Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
am depasit pe linie continua din cauza unei masini care se misca fff incet (max 30 la ora- full de struguri ) din pacate era in localitate si este legal...dupa mintea lor.Mi s-a suspendat permisul 30 de zile..asa mi-a zis el..dar pe proces scrie de la 30 la 60 zile ....(repet el mi-a zis 30 zile dar cica se poate ca cei de la politia bacau - unde va ajunge permisul - sa imi bage 60)

stiti cumva daca pot da examen de reduce de la 30 la 15 zile?(am aproape un an exp.)

varianta de contestare nu intra in discutie - judecatorii sunt in greva - se tot amana procesele...se chiar am depasit pe linie continua -

o parere va rog Embarassed Embarassed
Skip ads

  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
de la 30 la 15 nu se poate
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
l-a oprit si pe ala cu strugurii? din cate stiu eu scrie in lege ca trebuie sa-l opreasca si pe cel pe care l-ai depasit, sa semneze ca martor.
PS: judecatorii nu mai sunt in greva Wink
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu este obligatoriu sa il opreasca pe cel depasit ,asta se face pentru a face procesul verbal "mai beton" . Putea sa opreasca si un alt participant la trafic si sa il treaca ca si martor .Nu poti fi obligat sa fi martor , nimeni nu are dreptul asta , sa oblige o persoana sa fie martor pe un pv.
Skip ads

  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Faci confuzie,adica:martor(martor pt incheierea pv-ului,adica ca politistu a incheiat pv-ul,pv-ul il poate incheia in termen de 6luni si poate pune martor orice persoana terta(adica sa nu fie cunostinta cu politistu,etc),martor ocular(adica cel care a sesizat,a vazut fapta),asta spune legea adica ord de guvern nr 2 privind regimul juridic al contraventiilor. Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Martorul din procesul verbal certifica mentiunile cu privire la intocmirea in lipsa sau la afisarea pe poarta/intrarea principala. Nu exista posibilitatea mentionarii unui martor la savarsirea contraventiei intrucat constatarea autoritatii se bucura de prezumtia de legalitate.

P.S. Contestarea pv-ului iti aduce permisul in buzunar pana la solutionarea definitiva a cauzei, care poate dura muuuuuuuuuuuuuuuult, in functie de avocatul pe care o sa il ai. Cu un martor adus in instanta, poti dovedi ca masina pe care ai depasit-o era stationata acolo.
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
l-a oprit si pe el..si ii daduse amenda ca nu avea actele si inca ceva....oricum ...voiam doar sa stiu daca mere de la 30 la 15...si daca se poate sa dea 60 zile in loc de 30
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
e) nerespectarea regulilor privind depasirea;

Art.104. РLa cererea motivata a titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de catre seful politiei rutiere al judetului sau al municipiului Bucuresti pe raza careia a fost sav̢rsita fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Rom̢ne, dar nu mai putin de 30 de zile, ̨n conditiile prevazute ̨n regulament.


@Bandi: eu asa citisem pe undeva ca trebuie sa opreasca si autoturismul pe care l-ai depasit.
prezumtia de nevinovatie, un principiu general al dreptului penal, se aplica si in materia contraventionala. daca faci plangere impotriva procesului-verbal cum demonstreaza politistul in instanta ca ai incalcat legea?
Skip ads

  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu se poate mai putin de 30 de zile, dar sfatul meu este ca in termen de 15 zile de la intocmirea procesului verbal sa mergi la judecatoria pe raza careia ai savarsit contraventia (in lege spune ca la politie trebuie sa mergi, dar ei te trimit la judecatorie) si sa depui o plangere impotriva procesului verbal, pentru ca nu tu esti cel care trebuia amendat, ci celalalt, pentru ca mergea sub viteza minima legala.
"Art. 99
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul in mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv."
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pai si care e limita minima? Si cine poate preciza exact viteza de deplasare a celui cu struguri?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
foarte destept raspunsul lui BANDI de mai sus [se vede domnu din scris ca aveti pregatire judiciara]

deci: urmeza sfatul intelept al colegului si cauta un martor.
fa contestatie la p-v in termen de 15 zile.
din punctul meu de vedere ai 90% sanse de castig,.
am doua procese castigate privind depasirea limitei de viteza in localitate.
ai sanse, totul e sa nu te apuce lenea.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E f greu in Bacau cu politistii Smile crede-ma. Am avut si eu 3 luni permisu suspendat in primu an de facultate...
Omul cu strugurii a plecat. El mergea cu 49 la ora, n-ai de unde dovedi ca nu e asa. Daca mergea cu 20, mergea pentru ca avea incarcatura, bineinteles si ea in limita legala Smile
Tu ai semnat procesul verbal ? Daca da, ai recunoscut fapta comisa si tot ceea ce a scris politistul. Nu stiu daca mai ai ce face.
Era bine daca scriai ca "nu sunt de acord cu fapta mentionata mai sus" si semnai (trebuie sa semnezi ca altfel nu poti da in judecata/face contestatie). Cand faceai contestatie scriai ca masina stationa, ai depasit pe linie discontinua cu 1 km inainte sa fie cea continua, etc, etc. politistul nu avea martori si astfel aveai castig de cauza.
Ideea mea. Faci sau nu contestatie, ai gresit sau nu, nu scrie niciodata "recunosc fapta" si nici sa nu-l lasi pe el sa completeze in acea rubrica.
PS: Procesul verbal este nul daca
*acea rubrica de mentiuni este lasata goala
* numarului de inmatriculare nu este mentionat
si mai sunt ...dar astea is cele mai intalnite la gaborii nostri Smile depinde cat de mult il calci pe nervi ca sa uite sa completeze procesul verbal cu una din cele 2 chestii.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
RESPECTED te foarte cred ca in bucuresti e greu cu politia dar nu imposibil.
nu-l dezamagi pentruca dintr-un eventual proces : nu are ce pierde.
va reamintesc ca la ambele procese castigate [ 91kmh si 95 km in loc. ] :procesle verbale le semnasem.
asta nu inseamna ca si recunoscusem faptele.
salvati total 750 lei.[ nu era cu puncte]
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am zis Bacau :)In Bacau politia e cam nasoala, ma rog.
Ai castigat .Cum ? In ce conditii? Eu stiu ca o data ce ai semnat nu mai ai ce sa faci, si mai ales daca scrii "Nu am nici o obiectie"
Nu-l decurajez, dar ....
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cand nu ai obiectii, in 99,9% din cazuri, "cap de creta" scrie acest lucru si tu doar semnezi. Acest lucru, desi nu pare, iti cresc sansele de castig al contestatiei intrucat poti spune ca ti s-a refuzat dreptul de a mentiona obiectiunile.
Semnatura pe procesul verbal nu are rol de recunoaºtere a faptei ci de certificare a luarii la cunostinta de intocmirea procesului verbal.

P.S. Asa cum a dedus Victor, am cunostinte juridice. Ca sa-i mai dau putin curaj lui @byker_boy11, cred ca este util sa va spun ca in toamna asta am ajutat un coleg de forum, hunedorean, cu o contestatie la un radar in judetul Buzau. Spre surprinderea noastra, reprezentantii IGP Buzau (Inspectorul sef si juristul inspectoratului) au pus concluzii de admitere a contestatiei intrucat nu s-a putut face dovada savarsirii contraventiei. Acum ne gandim daca, dupa ramanerea definitiva a hotararii, sa-i facem sau nu plangere penala militianului.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
stiam faza cu "mi s-a refuzat dreptul de a mentiona obiectile"
la radar is f multe chestii pe care le poti contesta. eu zic ca 90% dintre ele se rezolva la contestatie, castig de cauza : vitezomanu Smile
ok, then, bykerboy sa ne mai zica detalii : cine a completat acea rubrica, ce a scris pe proces, etc. poate este vreo portita de iesire.
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
poi am vrut eu sa completez rubrica cu mentiuni - dar nu mi-a dat procesu....si i-am zis sa scrie ca mergea cu masina sub 30 la ora ...si prostu a scris 30 - 60 km....ei erau cu radaru dar eu nu aveam peste 50 la ora...au trecut 15 zile ....nu mie asa tare ca mi-a luat carnetu...aveam si niste puncte dinainte...alea se anuleaza acum parca ?corect?..si eu am prins perioada cu judecatorii in greva(si tata are proces si il tot amana aia)...si acum luna asta oricum nu am treaba cu masina..si pot astepta...sper macar sa se anuleze punctele vechi....
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
uita-te pe proces verbal, daca e liber la "nu am mentiuni" castigi
daca e scris de mana lui, cica iar ai castig de cauza.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
S-a terminat fiindca au tectut cele 15 zile in care putea sa il conteste.
Punctele se sterg toate la retinerea permisului de conducere.
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai sanse de castig. Nu ai nici o scuza ca ai depasit peste linia continua (dpdv legal). Stiu ... si eu am injurat de zeci de ori cand am intalnit din astia cu 20km/h si lipiti de linia continua, nu cumva sa mearga cat mai aproape de marginea cealalta a soselei.

Am patit si eu exact la fel; maica-mea lucreaza la judecatorie si mi-a recomandat atunci sa stau linistit. Am preferat sa stau atunci 30 de zile dacat sa ma judec, ei sa castige si sa-mi ia carnetul cand mi-o fi lumea mai draga.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR