Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am dat rotile fata jos ca aveam un scartait enervant. Am constantat ca zgomotul venea de la arcul (sarma) placutei de pe partea dreapta care sarise de pe etrier. M-am uitat pe partea cealalta si pe stanga arcul era pus exact invers. Urechile acelea trebuie sa fie spre interior sau spre exterior? Am incercat in ambele pozitii dar se pare ca doar cu ele spre exterior am reusit sa fac arcul sa stea. Atasez si o poza ca sa se inteleaga mai bine.

Skip ads

  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare , parerea mea e ca poti sa dai ala jos , mie mi-a sarit de la o groapa , si la service mi-au spus baietii ca merge si fara , adica nu reprezinta un risc daca nu am aceea sarma , tot pe dreapta , deci daca te eneveaza rau da'l jos Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Fara arcul ala, o sa 'clantane' placuta la denivelari...nu l-a pus neamtul degeaba acolo.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
bun dar urechile arcului trebuie sa fie spre exterior (spre roata) sau spre interior (in etrier)?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La mine e alt model de arc..mai asteapta alte pareri. Smile
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Arcul ala tine si placutele sa nu clampane si ti le apropie de disc in functie de uzura lor.
In legatura cu pozitia arcului... eu am F.
Bafta!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
uite ce am gasit in manual..cred ca urechile sunt spre exterior...manualul e de astra g

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu asa trebuie, e exact invers. Embarassed Vezi sa nu fie inversate, adiuca cel de pe dreapta pe stanga si invers. Desi nu stiu daca are importanta.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt inversate, ca se pot rasuci..dar din poze mi se pare ca asa sunt urechile..ma rog..mai holbati-va si voi la poze, eventual la discurile prorpii...daca aveti G
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cel de pe partea cealalta e pus exact invers. Doar ca asta daca il rasucesc si il pun invers nu sta sub etrier. Oricat m-am chinuit eu sa il bag acolo si oricat am mai tras de el sa intre fix nu vrea, iese singur. Asa cum l-am pus acum vad ca sta bine, e tensionat si nici nu atinge de jeanta. Eventual la urmatorul schimb sa fiu mai atent la montaj.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La mine urechile acelea sunt spre interior, stau pe etrier. Cand am schimbat placutele asa le-am gasit la cele vechi, asa le-am pus si eu.
Cert este ca m-am chinuit mult pana le-am fixat pe etrier, si asta numai dupa ce "le-am aranjat" putin cu patentul. Nu vroiau sa se aseze nici cum. Am facut si schimb intre cele doua placute (stanga-dreapta), aceeasi poveste, sunt la fel.

Bafta!
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In mod normal stau spre interior, dar functioneaza si invers atata timp cat nu atinge janta. Mai era cineva pe aici care le pusese invers Wink
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La mine stau invers bine-mersi. Nici eu nu am reusit sa le asez ca lumea si le-am lasat asa. De cate ori intru cu masina in service rad prostii aia de mine, m-am saturat sa le explic ca invers nu stau.
  • huzumfanut

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pot sa iti spun ca si eu am schimbat placutele de frana pe fata , singur, si din cate imi aduc aminte, ca nu m-am uitat acum, pozitia arcului de siguranta este exact aceea pe care o ai in fotografia de la inceputul mesajului. Parerea mea este ca daca te uiti atent si o iei putin logic, asa trebuie sa stea...poate au altii alta parere.....
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:In mod normal stau spre interior, dar functioneaza si invers atata timp cat nu atinge janta. Mai era cineva pe aici care le pusese invers Wink

Da ! Asa este Denis ....m-am simtit imediat .
Nu are absolut nimic daca sunt puse invers sau nu dr daca vrei sa le pui spre interior nu trebuie decat sa scoti sarma de acolo si sa o intorci si gata
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca vreau sa le pun invers nu stau, sar de pe etrier la prima groapa. Sunt prost gandite daca se doreste sa stea spre interior. Oricum am verificat azi incaodata, nu ating de jeanta. Asa o sa ramana pana le schimb data viitoare.
  • madboy

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si la mine stau spre exteior si nu am probleme
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR