Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • xot

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pentru început, salut pe toatã lumea! Smile
Revin la un subiect care a mai fost discutat, dar tangenþial, neacordându-i-se un topic dedicat: foliile auto. Pentru cã astãzi fost-am oprit de Rutierã pentru depãºirea vitezei legale (au început hãituirea ºi-nfara localitãþilor), iar agentul nu ºtia de ce sã se mai lege, s-a legat ºi de folii. Menþionez cã am folie 3M - pe unii i-am auzit spunând c-ar fi unica agreatã de Poliþie, astfel: lunetã ºi geamuri laterale spate - transparenþã 30%, geamuri laterale faþã - transparenþã 70%. Organul mi-a cerut Certificatul de Calitate. I l-am dat ºi i l-am dat ºi pe cel de conformitate cu înscrisul mare Folii pentru geamuri autorizate RAR - 938/04. De altfel, faptul cã sunt agreate de cãtre RAR apare ºi pe folii, vizibil de afarã. A mormãit el ceva cã dacã astea-s toate documentele pe care le am ºi, în fine, m-a avertizat cã-mi pot reþine Certificatul de Înmatriculare pentru cã la geamurile din faþã n-am voie cu folie, conform art. 131 - aºa am reþinut -, dar cã ei, Poliþia, îs toleranþi foarte ºi bla, bla.
Poate cineva, avizat, sã ne ofere o micã consultaþie juridicã Smile sã ne lãmurim o datã pentru totdeauna cum e cu foliile astea?
Am mai auzit pãreri cum cã foliile ar fi legale pe lateralele din faþã dacã au o transparenþã de minim 70%. Sau cã luneta poate fi acoperitã cu folie doar dacã ai ambele retrovizoare exterioare.
Mulþumesc.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
e ditamai topicul:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=232
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR