Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mai exact am o intrebare: as dori sa stiu ce fel de contacte au butoanele de pe volan care schimba melodia CD-ului si trece de pe CD pe radio? Stiu ca se poate afla prin depistarea firelor la mufa casetofonului insa este o operatie care necesita timp si daca a facut-o cineva va rog sa-mi spuneti si mie.
Motivul pentru care ma intereseaza este de a trece comanda tempomatului la aceste butoane avand in vedere ca nu am maneta si nu as vrea sa gauresc bordul sau maneta de semnalizare. Oricum eu nu mai folosesc aceste butoane deoarece procesorul CD-ului este dus si am un modulator FM.
Va multumesc!
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
eu tind sa cred ca sunt normal deschis,dar poti afla daca pui un ohmetru pe mufa de la comenzi.

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
merci frumos. Acum este prea frig afara ca sa ma apuc de sunat fire dar saptamana viitoare o sa ma ocup in atelier.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pansamente ! mi-am prins urechile pe la fire dar nu ma las. Daca stie cineva cum se demonteaza volanul ca sa ajung la butoanele comenzii de pe volan asa ca in poza colegului Stefan va rog sa-mi spuneti (eventual poze). Nu ca nu l-as desface eu dar pe langa nervii pe care mi face neputinta mea nu vreau sa iau un capac de airbag in gura. cu stima.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Parca dupa cate stiu eu nu trebuie sa dai jos volanul sunt doua suruburi pe dedesubtul volanului care tin capacul cu airbag , atentie sa nu ai cheia in contact cand al desfaci asta ca masura de precautie si sa nu tragi de el prea tare sa nu distrugi mufa.
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sapa putin si aici: https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 , te poate ajuta mult. Smile)
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
multumesc dar m-am incuiat mai tare. Am desfacut si am dat de niste circuite cu rezistente si butonase pe care le-am montat la loc si am tras cateva fire si am montat 3 butoane pe o placa de teflon si am tempomat. O sa pun si poze dupa ce vopsesc suportul si montez leduri in butoane.
  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am achizitionat de curand un volan in piele cu comenzi pentru ca din pacate masina mea nu a venit cu o astfel de echipare.
Din cate am citit exista o posibiliate ca eu sa nu pot folosii comenzile doar punand un adaptor (am vazut ca se face referire la spirala), ci trebuie sa schimb si casetofonul. Este corect?

Am o Corsa C 1.2/16v 2004.

Multumesc anticipat,
J
Skip ads

  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La mine a afost nevoie si de spirala deoarece erau mai putine fire pe ea. De casetofon nu stiu ce sa zic pentru ca nu stiu ce model este. Numai bine.
  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare si La Multi Ani tuturor!

Am rezolvat "problema" comenzilor pe volan. Intradevar era nevoie de o spira (are o mufa in plus) si este foarte usor de montat. Acest lucru poate fi facut de voi fara sa consultati neaparat un electronist, va trebuie decat cateva chei, mai exact niste "biti". Casetofonul nu trebuie schimbat sau aduse modificari (cel putin la al meu nu a trebuit, e cel stoc care vine cu masina)

Spor tuturor.
J
  • B-02-HAY

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Salutare,
eu tind sa cred ca sunt normal deschis,dar poti afla daca pui un ohmetru pe mufa de la comenzi.

Sunt NO
  • adriantdm

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@junioru, ce casetofon ai pe masina, ca am si eu problema asta si la mine nu merge, io am CD30
Skip ads

  • marcu_andrei

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Austria
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Opel corsa 1.2 din 2001 model elegance , volan cu comenzi , GM delco CDR500 E made in hungary, nu am cablu/mufele de legatura pentru comenzile de pe volan! de unde as putea achizitiona un astfel de cablu/interfata?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Din dezmembrari.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR