Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
victore - cum le doresti? spumoase da fara gust sau gustoase dar fara spuma? Laughing

am pus la fabricat, si mai bine intreb inainte de 'postaceala' ca sa nu avem probleme de interpretare dupa!

spor
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
babuliu a scris:
dodo_13 a scris: ...Guvernul demis Boc a marit, pe furis, impozitul pe profit de la 3% la 16%...


Cred ca faci confuzie intre IMPOZITUL PE PROFIT care e de 16% si IMPOZITUL PE VENIT care e de 3%. In nici un caz venitul si profitul nu sunt sinonime in contabilitate Wink


Eu zic ca fiecare sa vorbeasca despre ceea ce stie. Citez din http://www.dreptonline.ro/s...php?id_stire=1812
Impozitul de 3% pe venitul microfirmei va fi eliminat de la 1 ianuarie, deoarece Codul fiscal ii da termen de valabilitate pana la 31 decembrie 2009. Restul prevederilor raman.

Microintreprinderile vor plati de la la 1 ianuarie 2010 un impozit pe profit sau pe venit de 16%, deoarece impozitul redus pe venit, de 3%, "expira" la 31 decembrie 2009, potrivit Codului fiscal pe 2010, publicat de Agentia Nationala de Administrare Fiscala.

"Cota de impozitare pe veniturile microintreprinderilor este: 2% in anul 2007; 2,5% in anul 2008; 3% in anul 2009", arata articolul 107 al Codului fiscal valabil pentru 2010.

Modul in care vor fi impozitate microfirmele in 2010 a fost confirmat si de Gabriel Biris, avocat in pe probleme de fiscalitate la Biris & Goran.

"Impozitul de 3% va disparea in 2010. Este sigur. Ordonanta de modificare a Codului fiscal care va fi aplicata de la 1 ianuarie a fost adoptata si nu contine acest impozit redus", a spus consultantul fiscal pentru Money.ro.


Mai pe intelesul tau, se scoate "impozitul pe profit de 3%" si se inlocuieste cu "impozitul pe profit de 16% sau impozit pe venit de 16%". Adica se vor mari taxele.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mie 09 Dec, 2009 12:24 pm
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sunt tare curios cati suspendati avem azi...dizidenti politici. Bre Victore sunt pe cale de a da lovitura:
Am promisiuni de 2 functii de presedinti de sectii de vomare(la urmatoarele alegeri...de Craciun),acum is curios daca te poti deplasa prin tara. Plata(asa doar la vedere Wink ):66 ron/zi vomare-platite 5 zile restul spaga. Te bagi,sau discutam pe canale neoficiale? Laughing Ce mama naibii am facut,mesajul asta se dorea a fi...un P.M. Laughing
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ dodo ... pai din ce zici acolo, daca se scoate un impozit ... cum se maresc taxele ? ... ca doar n-o sa plateasca microfirmele de 2 ori acelasi impozit ... nu ?


si ... defineste "pe furis" ... ca nu prea o`nteleg asta ... adica cum se poate vota o lege "pe furis" ?
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Impozitul pe venit de 3% se aplica in prezent microintreprinderilor. Din cate se pare de la anu ori treci pe impozit pe profit de 16% (varianta prezenta si acum) sau impozit pe venit majorat la 16% (varianta stupida pentru ca mereu profitul va fi cel mult egal cu venitul). Prin urmare hai sa taxam si mai mult firmele startup ca si-asa se imbogatesc oamenii aia si au prea multe sanse de reusita. => Si mai multe firme inchise si mai multi someri si mai mare deficitul de buget. Astia chiar nu inteleg ca prin taxare pe timp de criza omori firmele si tot nu faci mai multi bani la buget.

Asa a facut Boc si cu forfetarul. Sunt 1 mil firme, daca le luam la toate cel putin 1000 RON pe trimestru se strang minim 400.000.0000 la bugetul de stat in 1 an (asta pe pragul minim de impozit forfetar. Cifrele sunt mult mai mari de atat). Gandire de idiot incompetent ce a dus la desfiintarea multor firme. Dar asta e.. i-am votat iar.


Ultima modificare facuta de Slick la Mie 09 Dec, 2009 12:36 pm, modificat de 3 ori in total
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@dodo_13 : Intr-adevar, nu stiam de lucrul asta. Am zis doar de ce este valabil in momentul de fata.
Faptul ca expira nu inseamna ca va fi revendicat si cu siguranta ca va fi reglementat. Cum, ramane de vazut ce va scrie negru pe alb.
Te rog nu lua postul meu anterior ca o remarca personala la adresa ta. Din punctul meu de vedere puratam o discutie argumentativa. Toate bune !
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
probabil ma confunzi cu Mos Gorila.
pentru 66 lei/zi de-abia ma deranjez sa-ti raspund la telefon.
asta daca ma si rogi frumos.

colegu de la prahova, nu sant pretentios, trec eu prin ploiesti, nu te deranja sa le trimiti cu vreun courier.

va las , ma duc sa iau un `talibanas` de la gradinita.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@slick
Explicatia foarte buna, nu trebuie sa mai scriu eu.

@babuliu
Scuze, dar m-am cam saturat de pareri semi-avizate. Asa a iesit Basescu, cu pareri din astea semi-avizate.

@cipiotul
De ce a fost pe furis? Nu a fost publicata decat in monitorul oficial, undeva printre alte zeci de alte paragrafe. Daca era vreo chestie de marit pensiiile, ar fi aparut in toate ziarele aplaudacilor PDL, dar asa nu a fost mentionata in nici o alta parte. Abia acum lumea a inceput sa se prinda si asta pentru ca mai exista oameni seriosi precum cei de la "moneychannel".


P.S. Si sa ma citez una, spusa de "marele" fost candidat la fotoliul de prim ministru, Lucian Croitoru: Romania va creste in 2010 prin consum. Idiot...
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:probabil ma confunzi cu Mos Gorila.pentru 66 lei/zi de-abia ma deranjez sa-ti raspund la telefon.asta daca ma si rogi frumos.


Laughing Atunci iau eu si spaga pe langa ce se da oficial. Tinem legatura,daca mai apar oferte. Da'cu tine,greu mosule...pretentios mai esti. Fugi dupa "taliban".
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Propun sa scrieti aici pana intervine in discutie si unul dintre candidati.Amandoi ar fi condus tara in aceeasi directie, poate apar amandoi.

Ultimul banc primit :
Ce inseamna PSD si PDL?
PSD - Presedinte in seara de duminica
PDL - Presedinte in dimineata de luni

E bun de trimis sms catre Geoana Laughing
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Deoarece cred ca acest club a fost infiintat pentru a forma o comunitate ,in mare parte de prieteni ,rog un moderator sa scoata acest topic care nu face altceva decat sa creeze dezbinare si cearta intre membrii ei. Inca nu s-a ajuns in Romania la un mod civilizat de a purta discutii,mai ales pe teme politice.Sper ca sunt in asentimentul multor colegi,mai ales ca nebunia alegerilor a trecut. Multumesc si sper sa gasesc sprijin in ceea ce am afirmat aici, din partea colegilor cat si din a moderatorilor.
  • Zenith

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
iso a scris:...inca sint uluit de cei 5mil de prosti votanti ai lui Basescu... O veche zicala zicea cam asa: "...intotdeauna vor exista trei mai prosti ca tine!..."
eu am luat asa ca pe un corolar al existentei vietii pe pamint . Laughing Totusi va dati seama 5mil de prosti fraieriti din vorbe de Basescu, in Romania e de trai frate ?! Laughing

De aceea propun infiintarea Clubui Violatorilor de Prosti. Asta pentru a nu lasa sa se iroseasca o importanta bogatie naturala a acestei tari. Laughing
Va astept cu propuneri pentru boardul de conducere si cu proiectul de statut, apoi trecem la vot.


daca tot nu e nici un mod pe aici,
propun ca aia 5 milioane de PROSTI mai mut sau mai putin violati, sa ti dea o felatie drept consolare, bineinteles cu tichet de ordine si ci lighenasul de apa calda la ei
si da , accept ban, dar in acelasi timp cu iso cu tot
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Traiasca Base. Ca de noi vai si amar. Smile
Hai sa inchidem aici si apoi sa pedepsim. Ce ne mai certam atata? A iesit care a iesit, acu dumnezeu cu mila ca de la ei nu o sa avem.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cu cine votezi in Turul 2 de scrutin?
Traian Basescu 57%
Mircea Geoana 42%
211 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR