Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sunbv

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2005

  • Mesaj Privat
azi am fost in bucuresti si ningea. am prins cateva locuri cu zapada si cand am apasat frana s-a auzit un zgomot de fier pe fier si pedala de frana ricosa. pe asfalt umed nu am avut probleme. sa fie de la ABS? se poate decupla pe timp de iarna sa nu mai am probleme? masina incepuse sa "danseze"
Skip ads

  • amo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Asa este ceea ce ti s-a intamplat a fost din cauza abs-ului la fel am patit si eu sfatul meu este sa-l lasi in functiune ca asta-i rostul lui se poate decupla daca scoti siguranta de la abs si apropos cand vibreaza pedala de frana inseamna ca roata patineaza si trebuie redresata fara frana
  • johnnyca

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.4 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
E o senzatie tare ciudata, dar pentru siguranta ta.. e mai bine sa fie activat. Eu unul am luat cauciucuri de iarma imediat ce am vazut comportamentul masinii, incaltata cu cauciucuri de vara; esti ca pe schiuri Smile)
Din pacate am luat doar pentru fata, iar cei de unde le-am luat mi-au spus ca e indicat sa iau si pe spate, pentru ca diferenta de aderenta o sa imi dea traiectorii ciudate pe gheata.

Bafta cu ABS-ul. pana ieri ni-ci nu l-am simtit.. in schimb de ieri... la fiecare frana aproape Very Happy
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
E o aiureala sa dezactivezi ABS-ul. Asta este rostul lui sa nu permita blocarea rotilor in cazul in care nu mai au aderenta la franare. Distanta de franare ar fi mai mare pe drum alunecos si parcursul mai nesigur, in cazul in care nu ai avea ABS, decat invers.
La mine din contra, de cate ori a intrat in functiune, nu a dansat deloc masina. Iti danseaza rau de tot daca nu ai ABS deloc sau il dezactivezi. Iar zgomotul ala de fier pe fier nu cred ca e o problema.
Oricum cine are cauciucuri doar de vara, are o problema pe vremea asta, si cu ABS si fara.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
fm, te contrazic nitel...
in unele situatii distanta de frinare CRESTE putin cu ABS... ceea ce face insa diferenta este faptul ca pastrezi directia... (fara ABS deci cu rotile blocate nu mai poti controla traiectoria masinii)

vezi si aici

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=140

Cunosc multe cazuri cu tipi care s-au bazat pe ABS prea mult si s-au pupat cu cel din fata.... Laughing Wink In aceste situatii faptul ca mai poti manevra masina in stinga sau in dreapta nu mai are nici o importanta.....Wink

P.S. si mai e o chestie... eu n-am auzit sa poti dezactiva ABS-ul... asta e o optiune a masinii la care nu prea umbli.. aaa, daca vrei sa demontezi senzorii ok, dar ti se va aprinde un martor in bord ceea ce inseamna avarie... (rostul martorilor din bord asta e: cei cu rosu sa te faca sa opresti pt ca poate fi o defectiune majora, cei galbeni sint de avertizare ca ceva nu mai functioneaza in parametri NORMALI...
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Anul trecut,cand am luat masina,eram cam suparat pe ABS-ul meu...'de,obisnuinta cu sistemul normal...dar usor,usor am ajuns la concluzia ca e mai bine cu el. Te ajuta mult sa reabilitezi masina pentru ca nu se blocheaza rotile. Dar,asa cum a spus Zafirul, si incercata pe proprie experienta, distanta de franare e mai mare.

Asta nu ma impiedica sa fac diverse "exchibitii" pe zapada/gheata cu frana de mana Twisted Evil
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am luat contact acum prima oara cu ABS-ul si sincer o fii el bun dar mie imi da o mare nesiguranta. Sa vedem poate reusesc sa ma obisnuiesc cu huruitul lui groaznic sau cu faptul ca parca nu ai frane...Aveau dreptate prietenii cand imi spuneau ca trebuie sa inveti sa mergi cu ABS....Oricum e ciudat....
  • sunbv

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2005

  • Mesaj Privat
aceeasi senzatie am avut-o si eu. m-am speriat, am zis ca s-a rupt ceva cand a inceput sa huruie si sa sara pedala de frana...
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
adevarat,ciudat abs asta,creste distanta de frinare,senzatia de lipsa de control maxima,dar poti sa controlezi trectoria masinii!am patit ieri pina mam dumirit eu ca este polei jos,intrasem pe frina in intersectie facind slalom printre masini!daca nu avea abs probabil ca eu viram si masina o lua inainte[in un microbuz] asa ca lasa abs acolo la locul lui[nici eu nu il suport,dar e necesar]
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Nu am avut probleme cu ABS-ul .Am cauciucuri de iarna aproape noi.Poate daca ai de vara ,barbierite bine (slik) incepi sa dansezi pe zapada...
Vara sa ai cauciucuri de vara, iarna de iarna asa e corect si nu ai probleme cu Abs. Dar la noi ,asa ceva este detul de scump asa ca incepem sa improvizam ca sa iesim mai ieftin:doua noi pe fata,pe spate unele mai Embarassed vechi de vara etc...
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mda asa e!cauciucul de iarna nu sa inventat degeaba!eu am michelin energy noi noute pe fata dar degeaba!sint de vara
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Abs este necesar chiar daca iti da senzatia de nesiguranta. Cred ca cei ce l-au inventat nu l-au inventat degeaba. Si eu cand imi intra abs-ul in functiune cam strang din dinti dar merg pe ideea ca daca a fost pus acolo inseamna ca au stiut ei de ce. Ce ma enerveaza este faptul ca se aude zgomotul ala ciudat de ai impresia ca se rupe ceva pe la roti si mai intorc si altii capul dupa tine. Eu zic sa-l lasati acolo unde e si sa nu incercati alte inventii.
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am mai avut si eu nevois sa pun fran brusca ptr ca sarea cate un bou in calea mea si mi-a intrat Abs in functiune dar parca nu ma mai opream, mai ales pe zapada, dar am inceput sa trag si frana de mana in situatile astea si parca ajuta.
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sunbv a scris:azi am fost in bucuresti si ningea. am prins cateva locuri cu zapada si cand am apasat frana s-a auzit un zgomot de fier pe fier si pedala de frana ricosa. pe asfalt umed nu am avut probleme. sa fie de la ABS? se poate decupla pe timp de iarna sa nu mai am probleme? masina incepuse sa "danseze"


ABS!Sistemul asta este tocmai sa e ajute pe timp de iarna, cand aluneca afara, tocmai sa poti frana in siguranta. La masinile fara ABS apare efectu de sanie cand ciupesti frana mai tare!
Deci nu vad cum ar fi posibil sa dezactivezi ABS-ul!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR