Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • alexbudel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am si eu o intrebare. Am vazut zilele trecute pe strada un Cielo super tunat. Pana aici nimic neobisnuit, dar ceea ce mi-a atras atentia a fost sunetul de la esapament. S-a auzit asemenea turbinelor de inalta performanta(cei care au jucat nfs underground cunosc mai bine sunetul) adica acel suierat f puternic. M-am interesat si am aflat ca ar exista un fel de flaps ca sa-i zic asa care se pune pe toba si care scoate sunet foarte asemanator turbinelor. Ce stiti de chestia asta? Ati auzit de asa ceva? Se gaseste si la noi? Si daca da la ce preturi? Multumesc anticipat.
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
da, este un amarat de fluier care se gasea in vitan in bucuresti. costa 2milioane si pe langa sunet, mai are si "calitatea" de opturator de evacuare Wink
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
acest tip de "imbunatatire" merge pusa in topicul "kitch tuning". Parerea mea este ca ORICE lucru nefunctional care imita un lucru functional este menit sa faca masina sorcova... Vrei sunet de turbo, pune-ti turbo... Despre ce vorbesti tu e asemenea ledurilor albastre puse pe sprituitoarele de parbriz de pe daciile "tunate"
  • new_style

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am luat eu ceva care scoate un suierat ca si cand ai da noss,si am dat doar treisute de mii.il dau tot cu atat ca vreau sa imi iau o toba finala sport.il am de o saptamana .
Skip ads

  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Stiti ceva despre acest produs? L-am vazut pe un site si e 50 RON.
Scade oare puterea motorului deoarece fumul intampina acest obtacol? Se potriveste la o toba originala de pe Y17DT (diametrul corespunde, dar cotul pe care il are teava)?
Astept si eu niste pareri... Question

Descriere:
Accesoriu-dispozitiv pentru filtrare / estompare / modificare sunet -zgomot produs de toba de esapament.
Se monteaza in interiorul capatului de toba.
Lungimea totala a dispozitivului, inclusiv sistemul de prindere: 110 mm.
Lungimea dispozitivului propriu-zis: ~50 mm.
Contine instructiuni pentru instalare.
Dimensiunile minime necesare ale capatului de toba in care se va monta produsul: lungime 120 mm, diametrul tevii de esapament 50-55 mm.
Prinderea dispozitivului in interiorul capatului de toba se face cu surub, de "buza" acestuia.
  • new_style

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asa ceva am avut pe masina da l-am dat jos,in plus nu mai iese cum trebuie fumul pe esapament si o sa formeze zgura pe galerie .mie aproape ca mi sa infundat catalizatorul de tot,mi se aprinsese motorul ala pe bord si mergea masina ca drequ,nici fum nu mai iesea cum trebuia pe esapament.in fine cum vrei eu l-am luat din cora cu 30RON.bafta!
  • kimo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si dupa ce ai dat whistler-ul jos ti s-a sting martorul din bord?
chestia aia doar face un sunet nu opreste nici un fum nicaieri....
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@Kimo , se pare ca habar nu ai , acest "fluierici este in diametru aproape cat teava de la toba finala ! e ca si cum ai baga pe3 teava un cartof gaurit !

Nu mai bateti campii !
Skip ads

  • kimo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
fluiericiu` asta sa sti ca se gaseste pe 4 marimi.
pentru 32-43 mm diam. la toba finala
pentru 37-48.......
pentru 44-45.......
pentru 56-85.......
Daca ti-l iei pe cel mai mare si ai cel mai mic diam......naspa
  • new_style

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
deci am un opel vectra b 16,16v si dupa ce am dat jos fluiericiu am accelerat masina de cateva ori la 6500 si nu mi sa mai aprins martoru la motor de atunci.nu bat campii
  • kimo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nimeni nu a zis ca bati campii.........fiecare cu ale lui......
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
kimo a scris:si dupa ce ai dat whistler-ul jos ti s-a sting martorul din bord?
chestia aia doar face un sunet nu opreste nici un fum nicaieri....

Şi cum scoate sunetul dacă nu opturează evacuarea? Tu au suflat vreodată într-un fluier?
Skip ads

  • kimo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
da sufla tu spre un fluier nu in el sa vezi ce iti obtureaza .....nu mai poti sa respiri?Iese si pe langa el fumu.......

Oricum.....fiecar face ce vrea eu nu zic sa isi ia toata lumea chestia aia dar nci sa fuga de ea.
E un accesoriu.
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am luat si eu acelasi fluieras acum cate luni am dat 70ron l-am incercat intai pe logan facea interesant dupa o anumita turatie,dar doua zii punandul iar stupoare dak aceleram nu mai facea nimik l-am lasat asa am zis ca si-o reveni ajungand sera acasa ma uit la el,si observ ca nu mai avea fluierasul din capat.....asa ca nu il recomand si eu am fost impresionat cand am vazut cum se aude pe net dar.....!
  • valyyy25

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Y26se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
[quote="new_style"]am luat eu ceva care scoate un suierat ca si cand ai da noss,si am dat doar treisute de mii.il dau tot cu atat ca vreau sa imi iau o toba finala sport.il am de o saptamana .[/quot
Imi dai si mie te rog un ID de mess sa vorbim? Am vazut si eu la un vecin de lg mine,are un opel astra in 2 usi,motor de 2000 diesel,si are un ornament la toba,scrie pe el Turbo. Se aude foarte fain,am tot cautat si nu am gasit. Se aude parca trage aerul inapoi nu il sufla. Are in el ca un fel se sita. MS
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca intr-un an nu l-a vandut, nu-l mai vinde fiindca a devenit piesa de colectie.
  • minimal.madness

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am citit discutia voastra..si nu pot spune decat ca as vrea sa incerc si eu acest "kitch" cum spuneti voi .doar pentru placerea mea de copil curios de 20 de ani.de unde pot face comanda ? nu imi spuneti locuri ca sunt din valcea .dati'mi un site ceva va rog .multumesc frumos
  • CaVoU

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut am eu de vanzare turbo whistlere auto style olanda universale pret 60 ron transport inclus prin posta romane dau in pretu asta o nuca de volan nouta nouta neagra eu personal il am montat pe o nubira 1.6 16v 100cp si se aude f bine de la 1500 rpm am incercat la 6000 rpm in viteza a 2a se auzea de rupea iar la schimbatul vitezelor pe la 3000-4000 rpm se aude ca un motor aspirat fsi are 2 pozitii de montat si culmea mareste si putin puterea motorului datorita gazelor ce ies prin orificiu
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
=))))))))))) iertatima dar nu ma pot abtine=))).bv cavou esti foarte tare.vreau si eu vreo 3 bucati=)).cum poti spune ca o prostie de flueras care intradevar la unele masini care au diametrul tevii de la finala mai mic mai si impiedica iesirea gazelor poate marii puterea motorului?cu cati cai vrei 10-15?oamenii modifica trasee de evacuare,serpisori,filtre sport,ax cu came,bujii sialte tampenii si deabea castiga 10-15 cai.hai sa fin seriosi si sa nu profitam de naivitatea unora care nu stiu sau sunt absorbiti de ideea de a mai castiga ceva cai si sa ne vindem tampeniile.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am 2 puse in serie si se simte peste 3000rpm te cam baga in scaun
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR