Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ce motor are? Arat-o si povesteste-ne un pic ce si cum Razz
Skip ads

  • dedu83

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti...
de curand sunt proprietarul unui opel astra coupe si vreau niste pareri...
are 1.9 , 150 cp,an 2008 luna feb, cu optiunile nu va mai plictisesc ca sunt ceva nu multe dar suficiente.....
are 48000 k si am luat-o din germania .....testerul a iesit ok.dar vreau niste pareri despre motorul asta
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
E unul dintre cele mai reusite motoare diesel de pana acum, indiferent de marca Smile Silentios, PUTERNIC, elastic, rezistent, nu consuma ulei intre schimburi. Minusurile apar la anexe: galeria de admisie care OBLIGATORIU te va lasa la un moment dat (costa 10 mil una noua), EGR care trebuie curatat si uns (treaba simpla, maxim o ora cam o data pe an), eventuale inconveniente cauzate de filtrul de particule, daca il ai (atentie la ciclul de regenerari pentru a nu se infunda filtrul).
Partile pozitive compenseaza muuult partile negative, astfel ca per total eu zic ca o sa fii extra-multumit de masina, mai ales daca ii faci un upgrade de putere (de ex 200 cai si 430 nm Smile -- atunci vei vedea fiara ce zace in motorul asta)
  • Pitbull

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Opel Astra Caravan cu motor pe benzina de 1600 din 1999 este euro 2 sau euro 3 ?
Am gasit in Germania si nu stiu exact.
Multumesc.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pitbull a scris:Opel Astra Caravan cu motor pe benzina de 1600 din 1999 este euro 2 sau euro 3 ?
Am gasit in Germania si nu stiu exact.
Multumesc.

Cred ca este Euro 3, dar spune si tipul motorului ,sau lasa VIN ca sa vedem sigur. Numai bine.
  • danix

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti sunt BEBE pe acest forum. Daca nu va supartai as avea o intrebarea de fapt doua
De curand mi-am schimbat astra G cu astra H, de cateva zile masina a inceput sa trepideze intre 1200 2000 rmp, am fost la o gramada de mecanici, si bineinteles ca nu stie niumeni ce poate sa aiba(alti spun ca din electronica, altii din ambreiaj) dar nimeni nu imi da un raspuns concret. Si ma uit azi pe forum si am citit ceva de genu ca s-ar putea sa fie volanta. Stie cineva cam cat costa inlocuirea volantei. Precizez ca motorul este 1.9 101 CP.
Si a doua intrebare
Se poate activa BC daca la apasarea lui scrie NO FUNCTION

Va multumesc Respectuos
Daniel O. O zi buna sa aveti
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@danix, la intrebarea despre BC ti-am raspuns in topicul dedicat unde ai mai postat intrebarea. Inlocuirea volantei costa min. 500E, dar inainte sa te apuci de schimbat cauta un service de incredere si verifica daca volanta este de vina, sa nu te trezesti ca ai schimbat volanta si problema nu a disparut. Numai bine.
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi cumpar astra H.

Cum imi dau seama ca are sau nu filtru de particule(DPF)?
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
gr3go a scris:Vreau sa-mi cumpar astra H.
Cum imi dau seama ca are sau nu filtru de particule(DPF)?


La tester e cel mai sigur.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La fel de sigure sunt si urmatoarele 2 variante ( si nu costa nimic Smile :
1. Verifici vizual: te apleci sub masina si pe teava de esapament trebuie sa fie un fel de toba mai mica in care intra 2 conducte. In acest topic gasesti si o poza cu DPF:
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40
2. Ne spui codul VIN al masinii si iti spunem toate dotarile cu care masina a iesit pe poarta fabricii, inclusiv daca a fost sau nu echipata cu DPF. Asta in topicul dedicat. Uite aici:
https://www.clubopel.com/vie...20&highlight=
Numai bine.
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mersi de raspunsuri Smile

Si inca o chestie.
Cum pot sa ma conving ca o masina e euro 5 sau e doar euro 4?
Masina e o astra H din 05/2008 DPF.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Teoretic, dupa codul motorului.
ex. Z19... - euro 4
Skip ads

  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
si care e codul motor care e cu euro5?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astra H diesel din 2008 este Euro4.
  • yio1972

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Sunt nou pe acest forum care mi se pare f util si am nevoie de ajutor. Am luat de curand un Opel Astra 1.7 cdti din 2007 adus din Franta. A fost umblat in bord (cred ca au fost taiati niste senzori: centura nu zice nimic, mersul inapoi ... ) si as vrea sa stiu cam ce are pe ea. Mentionez ca sunt la prima masina si nu prea am habar (nu stiu nici ce ulei sa bag la rulaj de 75k!). Seria motor WOLOAHL3575079072. Si ar mai fi ceva: butonul BC da No function. Poate fi asa din fabrica? am citit pe forum ca se poate activa dar nu stiu ce sa fac si momentan nu pot sa mai investesc nimic. Exista riscuri pt. computerul de bord. Scuze daca nu am oferit toate datele si multumiri anticipate pt. un eventual raspuns!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu fii sigur ca s-a umblat in bord. Masina trebuie sa fie echipata cu senzor detectare centura pentru a avertiza cand centura nu este "pusa". Cele mai multe masini nu au acest senzor ( este optional ), cred ca nici a ta nu are. Ulei poti folosi mai multe tipuri, vezi ca este un topic dedicat acestui subiect. De asemena este normal ca la apasarea BC sa apara No Function, daca masina nu s-a comandat cu BC. Se poate activa si aftermarket, vezi ca este o discutie si despre acest subiect. Costa intre 80-150 RON, depinde de reprezentantã. Daca esti din Bucureºti sau ai drum prin Bucuresti, poþi lua legatura cu colegul "maiandrei": el te poate "rezolva" mai ieftin.
Dotarile ti le-am trimis prin PM sa nu fim off topic. Numai bine.
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ok, mersi de info again.

Inca ceva. Masina pe care urmeaza sa cumpar, e lovita unpic din lateral, usa spate.
Are 2 airbaguri sarite (laterale).

Cam cat ma costa sa remediez situatia cu airbaguri?
- cat costa un airbag?
- trebuie schimbat si altceva?
- trebuie umblat in computer?
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Un airbag lateral nou se gaseste numai la reprezentanta si un pret destul de mare incat sa nu se merite sa-l mai pui.
Alternativa este sa iei Second Hand dar iarasi intervine o problema pentru ca cel care ti-l vinde in mod sigur nu strica scaunul sa scoata airbag-ul si o sa ti-l dea cu tot cu scaun.
Daca este vorba de airbag-ul cortina este mai simplu..
Si nu in ultimul rand trebuie rescris calculatorul de airbag pentru ca stocheaza crash data,martor aprins in bord si airbag-uri inactive + eventuale avarii aprinse permanent.
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Un airbag lateral nou se gaseste numai la reprezentanta si un pret destul de mare incat sa nu se merite sa-l mai pui.
Alternativa este sa iei Second Hand dar iarasi intervine o problema pentru ca cel care ti-l vinde in mod sigur nu strica scaunul sa scoata airbag-ul si o sa ti-l dea cu tot cu scaun.
Daca este vorba de airbag-ul cortina este mai simplu..
Si nu in ultimul rand trebuie rescris calculatorul de airbag pentru ca stocheaza crash data,martor aprins in bord si airbag-uri inactive + eventuale avarii aprinse permanent.


Da, e sarit si airbagul din scaun, si ala pentru protectie cap.

Practic, dupa schimbare airbaguri, se rescrie calculatorul, sa se reseteze martirii, etc.
Ma gandesc ca operatiunea cu calcul nu costa foarte mult. Sau ma insel?

Daca ma gandesc bine, nici nu stiu daca o sa-ii pun la loc. Daca nu se schimba, martorul de pe bord se poate reseta? Sau macar, se pot activa restul airbagurilor?

Mersi de info,
Br,
Gr3go
  • yio1972

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Edwin! Cu bordul am avut o problema si pt ca nu-mi mergeau avariile l-a desfacut un baiat priceput pt. ca a butonat niste parghii, cred, si s-a rezolavat. Atunci am vazut in bord vreo 3-4 fire taiate! Dar sa-mi mai revin financiar si poate ajung la el pt. o investigare mai amanuntita.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR