Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ca orice masina,cred ca si opel meriva se poate tuna,eu deja am inceput usor sa-i dau drumul. Primul pas l-am facut: folie parasolar, folie pe geamurile de la montanti, am achizitionat jenti pe 16 de 8 J ,urmeaza o comanda in viitor de spoilere praguri , o poza de cum arata acum:





o sa pun si cateva exemple de merive tunate:













Ce spunteti?... va plac? A-s vrea in acest topic sa venim fiecare cu idei ptr a ne tuna masinile daca va intereseaza ? ( solutii) Smile Va salut.


Ultima modificare facuta de raducu ion la Lun 17 Dec, 2012 4:31 pm
Skip ads

  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
O singura observatie: "mutantii" sunt de fapt "montanti". In rest sa o conduci sanatos si cu atentie Wink
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salu, frumusica masinutza, insa e loc de mai bine , uite aici ca si inspiratie .....

  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
De jenti am facut rost cum am spus mai sus ,sunt Rondell asteapta sa fie vopsite, cauciucuri am luat 215/55/16, spoilerele se rezolva, cel mai dificil este eleronul de la luneta nu se gaseste pe nici unde ( iar cu montantii din graba au derivat mutanti ,,scuze ,,) ,o toba finala borla am gasit la Pilot 500 ron .Termenul final de terminare a-l lucrarii mi-am propus sa fie luna martie. Cu respect Merivistilor. A-r trebui sa puneti si voi poze aici cu meriva voastra si cu ce a-ti facut pe la ele. Smile
Skip ads

  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Astazi a venit si finala sport care este prevazuta si cu silencer ,o sa pun cateva poze cu ea:
este ful inox,trebuie sa vina si jentile de la vopsit saptamana viitoare.( voi nu aveti microbul asta in sange ?)
Confused Smile Cu respect
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Microbul se trateaza cu imaginatie, bani, timp liber si bun gust.Daca lipseste ceva nu mai iese nimic!Spor!
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am pus finala sport : Smile si are un sound.......belea.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Au venit si jentile de la vopsit:




Sper sa va placa jentile? cu respect. Smile
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Suspensii sport, imbunatatire performante motor, aducerea masinii mai aproape de sol, performante dinamice imbunatatite, asta inseamna tuning
De cand folia pe geamuri inseamna tuning?
Sau toba zgomotoasa?
Sau folia pe stalpi?
Spor maxim in continuare da asta nu e tuning Very Happy
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Da George cum spui tu : folia pe stalpi (vinovati sunt nemtii ,asa a iesit din fabrica ) ,eu am pus folie doar la parasolar , (parbriz),finala sport nu este foarte zgomotoasa nu se aude decat la turatii de 5000/min, jentile Rondell pe 16 /7,5 J ORIGINALE NU TURCISME, cauciucuri 215/55/16, suspensii nu este cazul, nu dau dupa ea, mai trebuie spoiler fata , spate si eu zic ca este OK. Probabil nu ai vazut pozele de mai sus care au : (jenti ,finala sport ,geamuri ,spoilere) nici ele nu sunt tunate ? Embarassed Very Happy Cu respect.
de altfel foarte stabila.


Ultima modificare facuta de raducu ion la Mar 24 Nov, 2009 12:46 pm
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma e masina ta si ii faci ce vrei.... insa eu le zic la toate cheltuieli nenecesare fara nici un beneficiu. In afara de folie care iti da ceva intimitate si protectie solara si antiefractie, la restul le zic doar mofturi.... nu tuning.
Tuning in definitie inseamna reglare, ajustare, nu.....impopotonare Smile
Daca voiai sa ii faci tuning la jante, ii luai pe 17 si aveai un cauciuc mai mic in balon si o masina mai stabila in curbe de exemplu....
Spor maxim!
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
george_fusneica a scris:Pana la urma e masina ta si ii faci ce vrei.... insa eu le zic la toate cheltuieli nenecesare fara nici un beneficiu. In afara de folie care iti da ceva intimitate si protectie solara si antiefractie, la restul le zic doar mofturi.... nu tuning.
Tuning in definitie inseamna reglare, ajustare, nu.....impopotonare Smile
Daca voiai sa ii faci tuning la jante, ii luai pe 17 si aveai un cauciuc mai mic in balon si o masina mai stabila in curbe de exemplu....
Spor maxim!

Daca eu pun niste proiectoare de ceata pe masina mea ce inseamna :tuning sau impopotonare?
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca le pui sa mergi cu ele aprinse ziua sau noaptea cand nu e ceata ca tzoparlanii posesori de Loganuri "ca da bine", e marlanie. Daca le pui pentru ca iti cresc vizibilitatea pe ceata sunt o necesitate. Nicidecum tuning.
Hai sa-i lasam omului topicul in pace. Continuam pe privat daca vrei.
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ai dreptate cu proiectoarele ziua mai ales la loganuri.Am observat asta,dar eu nu m-am gandit la asta in cazul meu.Un proiector costa 200 lei si nu am bani deocamdata pt.astea Smile
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La vremurile astea grele mai bine ajutati omul cu ceva sfaturi/sugestii decat sa-l apostrofati.E foarte bine ca mai vin si altora idei.Daca rezultatul il bucura si nu jeneaza participantii la trafic, e ok.Succes si "facelift" in continuare, raducule!
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si totusi sa lasam gluma la o parte ,unde este masina impopotonata? ,doar ca i-am pus jenti ? ca a avut geamuri heliomate si proiectoare din fabrica ? ca am pus o finala sport ? eu am luat ca model prima poza care este luata dupa un sait de la nemti , acum fiecare intelege tuningul cum vrea , banii .......? poate eu castig mai bine( ca asistent ) decat domnu doctor george daca retin bine,si pot sa arunc cu banii ( nu spun cu rautate) Smile Va salut cu respect Smile
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poate o fi adevarat cu banii, da macar eu stiu sa scriu romaneste spre deosebire de tine! Nu ma pune acum sa caut, la fiecare post gresesti cu cratimele si cu "mutantii".
Si ne mai tin la distanta vreo 72 de examene, din care 90% luate cu 10... fara rautate, e doar realitatea!
Spor la "tiuning"!
PS: cred ca esti cel putin al treilea care se ia de faptul ca sunt doctor, va roade foarte tare treaba asta.... mai ales ca nu are nicio legatura cu discutia de fata. Probabil sunt oglinda esecului tau in a face mai mult in viata.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
1 la mana :pasiunea mea nu este calculatorul ; 2 la mana: voi doctorii va frustrati mult prea repede ,(aici nu suntem pe sectie) ,eu sunt mandru cu nivelul meu actual (atat am vrut, atat am avut), felicitari ptr examenele luate cu 10, cunosc cum se tin examenele din pacate sunt si lider de sindicat pe spital si particip la orice examen dat ca : OBSERVATOR .ETC. Eu ti-am vorbit respectuos iar tu m-ai luat direct cu . Mad ...............MULTUMESC inca odata George (sa facem abstractie de functie) am considerat ca aici suntem toti prieteni. Smile Cu stima si respect. Cool
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Liniste ! Orice off-topic va fi sters.
Dupa cum observati sectiunea Meriva are un singur moderator pentru ca asa am dorit, asa am primit deci grija maxima.

  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Noi,posesorii de meriva suntem un pic mai temperamentali Laughing Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR