Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • MariusOA

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sunt foarte putine sanse, ca asa ceva sa fie aplicabil; pentru ca ar iesi un razboi... Very Happy
Skip ads

  • pilula20

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Smile) mai este mult pana ajunge romania la nivelul asta Smile)
  • lucian_yd

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
asa ceva am auzit ca este in franta unde li se poate confisca masina daca depasesc limita de viteza cu un anumit nr de km , dar nu vad sa se intimple si la noi la fel in urm 20---- ani , si daca se vca intimpla nu va confisca masina oricui Smile
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am prins intamplator ceva documentar legat de politia din State. Si unul din cazuri era cu un sofer care avea permisul suspendat si ceva amenzi neplatite. Ei, daca ar fi condus pasagerul din dreapta, care avea carnetul ok, nu-i confiscau masina. Dar asa, a chemat platforma si i-au luat SUVul, lasandu-i sa mearga pe jos pana acasa.
Scurt si eficient.
Skip ads

  • ionut007CJ

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si in Austria si in Elvetia (zic de astea doua ca stiu sigur, poate si in alte tari din UE e la fel) ti se poate confisca masina daca depasesti limita de viteza stratosferic. De fapt nu ti-o confisca ci ti-o tine garantie pana platesti amenda care este astronomica.
Dar e o diferenta, ei au ceva ce noi nu avem... oare ce? Ati ghicit, autostrazi adevarate si nu doar cu numele sau de 5 km sau pline de gropi. Autostrazi pe care poti ajunge din punctul A in B intr-un timp decent.
Aici are dreptate Mircea Badea, cata vreme nu avem autostrazi nu putem avea pretentia sa mergem cu 50 km/h in localitate ca ajungi din A in B in zece ani.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da dar putem avea pretentia sa mergem in siguranta si sa ajungem chiar si in 10 ani intregi si nevatamati,asta nu da dreptul coclarului sa ma spulbere cu masina ...pentru cei care se cred zmeii soselelor amenda astronomica,suspendarea permisului in cazul recidivei pe viata.Daca idolul Mircea Badea gandea cand debita povesti ar fi stiut ca majoritatea accidentelor cu victime sant produse de cei pentru care dreptul la viata a celorlalti participanti la trafic este prea putin important pentru ei si incalca in mod repetat regulile de circulatie.In Germania depasirea limitei de viteza in zona scolilor este drastic pedepsita iar cel care face asta e considerat potential criminal iar zonele sant monitorizate zmeii nu pot trece neobservati.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ne invartim in jurul cozii. Ce nevoie au nemtii sau alte natii sa mearga mai repede in localitati cand au posibilitatea sa o faca pe autostrazi? Nu au astfel de nevoi pentru ca la ei, un drum de 300 km se face in 3 ore sau mai putin daca nu prinzi restrictie pe autobanda respectand toate regulile pe cand la noi se face in 4-5 ore daca le incalci pe majoritatea pentru ca daca mergi legal, tinzi spre 6 sau mai mult.
Timpul asta este valabil in cazul meu, pe ruta Deva - Segarcea.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Conteaza si mentalitatea omului,si educatia in trafic.
Dupa cum stiu eu de exemplu in Germania amenzile sunt usturatoare.
Si ce folos are sa mearga cu 80 in oras,cand iese pe autostrada si merge fara limita de viteza.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu acolo se bazeaza pe aplicarea legii....sa nu credeti ca Germania duce lipsa de zmei aidoma si altor state...dar se dezlantuie cu ora platit pe circuite inchiriate,rup parapeti,distrug masini,participa la concursuri...iar pe strada merg civilizat pentru ca altfel ai vazut amenda de te ia cu ameteala si confiscat masina,eventual si putin pe la zdup si i-au potolit.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sau cu alte cuvinte, nu avem ce au ei dar trebuie sa fim ca ei.
Cand vom avea infrastructura lor, posibilitatea sa ne dezlantuim undeva betia de viteza, atunci vom putea fi civilizati pe strada.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Inteleg ca vrei sa ma convingi de faptul ca lipsa infrastructurii de acolo da cuiva dreptul sa-si dezlantuie in cursa mortala pe amaratele noastre de sosele masina tunata proaspat? Cocalaru pana nu vine el la 2 cm. de bara ta sa dea flash-uri ca disperatu nu se simte bine,sa croseteze ca un bou iar la urmatorul semafor sa fie cu doua masini mai in fata cu doua masini mai in spate,ori la spital in coma.N-om avea noi sosele,nici autostrazi suspendate....da suferim de boala vitezei de n-ai vazut.
Da e corect vetezomanii cu mai multe abateri pe tusa,inainte sa ingroape oameni nevinovati,pentru ei nici un regret.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:....da suferim de boala vitezei de n-ai vazut.

asta asa este plus ca am scapat la masini- o viata am mers cu dacii iar cei care nu au mers au mers parintii lor si s a transmis ereditar o chestie.
Norvegia cateva zile in urma, 73 km/h pe sector de drum cu 50. noaptea liber , drumul iesire de oras, stateau cagulati cu trepiedul pe sosea, ma gandeam la altceva nu i am vazut. scurt 6500 kr.( nu ca la noi hai da mi o pe aia mai ieftina, vezi ca e noapte nu e nimeni bla bla.) 6500 kr sau 15 zile de inchisoare- la alegere. peste 40 la ora pt sectorul respectiv de drum direct la inchisoare si fara permis. O chestie buna e ca se poate plati amenda in rate- fara dobanda - Laughing Laughing . In rest norvegienii au masini puternice, drumuri proaste iar pe exterior de 80 km. pe autostrada 110 sau 120 pe anumite sectoare. Accidente?! rar se intampla
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
kapp
Acolo in Norvegia, respectand regulile, in cat timp ajungi dintr-un oras in altul aflate la o distanta de 300 km unul de altul?
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca nu sunt autostrazi(de fapt in jur de 200 km de autostrada) si putine is drumurile cu zona de 80 ( mai mult treci prin orasele-sate). in jur de 4-5 ore legal. Iti pot spune ca am facut 500 km in 6 ore conditii de iarna -nelegal(m a si pozat un radar fix).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asa cum am mai spus, eu, ca sa fac cei 300 km in mai putin de 5 ore trebuie sa incalc legea, iar 500 km in 6 ore imi este imposibil cu masina actuala oricat de tare as merge.
Concluzia este oarecum ciudata: in cazul tau, desi mergi mai repede (avand o medie orara mai mare) este absolut normal iar in cazul meu, sunt sinucigas si pun in pericol si vietile altora desi marg mai incet (avand o medie orara mai mica).
  • ionut007CJ

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Hai sa facem o lista cu ce avem si ce nu avem si trageti singuri concluziile care sunt cauzele accidentelor pe soselele noastre:
Avem:
Gropi cat incape
Caini, vaci, oi si alte animale domestice sau salbatice pe sosele (chiar si pe autostrazi!)
Betivi pe mijlocul drumului la orice ora din zi sau din noapte
Carutze nesemnalizate, noaptea pe drum european
Pietoni si biciclisti imbracati in negru sau alte culori inchise fara nici un fel de banderola reflectorizanta (care e obligatorie in tarile civilizate si cred ca si la noi dupa noul cod rutier)
Limite de 40 km/ora in mijlocul pustiului pe drumuri europene (Sibiu- Sebes) sau chiar de 30 km/k (centura Tg. Mures, Cluj-Huedin) unde stau baietii cu radarul
Linii duble continue pe drum drept si cu vizibilitate
Linii intrerupte in curbe.
Teribilisti care baga liniute in oras si habar n-au sa conduca
Legi stupide

Nu avem:
Sosele
Autostrazi
Semnalizari si marcaje pe sosele
Iluminat stradal in orase, sate si comune
Politisti care sa faca preventie nu tepuiala
Papapeti anti-rasturnare pe marginea soselelor

Si sunt sigur ca lista poate continua.
Nu o sa merg niciodata cu 150 km/h in oras la fel cum nu o sa merg nici cu 30 km/h pe drumul drept in mijlocul pustiului (exceptand cazul in care stiu ca e radar).

Teribilisti sunt si in Germania, cel putin unul pe saptamana intra pe autostrada pe contrasens si baga viteza (se organizeaza si concursuri), sa nu credeti ca noi am inventat prostia, golania, cocalarismul si teribilirismul.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca se va vota, desi eu unul as vrea acest lucru. nu ca-s rautacios, dar o viteza cu peste 50km/h decat limita legala este prostie. De ce ? pt ca in localitati este foarte posibil sa ai surprize pe partea carosabila iar la o viteza de peste 100km/h este foarte greu de evitat, iar in afara localitatilor daca se intampla ceva, si este posibil sa se intample indiferent de anul fabricatiei masinii, integritatea corporala nu mai e atat de sigura.
  • testament

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 w0l000036t11286
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sa-i manance cainii cu legile lor cu tot!
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
asai nu sunt de acord cu aceasta lege . dar nuci cu mortii de pe sosele din cauza vitezei nu sunt de acord
  • DANY Alex

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut! Oricum polticenii nostri nu sunt in stare de nimic bun...Daca era ca afara in sensul ca, faci 2 sensuri giratorii si iesi pe autostrada parca ar fi k sa zicem..... (desi oricum legea ar fi un abuz) da asa; cand mergi in concediu si parcurgi o distanta de 4-500km si localitatile sunt una dupa alta( este vb de E 85), si iti vin dracii si mergi cu peste 50km peste viteza legale ce faci? Daca ai merge regulamentar faci 2 zile.........
La noi mai e un lucru: semne de restrictionare de viteza nejustificate si garda e imediat dupa ele. Eu am patit-o ..Deci ar fi dezastru cu legea asta....
Astia cand adopta o lege iau ce este mai rau din ea.....Ma rog afara sunt si legi din astea da au autostrazi!
La noi viteza face victime.... cum? De exemplu pe un tronson de drum erau 500 de morti pe an si de cand s-a deschis autostrada in decurs de un an s-au inregistrat doar 2! Sunt de vina soferii sau politicienii nostri?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR