Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • davor

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Halo.
Ma aflu in fata unei dileme.Vrea sa-mi cumpar o masina(prima) si nu stiu ce sa aleg.Am in cap niste variante dar chiar nu pot sa ma decid.
Gandurile mele se indreapta spre o corsa,tigra,peugeot 106 sau o fiesta.
Am la dispozitie max 5500 de euro si sunt destul de june deci exclud alegerea unei masini in functie de calitatile ei practice,nu prea conteaza daca este diesel sau benzinar,cel mai mult ma intereseaza un consum decent(chiar mic) si costuri de intretinere suportabile.
Ajutati-ma!!!!(cu un sfat)
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Tigra iese din discutie, avand in vedere consumul decent pe care il doresti.
Peugeot 106... uita de el.

Eu zic ca ar trebui sa alegi intre o corsa si o fiesta.
Cum mie imi displac Fordurile... Wink

Acuma, la 5500E max gasesti niste corse frumusele... totul e sa ai rabdare sa cauti atent.

Parerea mea! Very Happy
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
la banii aia iti gasest chiar astra, sau vectra dar nu foarte recente.... corsa cred ca e ok incearca sa vb cu florinike ca si el vroia corsa si poate te ajuta cu mai multe info. dar orice ti-ai lua ia-ti opel
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare Davor.Am vazut ca m-a recomandat Dl. Foca pe care ii multumesc pe aceasta cale... Embarassed ...asa ca iti voi spune pe scurt cam cum a fost la mine.

Prima masina a fost Opel Astra.Poze in garaj.masina super usor de intretinut, foarte usor de condus, motorul meu (1.4 ) avand un consum ideal (7.5 vara , 8.7 iarna, 6 in afara la 130-140 km/h).

Ca idee din ce vrei tu sa iti iei iti recomand Opel.De ce???
-Peugeot ca masina este buna, fiabila dar foarte, foarte scumpa ca si intretinere. Am avut un prieten cu un 206 care dadea pe piese cat nu da acuma la o masina noua, un Seat.
-Fordul depinde cum il prinzi:am auzit de Ford care era o japita de masina (Focus) si cat a tinut-o propietarul a schimbat 'nspee mii de piese pe ea/ am avut prieten care a avut o Fiesta din 2002 si a mers cu ea fara probleme.
-Corsa sau Tigra Rolling Eyes As prefera Corsa. An mai nou, spatiu in interior mai mare ca la Tigra, consum mult mai decent mai ales pe motorul 1.2 75 de cai, usor de intretinut cu exceptia:caseta de directie, timonerie, debitmetru.Cam astea sunt problemele mai delicate la ea.

Pentru alte detalii iti stau la dispozitie.... Smile
Skip ads

  • davor

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Mersi pt sfaturi
@florinike-pai tocmai astea(timoneria,caseta de directie) sunt lucrurile care m-au facut sa fug de corsa,am inteles ca toate care-s mai vechii de 2002 nu au cum sa scape fara problemele astea,si dupa cum am citit pe aici nu-s chiar ieftin de remediat problemele astea...sau stii tu altceva?
acum stiu ca nu s-au inventat masini care sa nu se strice(in afara de japoneze) dar parca corsa nici nu te lasa sa sperii,adica stii sigur ca o sa-ti pice,acum nu stiu daca asta-i un lucru rau sau bun(macar stii la ce sa te asteptii).....
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
davor a scris:Mersi pt sfaturi
@florinike-pai tocmai astea(timoneria,caseta de directie) sunt lucrurile care m-au facut sa fug de corsa,am inteles ca toate care-s mai vechii de 2002 nu au cum sa scape fara problemele astea,si dupa cum am citit pe aici nu-s chiar ieftin de remediat problemele astea...sau stii tu altceva?


stai linistit ca nu compari o masina din 94` de exemplu cu un 2002 de ori`ce fel !
tot pe corsa as merge si eu, cat mai noua cat mai putine probleme Smile
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Timonerie originala e 280 de lei, debitmetru e mai scump dar se curata.... cu caseta probleme nu am avut (63000 km). Pentru alte costuri de intretinere foloseste search, ca am mai scris pe cateva ce si cum Smile
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@davor- pai nu ma intelege gresit dar daca vrei o masina care sa fie super ok ca intretinere si ca tinuta de drum ti-o recomand pe a mea Laughing Laughing Laughing ...ca tot e la vanzare Razz Daca vrei masina mai noua, care sa fie ok din punct de vedere al consumabilelor atunci optezi pentru o Corsa.

Daca ar fi dupa mine ti-as recomanda un Astra G ...dar pentru aia mai tre sa pui inca 1000 peste banii tai.Si asta pentru ca stai in Timisoara.Dar in Bucuresti, unde stau eu...deja o masina mare inseamna automat o bataie de cap.Consum mare, loc de parcare mai greu gasesti, nu merge sa te strecori asa de usor ca si cu o Corsa.Concluzia mea...masina o iei in functie de necesitati.Vrei sa mergi cat mai mult, sa consume putin si nu te intereseaza prea mult spatiu-Corsa.
Vrei sa fi un boier cand vine vba de condus-G.Dar la G ai si consum, si piese mult mai scumpe ca la Corsa....
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:cu caseta probleme nu am avut (63000 km).


nici nu trebuie sa te gandesti la asta !!!

ce draq am mers cu matiz peste 100.000km si nu are nici pe dracu, s-au schimbat doar consumabilele si voi vorbiti de Opel Very Happy
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
daca mai pui 1000 de euro s-ar putea sa-ti iei un golf4 din 2000 usor avariat(far si aripa)... Exclamation
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR