Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pe asta o stiati ?
In perioada urmatoare iubitii nostrii parlamentari vor sa adopte o noua lege, in cadrul Strategiei Nationale pentru Siguranta Rutiera.
Din ce am auzit pe la stiri, este o lege prin care politia va putea confisca autoturismul soferilor depistati ca au depasit viteza legala cu 50 km/h.

http://stirileprotv.ro/stir...blam-la-cont.html

Voi ce parere aveti ?
Astia sunt zdraveni ?
Decat sa faca sosele, mai bine ne iau masinile.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca vor sa ne atraga atentia de la alte lucruri mai importante... plus ca nu este o lege ci o eventuala ordonanta de urgenta a unui guvern bolnav, pe moarte...
Si daca cineva circula cu masina de firma? ce masina confisca? amenda se da soferului nu proprietarului, nu?
Cum pot sa confiste o masina care nu este a soferului?
Mai au fff mult de lucru pentru a scoate o lege adevarata.
Cred ca dl. Berceanu(daca el este la ministerul care a initiat ineptia asta) a ajuns la finalul neuronilor, de fapt este pe minus...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Chiar daca vor adopta o asemenea aberatie, este mai mult ca sigur ca o va anula Curtea constitutionala, asa cum a facut astazi cu legea ce obliga operatorii de telecomunicatii sa stocheze date cu privire la comunicatiile efectuate.
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
kiar ca sunt bolnavi parlamentarii nostri,nici in tariile occidentale(din cate stiu eu) nu se face asa ceva,aici in italia se confisca masina daca esti in baut la volan,si asta ptr ca sunt foarte multe accidente,kiar foarte multe,si e si normal.sa mori din cauza unui alcolist.dar kestia cu depasirea limitei de viteza cu 50km/h e o mare prostie.niste minti bolnave.mie pur si simplu imi e ste scarb.a
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,094
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut acum la stiri. Nu e vorba de depasirea cu 50Km/h. Cica scrie ca se confisca masina in cazul in care s-a depasit limita de viteza cu dublu ei. Adica daca ai limitare la 50Km/h si tu ai 101Km/h iti poate confisca masina. Dar ce ne facem unde este limitare de 10Km/h? Adica daca merg cu 21km/h imi confisca masina?!
Si mai e una: Dac esti prins baut la volan ai putea petrece o noapte la arest. Aici sunt de acord.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu stirea aseara si mi se pare o tampenie cea care se refera la confiscarea masinii. Pe autostrada sunt multe locuri unde cei care au "reparat" isi lasa indicatoarele temporare inca 2 saptamani pe carosabil. Si acolo ai limitare la 60 desi se circula fara probleme... sunt curios daca ramane cineva cu masina acolo:) In legatura cu cei prinsi la volan bauti sa le dea 1 luna de arest nu o noapte. Oricum sunt bauti si noaptea aia trece repede Evil or Very Mad
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Bine, e clar ca e o aberatie, o batatie de joc.Nu e nici prima si cu siguranta nici ultima.
De incompetenta si prostia lor s-a convins toata tara si toata Europa.
Chestiunea este ca operatorii de telecomunicatii, cred, au o armata de oameni care le reprezinta/apara interesele.
Noi, oamenii de rand, cum putem obtine anularea unei asemenea legi/ordonante la Curtea Constitutionala?
Si cate or mai fi de noi habar nu avem....
Dar totusi asta parca e prea mult.
Dupa ce ca drumuri nu avem, ne rupem masinile pe strazi, parcari nu avem, taxe fel de fel platim la marele greu, acu' ne iau si masina ?
Cat de despre partea cu alcoolul, e clar ca orice masura de genul acesta e binevenita.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
s-a anulat aceasta modificare! si pe cretinul care a propus asta l-au dat afara! cel putin asa spuneau astia prin presa..dar nu cred ca l-au dat afara pe bou..ca poate mai ar idei stralucite de eficienta maxima! ce hoti!
Skip ads

  • Skybax
  • Suspendat
  • 74 mesaje
  • din 15 Mar 2009
  • Astra 2008 1,6 Ecotec 115 CP
  • Bucuresti
  • Skybax

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1,6 Ecotec 115 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si la cum bine ii stim noi pe baieti de la rutiera care se joaca cu radaru de pierd procese pe banda rulanta ... este clar cat de bine s-ar fi aplicat aberatia asta!

am fi fost de rasu lumii! deci daca merg pe pod la giulesti cu 61km/h imi confisca masina ... acolo limita este de 30km/h
Dar pentru cei ce trec pe acolo stiu bine ca daca ajungi sa prinzi 30 km\h pe podu ala la ora de varf este o mare realizare.
  • Pitbull

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu a þinut mult idioþenia asta ... chiar dacã o menþineau, tot nu avea sorþi de izbândã.
  • andreistn01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.4l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ce porcarie de lege adica cum sa aiba ala drept sa imi confiste bunul meu >? jezz astia nu mai stiu de unde sa faca bani .
  • antimo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Chiar daca vor adopta o asemenea aberatie, este mai mult ca sigur ca o va anula Curtea constitutionala, asa cum a facut astazi cu legea ce obliga operatorii de telecomunicatii sa stocheze date cu privire la comunicatiile efectuate.

Esti OFF TOPIC datele despre trafic sunt retinute timp de 6 luni in cazul in care nu intervine un procuror care sa ceara o monitorizare Very Happy nu se retine insa continutul trasmisiilor. se retin doar date precum: ora, zi, numar apelat, imei telefon, imsi cartela, numarul caracterelor din mesaje etc.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC
@antimo
In temeiul carui act normativ se intampla ceea ce ai spus?

On topic
Inca nu a aparut o prevedere legala cu privire la confiscarea masinii (sau nu am gasit-o eu ca se pare ca sunt in urma cu legislatia)
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
era doar o propunere ... s-a facut scandal pe aceasta tema si s-a "uitat" ... momentan ...
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:
Inca nu a aparut o prevedere legala cu privire la confiscarea masinii (sau nu am gasit-o eu ca se pare ca sunt in urma cu legislatia)


Pana acum (24.06.2010), masina se poate confisca DOAR daca serveste ca mijloc de transport pentru contrabanda (impreuna cu "marfa", bineinteles) ca masura complementara. Sa speram ca asa va si ramane, o contraventie nu poate antrena asemenea masura. Iar depasirea vitezei, daca nu-i insotita (urmata) de accident, e, totusi, doar contraventie.
Citisem mai demult (nu mai stiu daca in presa sau pe vreun site) ca nu stiu unde, s-ar putea Elvetia sau o tara nordica, se confisca masina daca se depaseste un anumit grad de alcoolemie si, ca urmare a acestui lucru, se comite accident. Nefiind prieten cu Bachus, n-am dat foarte mare atentie stirii.
  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pentru cei prinsi bauti la volan ar trebui o lege aspra
-5 zile arest
-permis suspendat 6 luni,la a 2 abatere 5 ani pe tusa
-o amenda buna sa o tina minte
-masina confiscata
restul completati voi....

de confiscat masina ca am depasit viteza legala cu 50km sa o confiste dupa ce toate drumurile sunt fara gropiiii si militienii nu vor sta cu radarul la japca
  • antimo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@gabi
in vara anului trecut eram interesat de acest aspect caci voiam sa aplic pentru un post de data protction in cadrul unui furnizor de servicii de telecomunicatii. Am printat cateva materiale pe tema asta. O sa le caut si o sa iti dau toate informatiile pe care le am probabil in cursul zilei de maine
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Astept cu interes. Poate modificam si titlul topicului pentru ca discutia va lua o noua turnura si sa nu fin complet Esti OFF TOPIC si sa nu me urecheze adminii cu Fara Spam
  • antimo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Astept cu interes. Poate modificam si titlul topicului pentru ca discutia va lua o noua turnura si sa nu fin complet Esti OFF TOPIC si sa nu me urecheze adminii cu Fara Spam

Ai PM. daca admini sunt ok cu modificarea titlului putem sa discutam aici si despre legea aceasta.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Legea asta a fost anulata prin DECIZIE nr. 1.258 din 8 octombrie 2009 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor Legii nr. 298/2008 privind retinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicatii electronice destinate publicului sau de retele publice de comunicatii, precum si pentru modificarea Legii nr. 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronic, pronuntata de Curtea Constitutionala.
Textul integral al deciziei l-ai primit pe pm. Cine il vrea, poate sa-l caute pe net sau sa mi-l ceara.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR