Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cioban87

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cum se scoate cd playerul delco cdr 500?ms de rsp
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ia da o cautare cu cuvant cheie "scoatere casetofon" sau "demontare casetofon" si vezi ce zice?
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca reusesti sa il scoti nu vrei sa-l vinzi? Smile
Scuze de offtopic.
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
la mine nu zice nimic:( ma trimite aici Razz
Skip ads

  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu trebuie niste chei speciale. sunt 4 suruburi mici de imbus in lateralele playerului pe care trebuie sa le scoti si acolo se baga niste cei speciale care arata ca niste belciuge. si eu vreau sa fac asta dar nu stiu unde sau la cine sa gasesc asa ceva.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ai dreptate emiloprea...daca vrei sa schimbi casetofonul original cu orice alt cd`player de pe piata iti trebuie in primul rand o mufa care sa conectezi noul cd`player la antena masinii...am sa incerc in cursul zilei de azi sa`ti dua un nr de tel a unui electrician din iasi....el mi`a schimbat si mie casetofonul original cu un cd`player...toata operatiunea dureaza cel mult 30 min...si nu costa mai nimik
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Aha... sa inteleg ca nici antena nu se potriveste la un player aftermarket? Eu ma refeream la modalitatea de scoatere a playerului original si pus unul aftermarket. Nu l-am achizitionat inca dar urmeaza in curand.
Nr. de tel e bine venit. Electricianul e la un service ceva sau face in particular?
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Lucreaza la service...da ca sa te duci sa il schimbi la service platesti mai mult...eu am fost la el acasa si mi l`a schimbat in fata blocului....
Skip ads

  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ok, atunci poate imi faci si mie rost de nr lui.
  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mare atentie la inlocuirea celui original de opel cu unul aftermarket, trebuiesc inversate firele de alimentare , permanent cu contact.
(la opel sunt invers decat la celelalte masini).Ma refer la mufa cea noua care vine cu cd - playerul cel nou.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Wow, stai asa ca aflu mai multe pe zi ce trece. Ce altceva ar mai trebui stiut ca vad ca devine destul de tricky chestia. Sincer nu stiu cum arata spatele casetofonului original, ma gandeam totusi ca e mai simplu. Se potrivesc mufele originale cu ale unui player aftermarket sau si ala trebuie inversat/schimbat? Ma gandeam sa-mi schimb singur toata linia audio, dar vad ca devine cam complicat.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
de unde cumparati fratilor radio cd-uri aftermarket? Din Cora sau Carrefour? Very Happy Mergeti la cei care comercializeaza asa ceva profesional unde 100% montajul este gratuit + ca ai si garantie.
Skip ads

  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Chestia cu montajul gratuit nu se aplica chiar asa peste tot cum zici tu. Daca comanzi un sunet de cel putin 2000 de lei poate da, dar cu un sunet de pana in 1000 sigur nu iti ofera nimeni gratuit manopera (care inseamna ceva munca). In plus de asta, se gasesc HU-uri foarte bune, de firma si pe care le poti lua second de la persoane mai de incredere la preturi de chinezarii noi de prin magazinele de specialitate. Deci, de ce sa-ti cumperi o prostie cu un leu cand poti sa-ti iei o chestie ca lumea la acelasi pret si folosita un pic?
Pe de alta parte mai e o chestie care nu trebuie uitata: unii se simt bine cand fac lucrurile astea cu mainile lor. E o chestie care nu poate fi explicata, mai mult ca o pasiune.
Cam asta ar fi explicatia. Normal, as putea sa ma duc la un magazin de specialitate, sa dau o caruta de bani, sa-mi puna scule nu chiar misto si sa-mi dea garantie la o prostie de sunet. Si cand te duci cu scula stricata astepti pana la Craciun sa ti-o rezolve (am lucrat intr-un magazin de sunet si stiu cum e; preferam sa comercializez lucruri bune care sa aiba garantia lucrului bine facut).
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
wtf are u talking about? Very Happy
exemplu personal:
- masina astra classic doar cu preechipare audio(adika doar antena si 2 amarate de boxe fata fara tweetere)
-mers pana la maris pe timisoara(in bucuresti)
-ales hu blaupunkt(mp3,bluetooth etc)-400 lei
-ales 4 difuzoare tot blaupunkt, pt usile fata si spate+ tweetere- 300 lei
-adaptoarele pt difuzoare-60 lei
-50 lei de bere la baieti duap montaj
-garantie 24 luni.
daca adun toate cele de sus nu dau 1000 de lei si totusi cum de le-au montat pe moka?
LE: a si am uitat sa specific, totul in mai putin de 2 ore
ONTOPIC: ca sa dai jos radioul/cd-ul original ai nevoie de:
-surubelnita torx mica cu care vei desface cele 4 suruburi de pe lateralele playerului
-un electrod curatat de pasta in prealabil, pe care il vei taia in 2 bucati egale pe care le vei indoi in forma de U ca sa intre in gaurile descoperite anterior. Apesi pana face clank, atunci impingi simultan spre interior si tragi spre tine, radioul va iesi fara probleme.
-cu o surubelnita torx comuna vei desface surubul central ce tine sania radioului pe loc.
-se scoate sania tragand cu barbarie
-se decupleaza mufa de antena si mufa de alimentare/boxe/afisaj
Daca ai sa montezi un HU blaupunkt nu ai nevoie de adaptor pt antena, pt orice alta marca ai nevoie de respectivul adaptor care costa cam 1,5 lei. IN legatura cu alimentarea, trebuiesc inversate firele de plus permanent cu cel de plus pe contact(asta indiferent de ce HU vei monta), se schimba rosu cu galben. In functie de tipul radiocd-ului pe care vrei sa il montezi este nevoie sa detasezi mufa de la afisaj de celelalte 2 mufe(alimentare si difuzoare). Acest lucru il vei putea face prin taiere pentru ca e un fel de 3in1 acolo. Cele 3 mufe sunt turnate intr-una singura.
Daca vrei ca dupa ce iti instalezi alt HU sa nu iti dispara data dupa tid cand functioneaza radioul trebuie sa mai tai firul de remote din HU(adica cel albastru)
Sper ca am fost de ajutor.
In ceea ce priveste schimbatul difuzoarelor din usi iti recomand sa lasi acest lucru in seama celor care stiu ce fac(mai ales daca nu ai difuzoare in usile spate,pt ca nu ai precablata masina decat pana in stalpi). Dar daca te incumeti....iti stau la dispozitie
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
chestia cu mufele (alimentare si ceas tid) e valabila la orice schimbare de HU ? mai exact, ce ma intereseaza pe mine ... daca schimb un Car300 cu un CDR500 va trebui sa fac aceleasi modificari care le-ai spus daedalus ?
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu, in cazul in care pui orice care vine standard pe opel nu are nevoie de nici o modificare, totul e plug&play. In cazul car300 si cdr500 il scoti pe cel vechi si il pui pe cel nou, bagi codul si functioneaza, nici macar nu e nevoie sa schimbi sania
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@daedalus Mersi de informatii. Am difuri pe spate deja. Acum in schimb am o alta problema care ma apasa si nu ma mai lasa sa ma gandesc la cea cu sunetul: farul din dreapta nu bate cum trebuie ci e cazuta oglinda. Tre sa ma duc la service.
  • Taucher

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Legat se socaterea cd-playerului, am scos suruburile alea care's puse de forma...am bagat andrele, cuie, electrozi ce draq n'am bagat! Tot nu vrea sa iasa, am tras de el dar mi-e ca ii sparg fata deja am desprins-o in dreapta si nu mai vrea sa intre.... Sa fac ceva pe sistemul Opel de scoatere al cd-ului!
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In cele 4 gauri sunt 4 cleme.
Daca nu bagi suficient de mult sarmele alea nu iese.
Trebuie sa intre cam 6-7 cm.
  • Taucher

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pai le-am bagat la maxim pana n'au mai intrat...si apoi trebuie sa iasa singur sau trag eu de el bagand ceva in lateral(sa-i fac o parghie)?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR