Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stefan_punk

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
M-am hotarat sa cumpar un Astra H , vreau sa stiu si eu cum pot afla daca masina are sau nu aceasta optiune ca din gura vanzatorului pot iesii multe floricele .
Va multumesc frumos si astept raspunsurile Dvs.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
PRima indicatie pt asta este martorul din bord care trebuie sa se aprina la punerea contactului si sa se stinga in cateva secunde, dupa ce sistemul de ESP se initializeaza.
Problema este ca martorul este disponibil (si este acelasi) si daca ai doar TC si de aceea cred ca singura modalitate sa afli sigur este sa ii faci o diagnoza si sa vezi ce versiune de sistem de franare ai.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
intri mai tare intr-o curba? Twisted Evil
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La AstraH nu exista doar TC. Deci cel mai bun mod e sa te uiti dupa martorul din bord care apare cateva secunde la contact (triunghiul cu spatele masinii in derapaj).
Skip ads

  • stefan_punk

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am inteles
Multumesc frumos Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am ESP fara TC..deci invers se poate. Tot asa...cu martorul care trebuie sa se stinga se poate recunoaste.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ESP inseamna automat si TC.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Confirm ce a spus dodo, daca ai ESP atunci 110% ai si TC.
In schimb legat de informatia ca nu exista masini care au doar ABS+TC as mai sapa putin, nu as baga mana in foc pt asta!
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La AstraH sunt sigur ca nu exista doar cu TC.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
M-am jucat la masina cu op-com...si am ajuns intr-un meniu in care aparea TC nebifat. L-am bifat..si apoi martorul de ESP a ramas aprins si a trebuit sa il debifez la loc. So...stiu ce zic.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Stii ce zici, dar numai pe jumatate (fara suparare Wink )Tu probabil ai facut testul pt indicatoarele din bord si in meniul de OP-Com apare doar "TC warning lamp"
Fa o diagnoza pe sistemul de ABS/TC/ESP si vezi ce versiune de soft iti indica si dupa aceea iti spun eu exact ce functionalitati ai in acest sistem.

Eu inclin sa il cred pe dodo, deoarece pt brake TC ai nevoie pe partea de actuatori de exact aceeasi configuratie ca si pt ESP, deci ar fi fost o risipa sa vanda masini cu ABS+TC si fara ESP, dar este totusi posibil deoarece la ESP mai este nevoie de senzorul pt unghiul volanului si de senzorul de yaw rate, acceleratie laterala si longitudinala care reprezinta un cost in plus.

Apropo, nu recomand varianta propusa de tonytm desi este singura prin care poti sa vezi daca sistemul chiar merge si in plus ar fi si cea mai palpitanta (mai ales daca acea curba este langa o prapastie fara parapet Twisted Evil )
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Diagnozã. Chestia cu ledurile din bord mi se pare deja sortitã eºecului, mai ales de când am auzit cã nu-i greu sã tragi un fir direct cãtre simbolul ESP-ului de la oricare din ceilalþi martori ce se aprind la punerea contactului.
Þigãnii sunt posibile multe, doar trãim în România.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate, eu am uitat sa tin cont de acest fapt (si anume ca traim in Romania)
Oricum cred ca orice om responsabil duce o masina SH la o diagnoza inainte de a da banii. Eu as recomanda si o diagnoza computerizata dar si una mecanica (la bucse, suspensie etc) pentru ca altfel poti foarte usor sa mai fi nevoit sa scoti bani frumosi pt a repara eventuale defecte.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am zis ca am ESP fara TC nu invers. Si eu mi-am zis la fel;..ca are toti senzorii necesari...daca are ESP, sa pot activa din soft si TC, dar nu a fost asa. ESP-ul e functional...l-am probat pe viu de mai mult ori. Cel mai fain a fost testarea cu/fara ESP din butonul sport, urcand la Paltinis pe serpentine, intr-o zi cu ninsoare abundenta; nu numai ca se auzeau rotile cum franau diferentiat dar se simtea o diferenta imensa intre ESP on si ESP off. Chestia cu TC mi-a sarit in ochi incercand sa urc o bordura plina de gheata, cand am constatat ca roata patineaza din belsug, desi nu avea voie daca aveam TC.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Testul de urcare de la Paltinis asa cum l-ai descris reprezinta clar o activare de "brake TC". Daca in acelasi timp mai simteai si limitarea motorului fata de ce ii cereai tu de la acceleratie atunci inseamna ca a intervenit si "engine TC"
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu e TC era ESP...demaram cu a 2-a in serpentine..si cum dadea spatele sa fuga..se auzea harsaitul specific al ABS-ului si se redresa ca prin minune. In linie dreapta patineaza fara probleme, insa cand da sa derapeze, intra ESP-ul in actiune. Am scris mai devreme..o data am vrut sa urc incetinel o bordura cu gheata si a patinat int-o veselie. Am bagat-o-n tr 1 si m-am dat jos din masina si ma uitam cum patineaza roata pe gheata, proptita in bordura. Aici trebuia sa intre TC si sa debreieze sau sa ia din forta motorului..si nu a facut-o.
Cu OP-com-ul daca era numai in meniul becurilor din bord, ar fi trebuit sa se stinga in mom cand am decuplat pc-ul de la mufa...de fapt s-a stins, dar cand am pus contactul, martorul s-a aprins si nu s-a mai stins (eroare). A trebuit sa intram iar in meniul ala si sa debifam in dreptul TC.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
http://en.wikipedia.org/wik...stability_control

ESC is built on top of an anti-lock brake (ABS) system, and all ESC-equipped vehicles are fitted with traction control. The ESC components include a yaw rate sensor, a lateral acceleration sensor, a steering wheel sensor, and an upgraded integrated control unit
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Imi dai seria VIN a masinii si iti spun TOATE optiunile inclusiv cum stai cu ESP, ABS, TC,...

CristianTM.
  • goahead

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
din ce am observat la astra G, daca ai martorul in bord pt ESP si masina nu este echipata si cu dezactivarea functiei (adica un buton), atunci ai doar TC. La mine asa este conform decodarii VIN-ului.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vreau si eu, vreau si eu.
cristian uite aici un VIN: WOLOAHL3555243970.
surprinde-ma si pe mine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR