Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Majorarea este pusã pe seama faptului cã unii ºoferi vor sã-ºi repare fiecare zgârieturã la maºinã. Un alt motiv al scumpirii, invocat de asiguratori, este alinierea tarifelor la nivelul celor din UE.

Faptul cã proprietarii de automobile îºi reparã fiecare zgârieturã pe care o au la maºinã duce la creºterea asigurãrii obligatorie (RCA) cu câte 40%-45%, începând din acest an, spun asigurãtorii. Pe lângã aceastã premisã, mai este ºi aceea cã asigurãtorii români trebuie sã-ºi alinieze tarifele cu cele de la nivel european, care la ora actualã sunt de cel puþin 3-4 ori mai mari decât ale noastre.

„Sunt unele cazuri în care la maºinile din clasa micã (de pânã la 1.400 cmc - n.r.) preþurile pentru un RCA s-au dublat. Dacã în 2008 pentru un astfel de autoturism asigurarea era 211 lei, în 2009 a ajuns ºi la 470-500 de lei. Oricum, de acum nu trebuie sã ne mai aºteptãm la bine cunoscutele creºteri anuale de tarife. Piaþa s-a diversificat atât de mult, încât companiile efectueazã majorãri trimestrial, între 10 ºi 15%”, ne-a de clarat Gheorghe Grad, preºedintele Societãþii Româneºti de Brokeraj în Asigurãri (SRBA).

Potrivit acestuia, faptul cã unii ºoferi vor sã-ºi repare fiecare zgârieturã la maºinã nu face decât sã creascã tariful deoarece, în agenda asigurãtorilor, sunt evenimente rutiere pentru care ei trebuie sã plãteascã.

De exemplu, pentru o Honda cu o capacitate cilindricã de 1.800 cmc, poliþa RCA în 2008 pentru o persoanã fizicã costa 536 de lei, în acest an a crescut la 740 de lei ºi ar putea ajunge la aproximativ 1.000 de lei în 2010. Un alt exemplu dat de Gheorghe Grad este asigurarea obligatorie pentru un camion ºcoalã de ºoferi. Anul trecut, RCAul era în acest caz de 1.100 de lei, acum a ajuns la 1.700 de lei, iar în 2010 se va majora cu 20%.


Surse: Business braking news online (Evenimentul Zilei)
Skip ads

  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cu alte cuvinte, te loveste careva, iesi, te uiti, il injuri, injuri pe cine mai gasesti, dai mana si te duci linistit la serviciu (las' ca merge'asa)
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In catva ani vom ajunge sa fie mai economic sa tii masina inmatriculata in alt stat decat in Romanica. Daca asigurarea este la fel ca afara, impozitul este la fel ca afara iar in plus acolo nu ai taxa peste taxe si primesti si despagubirile mai repede, de ce sa o mai ai inmatriculata aici?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
mai bine s-ar face RCA pe sofer, nu pe masina.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu nu am auzit pana acum sa-si repare cineva zgarieturile pe RCA...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nici vorba de 40-50% majorare, va spun eu pe pielea mea ce am simtit:
1-10-2008 rca la masina mea 420 lei
1-10-2009 ........................... 520 lei.
Cica bla bla bla am tacut si am platit ca e obligatorie.
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cred ca se refera la acele zgarieturi care se produc in parcare sau in trafic cand incerci sa te strecori 20 cm ca sa fii mai aproape de semafor. Cred ca pentru 2010, noua moda la masini este usa infundata, acompaniata de o bara spate care se falfaie in vant. O masina din 2010 trebuie sa se auda de la departare asa ca este un "must" sa tarsai bara fata pe sub masina, oglinzile in stilul fengshui (sper ca este corect Razz mi-e lene sa caut pe google) reflecta splendoarea cu care cei de pe sensul celalalt vin ( ma refer la oglinzile rupte sau da-te peste cap )

pentru colegul @aco_008 tu ti-ai facut asigurare pe pe 1.10.2009 cu 520 lei, dar pana la sfarsitul anului mai creste cu vreo 20 lei, plus ca se mai majoreaza in decembrie nitel ca de vine revelionul si apoi in ianuarie noua grila. am platit in februarie 204 lei pe 6 luni si in august am platit 244 lei pe 6 luni Neutral si mi-a oferit ceva? cand am fost lovit am fost nevoit sa platesc de la mine 500 lei, am stat cu masina in service 2,5luni, am fost la directorul de la BCR ( cei cu care eram in conflict) si mi-a zis ca daca nu imi convine sa ii dau in judecata. am facut plangere la CSA dar parese ca unul din mai marii CSA a ajuns director pe la BCR .....mai rezolva daca poti!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ciucurica a scris:Faptul cã proprietarii de automobile îºi reparã fiecare zgârieturã pe care o au la maºinã duce la creºterea asigurãrii obligatorie (RCA) cu câte 40%-45%, începând din acest an, spun asigurãtorii.

Motivatiile idiotilor astia sunt puerile. Nu stiu pe nimeni care sa fi reparata zgarieturi pe RCA, ci doar pe casco. Oricum si casco a crescut tot cu motivatia asta, iar banii de la casco ii scoti dupa un razboi psihologic daca ai avut noroc sa nu te internezi in ospiciu.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si cu siguranta pe viitor doi factori importanti vor influenta costul asigurarii: varsta soferului si vechimea carnetului de conducere.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe langa cele enumerate de tine aici, foarte important este si nr de accidente produs de sofer, ca una e sa ai cateva accidente in fiecare an si alta deloc. Cat despre viitor, m-am saturat, de ani de zile se vehiculeaza varianta asta, dar fara rezultat, vb in vant.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asiguratorii evita sa faca baza de date cu accidentele tocmai pentru ca ar pierde motivatia cresterii preturilor. Oricat de multe accidente sunt in tara asta, incasarile depasesc cu mult despagubirile iar o reducere pentru lipsa accidentelor le-ar diminua veniturile.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Si cu siguranta pe viitor doi factori importanti vor influenta costul asigurarii: varsta soferului si vechimea carnetului de conducere.

Cu astea sunt de acord, dar astea nu ar putea ridica pretul decat la unii asigurati, iar ei vor sa suga de la toata lumea.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pai incet , incet or sa suga, dar nu de pe RCA ci de pe Casco, dar trebuie sa mai treaca multa apa pe Dambovita sau mai bine zis pe strazile Bucurestiului, ca tot acolo ajunge.

Eu cred, daca nu se tine cont deja, ca tot pe viitor (care nu suna bine deloc) la intocmirea politei CASCO se vor tine cont de mult mai multe detalii, cum ar fi:
-zona in care locuiesti(daca nu exista deja o clasificare a zonelor pe graduri de risc) si riscurile la care e supusa masina.
-locul in care parchezi masina (strada,parcare amenajata de pe strada,garaj, curte etc)
-marca si culoarea masinii

Astfel, ajungandu-se ca un om ce locuieste in Berceni si parcheaza masina in garaj sa plateasca o valoarea mai mare a politei CASCO fata de un om care locuieste in Valenii de Munte ( sa zicem) si parcheaza masina pe strada, ambii avand acelasi tip de masina.

Cel putin asa functioneaza lucrurile in majoritatea tarilor.
Ca si exemplu, cand stateam in Egham(Surrey, UK) ,un orasel linistit, plateam 1200 de lire asigurare/an(obligatorie+furt total+foc). In momentul in care m-am mutat in Londra(Wimbledon) costul asigurarii a devenit 2700 de lire/an .

Dar deja am dat-o in offtopic, discutia era despre RCA.
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cozmino, la asigurare eu din Valenii de Munte platesc mai mult decat cei din Bucuresti. Cica se fac mai multe accidente in PH. ( Apropo nr de PH dar locuiesc in B ).
  • nycku

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Atunci daca tot se maresc hai sa imi fac si eu oglind la masina, de ce sa dau 200 ron pe ea, cat pot sa zic ca mi-a agatat-o fratemiu, mergem la asigurari, si am oglinda noua, in cazul asta fratemiu mai plateste ceva sau...? ma tenteaza gandul asta
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pstefan a scris:cozmino, la asigurare eu din Valenii de Munte platesc mai mult decat cei din Bucuresti. Cica se fac mai multe accidente in PH. ( Apropo nr de PH dar locuiesc in B ).


Exact acest lucru m-am intrebat si eu... de ce eu fiind in TM sa platesc mai mult decat cineva din Buc?

Adica la noi sunt mai multe accidente.. Laughing nu prea cred.

Nu este asta un fel de protectionism pentru bucuresteni sau pentru firmele de leasing Evil or Very Mad ?

As fi curios cum au facut grupele de risc pe judete. Sugacii pacii.

Fiecare firma are propriile statistici? Asta este si mai ciudat...sunt diferite ... Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu sunt obisnuit de multi ani cu sistemul bonus/malus, care tine seama de toti factorii care reprezinta "statistic" riscul meu de accident...
Varsta, domiciliu, tipul masinii, antecedente...
Fac un accident responsabil, imi creste prima de asigurare... Imi iau masina mai puternica, idem... Sunt asigurat de 10 ani, fara incident, acumulez bonus...
Si consider ca e normal asa... Idea
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Asat legat de diferente dintre tari, nu? Laughing

Doamne fereste sa nu le vina ideea de a face o singura asigurare RCA-CASCO, cum au facut si cu cartea verde...

Daca o persoana nu paraseste tara de ce sa-si plateasca ceva inutil?.. pentru ca asa vor asiguratorii... asta este.

Am primit si eu o reducere la Casco, nu conteaza societatea, 0.15% Shocked pentru ca nu am avut evenimente 2 ani.
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@calin1945 - deci ai economisit de o bere.
diferenta dintre romania si UK e ca acolo iti permiti, aici nu.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ciucurica a scris:@calin1945 - deci ai economisit de o bere.
diferenta dintre romania si UK e ca acolo iti permiti, aici nu.


nuu , am economisit de doua beri in UK... Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR