Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Atunci se ia una buncata TIS 2000 si se intra pe Wiring diagram, scoate la imprimanta, aparat masura si rabdare! Simplu!
Skip ads

  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc secarianu; Ma poate ajuta altcineva intr-un mod cat mai concret? Nu am TIS.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
man, TIS il gasesti la tot pasul, trebuie doar sa cauti pe siteurile de pirati, daca intelegi ce vreau sa spun. iti spun ca atata timp cat vei avea TIS nu vei mai intreba unde se afla componenta x si cum se repara sau desface.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
blanarugh a scris:Nu ai inteles;
Stiu ca la Omega functiile sunt activate din fabricatie, problema pea este ca am un scurt pe cablajul de CC si vreau sa verific cablajul.
Am incercat cu maneta de CC si nu a mers din motivul enuntat mai sus.
Salut colegule ! problema pe care o ai tu legat de pilotul automat o am si eu . am cumparat o maneta tempomat noua si am incercat sa o activez dar nu merge. intre timp m-am mai documentat si am observat ca la x25dt maneta are 2 fire iar la benzinar are 4 fire. problema e ca trebuie cea cu 2 fire pt ca difera placa din interiorul manetei. eu fara sa stiu am eu luat-o pe cea cu 4 fire si nu merge. nu stiu daca e aceeasi chestie ca la tine.intre timp o sa incerc sa fac rost de cea pt diesel si voi incerca din nou activarea. postez aici schema sau foto cu maneta. numai bine !
Skip ads

  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
palade radu a scris:
blanarugh a scris:Nu ai inteles;
Stiu ca la Omega functiile sunt activate din fabricatie, problema pea este ca am un scurt pe cablajul de CC si vreau sa verific cablajul.
Am incercat cu maneta de CC si nu a mers din motivul enuntat mai sus.
Salut colegule ! problema pe care o ai tu legat de pilotul automat o am si eu . am cumparat o maneta tempomat noua si am incercat sa o activez dar nu merge. intre timp m-am mai documentat si am observat ca la x25dt maneta are 2 fire iar la benzinar are 4 fire. problema e ca trebuie cea cu 2 fire pt ca difera placa din interiorul manetei. eu fara sa stiu am eu luat-o pe cea cu 4 fire si nu merge. nu stiu daca e aceeasi chestie ca la tine.intre timp o sa incerc sa fac rost de cea pt diesel si voi incerca din nou activarea. postez aici schema sau foto cu maneta.dupa cum se observa in poza cea din stanga adica pt diesel are niste rezistente pe placa .cea de benzinar nu are.daca va uitati mai atent nici ordinea firelor pe culori nu este aceeasi.cred ca asta ar fi o problema. oricum nu ma las pana nu rez aceasta problema. va tin la curent ! numai bine la toti !

  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut Radu,
Ms de raspuns, esti singurul care m-a elucidat. Sunt satul de raspunsuri de 2 lei care te trimit sa cauti nu stiu ce nu stiu unde.
In fine, intradevar, mufa de CC la mine are doar 2 fire deci tind sa cred ca ai dreptate.
Anunta ma cand si daca ai rezolvat problema.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am gasit si poza cu valorile pe care trebuie sa le aiba acele 4 rezistente!eu incerc sa gasesc o maneta cu 2 fire si ma duc la opel sa o activez .cealata o trimit inapoi.
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pana la urma am gasit si eu ceva info:
- Cablajul pt CC are doua fire, unul verde care este o masa si unul mov care este un fir ce intra in calc de injectie. Cu contactul pus, intre cele doua fire trebuie sa gasesti o tensiune de 4,96 V.
- DTC-ul pe care il gaseam eu mereu "prezent" in calc de injectie "92" este un cod de eroare care spune doar faptul ca pe vehicol nu este instalata o maneta cu CC si nu este un cod de eroare in adevaratul sens al cuvantului.
Cat de curand o sa fac o vizita pe la magazinul de electronice sa mi iau niste rezistente si swichuri ca sa mi fac si eu o maneta.
Skip ads

  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sal .am gasit o maneta pe net de o omega x25dt dar culmea e ca are 3 fire.dar o iau asa ca o adaptez eu cumva . ma intereseaza sa aiba acele rezistente pe placa .numai bine.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sal.am verificat daca am tensiune pe cele 2 fire si am 4.94 V cu contactul pus .deci inseamna ca,calculatorul trimite curent la acea mufa.maine imi vine o maneta CC de pe o omega diesel 2.5 td si vad daca va functiona sau daca trebuie activata cu tech 2. cam atat deocamdata. va tin la curent cu orice noutate ! numai bine !
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
azi mi-a venit maneta dar cu treaba e cu ghinion . cel care mi-a trimis-o nu prea cunostea el despre ce e vorba si mi-a trimis-o pe cea care comanda sretgatoarele si mid-ul.asta este ! ramane sa fac rost in continuare de maneta tempomat .
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Nici eu nu am avansat prea mult; Am facut Sambata montajul pentru comanda dupa schema pe care ai postat o tu. Schema este buna, imi dau seama deoarece DTC-ul 92 a putut fi sters din calc de injectie si nu a mai aparut insa deocamdata comanda nu face nimic. Cred ca de vina este unul din intrerupatoarele de la pedala de frana sau cea de ambreiaj.
O sa le verific dupa care o sa incerc din nou.
Skip ads

  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dar ai reusit sa activezi functia ? sau deja iera activata ?
eu ma duc luni dimineata la OPEL si mi-o activeaza ei .am facut programarea. maneta o imprumut de la un prieten . daca va functiona corect dupa activare ramane sa-mi cumpar o maneta si cam asta e . numai bine !
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Din documentatia Opel rezulta ca toate masinile OMEGA B au CRC-ul activat din fabrica.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am inteles ce zici .dar luni cand o sa pun maneta de la prietenul meu o sa vad daca functioneaza. la el functioneaza pt ca asa e masina venita din germania. e super fain cu pilot .am mers cu a lui si mi s-a pus pata rau de tot . vreau si eu tempomat !
  • manolo83

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 2.5 tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
nu te lasi deloc radule.dai bataie!
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cine mi mai zice o data ce face fiecare buton de la CRC?
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
de pe butonul de jos il activai iar de pe cel de sus accelera si decelera !
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
hmm nu am incercat sa vad daca se activeaza de pe butonul de jos dar stiu sigur ca se dezactiveaza, iar de la butoanele de sus se activeaza, indiferent pe care apesi, asta prima apasare apoi de pe cel dinspre bord accelereaza si de pe cel dinspre sofer decelereaza. la fiecare apasare creste sau scade cu cate 2 km\h
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
manolo83 a scris:nu te lasi deloc radule.dai bataie!
nu ma las frate ! la cat am investit ce mai conteaza acum ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR