Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ov3

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2014

  • Mesaj Privat
paulcoltza91 a scris:sa inteleg ca ma sfatuiti sa uit de motorul de 1.9? cel de 120cp e mai ok sau tot problematic? am un buget de 6000-6500E ce ma sfatuiti sa fac cu ei?imi doresc si un motor mai sportiv avand o varsta de 24 ani. Nu vreau sa ma arunc si sa cumpar una care sa ma faca sa bag inca o data banii pe care ii dau pe ea. Multumesc de raspunsuri!

Edit: Motorul de 1.8 cum se comporta?ar fi ok pe un astra h simplu sau gtc?consum mediu? Si la motorul de 1.9 daca ar fi sa pice cateva componente mai mari(turbo, volanta, etc.) daca as stii ca dupa ce le schimb nu mai am treaba vreo 80k km ar fi ok tinand cont ca nu fac multi km pe an.

Daca volanta si turbina sunt cheltuieli asumate (pt care ai buget alocat) si daca ridici problema asta vanzatorului si mai lasa la pret e ok. 100k km nu ar trebui sa mai ai probleme; exceptii nefericite pot fi oricand. Tu stii mai bine daca motorul de 1.9 diesel e potrivit pt ce iti trebuie. E puternic, dar nu e economic. Cel de 1.7 e semnificativ mai economic (mie in exterior 1.7 ecoflex imi ia maxim 4.5, consum facut la pompa si nu mers la consum). Cel de 120 de cai e de generatie mai veche si parerea generala e ca e mai putin problematic, dar din nou depinde de multe chestii (cum a fost exploatat si intretinut) si nu se poate generaliza. Se gaseste in variante cu si fara DPF. Daca faci majoritatea drumurilor in oras parerea mea e sa iti iei benzina. 1.8 e absolut suficient pe un Astra H, consumul probabil va fi undeva la 11-12 in oras (depinde cat e de aglomerat, daca faci drumuri scurte etc.) si 7-8 in exterior. Poti sa ii pui GPL si ai rezolvat si cu consumul.
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Poti nimei o masina fiabila, sau o gioarsa cu probleme ascunse. Eu de exemplu am facut 180 000 km ieri, in toti anii am avut probleme cu volanta, un rulment la roata, si cu filtrul de particule acum ceva ani, pentru ca nici nu stiam de existenta lui, regenerari etc. In rest consumabile, ba o bieleta , bucsa, amortizoare etc. Niciodata probleme cu turbina, injectoare, egr. Motorul de 1,9 8v, e acelasi cu cel de 101 cp, dar diferit din anuminte prin anumite parti constructive de cel de 150 cp
  • paulcoltza91

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Este la vanzare un H 1.9 120 la sectiunra vanzare auto..cel al lui cola4coco..din ce am vazut masina este intretinuta, aduse cateva modificari, schimbat volanta kit ambreaj..ma gandesc sa vorbesc cu el si poate o iau de la el..sau mai este tot aici un GTC 1.8. Sunt indecis in momentul de fata diesel vs benzina.
  • paulcoltza91

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2014

  • Mesaj Privat
am vb cu cola4coco cred ca raman la masina lui..1.9 120cp fara dpf din 2006, fara eveninente, 145k pe bord 175k reali...aproape full..4600E cu taxa recuperata.Va multumesc tuturor de ajutor!
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Bafta. Nu lua decizii pripite pana nu vezi masina, prima data verific-o apoi ramai la a lui. Taxa recuperata, asta e, daca o vrei pe nume te costa cam 5400-5500, nu stiu.
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
paulcoltza91 a scris:am vb cu cola4coco cred ca raman la masina lui..1.9 120cp fara dpf din 2006, fara eveninente, 145k pe bord 175k reali...aproape full..4600E cu taxa recuperata.Va multumesc tuturor de ajutor!

Avantajul fata de masinile postate de tine pe pagina anterioara e ca o cumperi de la un membru al forumului, are istoric oarecum cunoscut, e altceva fata de samsarii de pe olx. In ceea ce priveste dotarile optionale nu stiu de ce spui ca e aproape full. E departe de a fi aproape full. Xenon, scaune incalzite, senzori de parcare nu are - asta doar dintre cele mai importante. Nu spun ca ar trebui sa te retina de la a o cumpara sau ca ar fi esentiale, tu stii mai bine ce iti trebuie. Mai merge umblat si la pret daca are taxa recuperata.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca te iei dupa ce abereaza unii pe aici nu-ti mai iei nici bicicleta.
  • paulcoltza91

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2014

  • Mesaj Privat
La masina lui coco am de schimbat distibutia plus taxa auto 700-800E..in rest masina e ok..daca e asa cum spune el nu o sa mai am treaba cu ea ceva timp..as ajunge la vreo 5500E cu ea..e destul de mult?are volanta si ambreiaj schimbat..2 seturi de cauciucuri..cat sa ofer maxim pe ea?
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ia ce simti tu, ce vrei tu... pretul il face piata. Daca vrei sa o iei, si esti pregatit sa platesti taxa, tot, ia-o.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
M-am uitat de curiozitate la masina postata, nu inteleg o chestie cum naiba are 175 000 reali, dar in bord 145 000? Am vazut ceva masini de samsari la viata mea, din asta reiese ca s-a umblat la kilometraj, mie unul imi vine greu sa cred ca doar 30 000, ca atat s-a vazut pe tester e alta treaba. asta ti-o vor confirma si niste samsari de exemplu. Acum, daca masina e in stare buna, si o scoti la un 4000 e foarte bine, avand in vedere ca taxa va fi ceva bani
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu o scoate la 4000, scrie colegul care o vinde 4500eur cu un set de jante la alegere, si probabil la 4600 i le da amandoua seturi.

Pe de alta parte are volanta si ambreiajul schimbate anul asta, deci aproape 1000 eur sunt aici. Cred...
  • paulcoltza91

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2014

  • Mesaj Privat
ultimul pret a zis ca e 4500 mai jos nu vrea sa o lase tinand cont ca a investit ceva bani in ea..cu doua seturi de roti vara+iarna..as ajunge la 5500E total cu ea..e destul de mult..
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
4500 e si el un pret ok, daca taxa era platita, sa fim realisti totusi, degeaba tii la un pret, nu stiu cine ii da atat, repet, avand in vedere ca are taxa de inmatriculare, care sigur e peste 500 euro plus 175 000 km reali si in bord 140 000
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ca e taxa recuperata (nu de el) e pur si simplu un ghinion al vanzatorului.
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Daca te iei dupa ce abereaza unii pe aici nu-ti mai iei nici bicicleta.

Serios? Ia spune tu care sunt aberatiile, dar concret si cu argumente, nu doar dat din gura de pomana. Nu ti-e un pic jena? Userul respectiv (si nu numai) a primit numai sfaturi la obiect si utile, multi au observat detalii pe care el le-a scapat din vedere si s-ar fi ales cu un cazan polishat de samsari. Cam asta ar fi trebuit sa faca, nu? Dar s-a uitat in gura noastra ca fraierul. Lasa-ne.
  • paulcoltza91

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu am vrut sa creez conflicte pe forum, fiecare cu parerea lui. Am cerut sfaturi si am tinut cont de fiecare dintre ele. Acum vreau doar sa stiu daca merita H-ul lui coco..4500E masina, distributia+taxa de inmatriculare care nu stiu cat e. TInand cont ca a schimbat volanta si kitul de ambreiaj care nu sunt chiar ieftine si imi da masina cu doua seturi de roti. Si masina e intretinuta foarte bine am trimis pe cineva de la Neamt sa o vada. Ca si dotari eu cred ca sunt acceptabile. Xenon nu am neaparat nevoie, senzori de parcare nici atat(orasul meu e mic si gasesc loc cam oriunde nu am nevoie sa fac multe manevre pentru a parca). Ce as fi vrut in plus sunt scaunele incalzite, dar cred ca pot sa gasesc si ceva aftermarket
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Per total masina merita banii, , nu stiu, la 3500-4000 samsarii vand masini mult sub optiunile la asta (doar cu mp3 si AC simplu), tot fara taxa platita, recent aduse. Avand in vedere ca are volanta+kit schimbate, e un plus. Minusul ar fi taxa neplatita, sunt avantaje si dezavantaje.

Cum crede fiecare, e un semn mare de intrebare de ce are km dati inapoi, de catre cine samd.
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am 1.9 150 cp 2007 luna a 9 luata drept model 2008 si nu a avut dpf, cand am luato m.am uitat pe dedesupt cu mecanicul si a zis ca nu are din fabrica dpf. Si nici din decodarea vin nu reiese ca ar fii avut. Consumul in oras este de 7 vara si acum de cand cu vremea rece a crescut la 8.5, la drum lung cu pilotu la 140 2500 ture consum de 5.5 fara aer si 6 cu aer.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Poti sa ne dai VIN-ul aici sa verifice colegii daca a avut DPF sau nu ?

Totusi e din 2007 si nu din 2008. Oricum, e foarte bine ca nu e cu DPF.
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
ÃŽnseamnã ca ești unul dintre putinii fericiți, eu pana acum nu am întâlnit 1.9 de 150 cai si fara dpf. De prin 2005 se pune dpf pe motorul asta si mi se pare ciudat sa produca in acelasi timp si cu si fara dpf. De asta credeam ca nu exista. E bun consumul pt un motor de puterea asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR