astept parerile voastre cu privire la aceste probleme .Va multumesc!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
- De curand am schimbat distributia , garnitura de chiulasa , pompa de apa si uleiul cu filtru

Garnitura chiulasa de ce ?
Am cerut parerea mecanicului care mi-a facut reparatiile , mi-a indrugat verzi si uscate cum ca uleiul este de proasta calitate , GM 10 W 40

Ai dreptate cu verzi si uscate. Uleiul GM 10W40 nu e indicat dar de rodaj (daca o fi schimbat segmenti etc) merge, el a curatat motorul cea ce mecanicul tau nu a facut. Deci mizeria in exces gasita la filtru denota ca el a facut treaba de maimuta, repede fara creier.
Da o CAUTARE pe : distributie Z10XE/Z12XE, presiune ulei, sorb ulei, pompa ulei, garnitura distributie sau chiulasa arsa etc. si te vei minuna si lumina.
  • mircea archiudean

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Am ramas fara apa in motor , verific periodic nivelul la apa si ulei iar de la ultima verificare sa fi trecut 10 zile si nu stiu exact pe unde pierdeam apa ,mecanicul mi-a spus ca pe la pompa de apa , mi-a bagat apa in ulei , segmenti nu s-a schimbat . Acum merge binisor, nu se mai aprinde nici un bec , am turat motorul,pe distante scurte, nu se aprinde becul la ulei si nici tachetii nu mai suna , sper sa fi fost doar ceva mizerii prin sorb . Am sa va tin la curent .
  • Diasxxx

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua! De curand mi se aprinde martorul de presiune ulei in bord cand temperatura trece de 90 grade si la turatii de 1700.. 2100rpm ! Am facut urmatoarele actiuni:
- inlocuit senzor chiulasa
- verificat conexiune senzor pana in mufa ECU
- testat ECU
- schimbat ulei
- curatat sorb pomba ulei
- masurat presiune in chiulasa ( 2 bari relanti si 5 bari la 5000rpm)
Am pus masina pe tester si am observat ca are doi senzori de presiune: cel din chiulasa si inca unul pe care nu l.am identificat in ce loc e! Cel care imi aprinde martorul in bord, e cel pe care nu il gasesc unde se afla! Ma puteti ajuta sa il localizez? Cod motor Z16XEP! Multumesc!
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Al 2-lea switch(intrerupator) se afla la baza blocului motor,linga distributie,pe partea din fata a motorului(unde este evacuarea,sonda lambda 1)...,firul are aceeasi culoare ca la celalalt senzor,albastru/verde...
  • Diasxxx

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru ajutor! Am gasit switch-ul si l-am inlocuit! Problema rezolvata!
  • dgrig1969

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2011

  • Mesaj Privat
D.Mihai a scris:Am rezolvat in sfarsit problema; era o o chestie stricata in interiorul cutiei in care sta filtrul de ulei.


Salut. Asta era chestia stricata: https://ecopiese.ro/produs/supapa-filtru-ulei/ ?! Ms.
  • dgrig1969

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2011

  • Mesaj Privat
D.Mihai a scris:Am rezolvat in sfarsit problema; era o o chestie stricata in interiorul cutiei in care sta filtrul de ulei.


Salut. Asta era chestia stricata: https://ecopiese.ro/produs/supapa-filtru-ulei/ ?! Ms.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR