Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
As dorii sa stiu ce culori au firele din mufa cu 4 pini care este trasa de fabricant,si daca aceasta mufa este numerotata cu A;B;C si D. Mi-am facut maneta singur si nu stiu ce si cum se leaga .Nu-mi corespund culorile care le dau unii ptr. vectra sau astra.La mine este Rosu cu albastru,rosu cu mov,maro cu negru si galben cu negru. Sau daca are siguranta de protectie,care este aceasta si daca se afla la interior sau la motor.
Va rog ma puteti ajuta si pe mine?
Masina e Omega din 2001 ,2.2 DTi,Y22 DTH
Skip ads

  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pune maneta de Opel vectra B si merge sigur daca ai mufa trasa .Eu am montat maneta de Opel vectra si merge perfect.Vezi ca treduie activata functia.
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce mi-am pus o pereche de ochelari de vedere,am vazut si eu A;B;C si D. Acum functioneaza ,nefiind nevoie sa activez nimic.
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bravo.Daca te uitai bine de la inceput ,mergea din prima.De activat ,nu mai stiu ca mie mi-a montat-o maiandrei.
Skip ads

  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Asta este,daca s-a facut seara... Smile Multumesc oricum.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
La Omega nu este nevoie de activare.
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mi-am pus si eu o maneta din asta ieri, dar habar n-am cum sa verific daca functioneaza... am gasit pe langa axul volanului o mufa libera in care a intrat perfect cea de la maneta, dar dupa ce am apasat "botoanele" alea noi, n-am vazut nici o reactie pe display...asa e normal ? cum functioneaza de fapt jucaria? astept lamuriri, multumesc!
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Iesi cu masina pe sosea , dai pe on butonul de pe maneta,ii daii talpa pana treci de 30 km/h si apasa butonul de + sau set, nu stiu sigur ce scrie, ca eu mi-am facut-o singur.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu pe afisaj apare ceva ci in bord, se apride becul de "cruise control" pe care in prealabil treb sa-l pui tu in soclu caci nu este montat din fabrica. asa ca desfaci bordul ...etc.
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
aha, am priceput, totusi sistemul nu functioneaza fara acel bec din bord?
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ba da asa cum s-a zis mai sus peste 30 km/h
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru sfaturi! am totusi o nelamurire: cat m-am uitat eu la bord, nu am vazut unde ar putea fi locul martorului pentru cruise control. cam pe unde este pozitionat si ce simbol are? poate masina mea nu are la bord prevazut asa ceva? am inteles ca trebuie montat becul, dar nu-mi pica fisa unde exact Embarassed !
Skip ads

  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La mine nu apare niciun martor. Daca mergi cu peste 30 km si apesi butonul ar trebui ca masina sa pastreze viteZa respectiva. cand apesi pedala de frana se dezactiveaza. Cam asta e tot.
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
geo_bad a scris:va multumesc pentru sfaturi! am totusi o nelamurire: cat m-am uitat eu la bord, nu am vazut unde ar putea fi locul martorului pentru cruise control. cam pe unde este pozitionat si ce simbol are? poate masina mea nu are la bord prevazut asa ceva? am inteles ca trebuie montat becul, dar nu-mi pica fisa unde exact Embarassed !


Pune si tu o lanterna pe indicatoarele luminoase, sau trage masina cu bordul in soare sa vezi indicatoarele(asta sa nu-l dai jos).Daca-l dai jos, este mai simplu ,deoarece il indrepti cu spatele spre o sursa de lumina si vezi toate insemnele indicatoarelor ,mai ales acolo unde lipsesc becurile. Insemnul, este un desen cu un cadran de vitezometru.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut! bine v-am gasit! am o omega b fara maneta bc si as vrea sa imi montez comanda pt pilotul automat la un intrerupator de incalzire in scaune sau altceva. se poate face asa ceva? cum trebuie sa leg firele de la mufa din spatele volanului? masina este omega b cu x20xev. aveti careva poze, care ati mai facut asa ceva? merci!
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut, nu ar fi mai usor sa iti cumperi o maneta cu comenzi pentru pilot automat, cum am facut eu? se monteaza extrem de usor, fara complicatii!
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
alcapone a scris:salut! bine v-am gasit! am o omega b fara maneta bc si as vrea sa imi montez comanda pt pilotul automat la un intrerupator de incalzire in scaune sau altceva. se poate face asa ceva? cum trebuie sa leg firele de la mufa din spatele volanului? masina este omega b cu x20xev. aveti careva poze, care ati mai facut asa ceva? merci!

Salut,
Pe langa maneta tempomat, mai ai nevoie si de modulul ce actioneaza cablul de acceleratie, swich la pedala de ambreiaj si comutator la pedala frana (cel de la stopuri dar cu inca un rand de fire)
Manete probabil ca o vei putea confectiona singur, dar restul componentelor sunt necesare cele originale.
Succes !
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
alcapone a scris:salut! bine v-am gasit! am o omega b fara maneta bc si as vrea sa imi montez comanda pt pilotul automat la un intrerupator de incalzire in scaune sau altceva. se poate face asa ceva? cum trebuie sa leg firele de la mufa din spatele volanului? masina este omega b cu x20xev. aveti careva poze, care ati mai facut asa ceva? merci!


Salut,

Are cineva schema la CC la Omega B 2.5 Tds din 95?
Intreb deoarece am pus in trecut o maneta cu CC si nu mi a mers iar pe OP-COM imi apare un defect prezent gen "contact inchis sau la + CRC", - am intrat in Autodata si spunea ca e o problema la cablajul de CC.
Vreu sa testez cablajul daca e intrerupt sau da la masa sau + dar nu stiu de ce pini sa ma leg.
Multumesc anticipat.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La Omega mtoate functiile sunt activate, trebuie numai sa cumperi kitul respectiv , plug & play Wink
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu ai inteles;
Stiu ca la Omega functiile sunt activate din fabricatie, problema pea este ca am un scurt pe cablajul de CC si vreau sa verific cablajul.
Am incercat cu maneta de CC si nu a mers din motivul enuntat mai sus.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR