Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 719
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu sunt nici cel mai destept si nici nu vreau sa fiu ( prea multa destaptaciune strica). Eu am incercat un experiment sa vad ce iese. Intradevar: la un Astra G cu euro 3 ,am demontat catalizatorul si l-am decupat pe unde era sudat, am scos fagurii de ceramica si i-am suflat cu aer apoi i-am montat pe pozitie si am sudat cu autogen capacul de tabla decupat. La zafira nu m-am risat sa tai DPF-ul (deocamdata), am zis sa-ncerc sa-l curat asa cum e el. Ms oricum de aprecieri.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor,relax. Wink
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din cate se vede singura curatare eficienta a unui catalizator infundat se poate face doar cu RANGA din partea din spate urmata de turarea fortata a motorului pentru a arunca bucatile de fagure spart. Dupa acest tratament motorul prinde viata garantat.
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La rar sa iti iasa noxele bune punei benzina/motorina de calitate + aditiv in rezervor si sa ai uleiul si filtrele schimbate recent.O solutie practica ca sa ai grija de catalizator si sa iasa noxele mereu bune ar fi sa dai jos catalizatorul(castigi ceva caluti, poluezi mai mult), sa improvizezi o legatura directa fara sudura, cu coliere si cand ai raru de facut il montezi la loc
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
florin baltatescu a scris:Din cate se vede singura curatare eficienta a unui catalizator infundat se poate face doar cu RANGA din partea din spate urmata de turarea fortata a motorului pentru a arunca bucatile de fagure spart. Dupa acest tratament motorul prinde viata garantat.

*
Asta e "metoda ciobaneasca" dar trebuie recunoscut ca e singura care reda "viata" unui catalizator complet infundat Laughing (adica mai poti merge cu respectiva masina)
Masina care nu are sonda lambda dupa catalizator, desigur, deci maxim E2... Rolling Eyes
Si, desigur, dupa aceea iti dai controlul tehnic "pe spaga", ca altfel e imposibil Exclamation
  • kissfm2011

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2011

  • Mesaj Privat
baieti mei...DPF l-am curatat cu solutia magica TRIUMF...in felul urmator..se iau 5-6recipiente cu TRIUMF (pt cei ce nu stiu e cea mai a dracu solutie de curatat aragazu ) se toarna in DPF/Catalizator ,se ia o pereke manusi in maini si se toarna solutia in DPF/Catalizator. se lasa la muiat 20-30min ,si intre timp in intoarcem in ambele sensuri,adica turnam din ambele parti likidul..apoi se trece la partea interesanta..eu personal l-am bagat la jet de apa ,nu foarte puternic,dar nici moale ,potrivit asa...am continuat operatiunea pana am reusit sa fac apa sa curga la fel in ambele sensuri..apoi am pus DPF/Catalizatorul la muiat iarasi pana a doua zi,a doua zi aceeasi operatiune timp de o ora asa...iarasi la muiat ,a treia zi iar spalat si montat pe masina..diferenta? ENORMA !. ps AM INCERCAT LA VECTRA C 2007 ,H 2006 ,320d 2006,530d 2005..la toate a mers excelent si la masina mea astra g 2001 z18xe pt ca mi se parea ca nu trage..era nitel murdar.sper sa va ajute.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
kissfm,
Ce ai bagat tu este acid clorhidric, asta contine solutia Triumf.

Oricine stia asta, vezi inceputul threadului, unde tot acolo vei gasi si informatii despre metalele nobile cu care era impregnat fagurele catalizatorului, care aveau functia sa transforme noxele in apa si gaz carbonic.
Acum nu mai ai asa ceva pe catalizator, deci ai eliminat functia catalizatorului, la primul ITP vei constata singur.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Deci, tot la "desfundatul cu ranga" s-a ajuns, dar prin metode chimice... Rolling Eyes
Skip ads

  • kissfm2011

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pai ...fii atent,recent am facut ITP ,recent inseamand octombrie iar CAT-ul meu a fost spalat in septembrie si am trecut fara sa am vreo problema..iar solutia am gasit-o prin anglia,unde un tip care era mai "kitros" nu a vrut sa dea 1500lire pe un DPF de 530d 2006 parca,cu mici diferente ca eu am folosit ce am avut,adica triumf ,iar el folosea altceva.daca gasesc postul respectiv am sa il pun aici si sper sa nu se considere reclama.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da, interesant, dar numai daca ne arati rezultatul ITP inainte si dupa spalare...
Altfel, poate fi subiectiv totul...
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
felicitari kissfm2011 , un om de actiune. Ai si ceva poze , eventual un tutorial?
  • kissfm2011

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pai ..vrei sa iti fac o copie dupa talonul masinii? sau dupa ce eventual?.altceva nu am..
Skip ads

  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kissfm2011 a scris:pai ..vrei sa iti fac o copie dupa talonul masinii? sau dupa ce eventual?.altceva nu am..



Shocked ma gandeam la o poza cu catalizatorul inaite de spalare si dupa spalare.
  • kissfm2011

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2011

  • Mesaj Privat
la treaba asta nu m-am gandit sa fac poze la operatiune..promit ca urmatorul care imi vine,sa fac poze detaliu,poate kiar un mik video 5-6minute cu momentele importante.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
e greu de demontat? ma bate si pe mine gandul la un motor benzina Z16XE
  • kissfm2011

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2011

  • Mesaj Privat
greu nu este asa rau....dai ventilatorul jos prima oara sa ai loc sa il tragi in sus apoidai jos protectia lui ,cea de alumniu ,apoi piulitele de cupru..si uraaaaa ! ai dat jos CAT ! sa nu uitam de cele 3-4 suruburi,dupa caz de la galerie .
  • vallydvm

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
kissfm2044, acum la aproape la un an de la operatiune, posteaza ceva concluzii daca metoda ta e recomandata rezultate in urma rulajului (cum stai cu consumul, daca te mai tine catalizatorul, si ce mai crezi de cuvinta)
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu ma gandesc sa-l scot si sa sudez toba goala fara acel fagure.. consuma cumva mai mult daca-l scot ?
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca toate celelalte probleme tehnice si de intretinere ale masinii s-au incheiat....acuma facem o dezbatere despre cum se curata catalizatorul Laughing Laughing
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
se scoate si se spala cu motorina
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR