Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mariusica

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut baieti
Vreau sa fac un leasing pt. un Opel,si inca nu stiu ce sa aleg intre Opel Corsa 1.3 CTDI 70CP si Opel Astra Classic Optima 1.7 TDI 16V 80CP.Drept e ca nu stiu daca pot sa ma incadrez la cond. de leasing pt. Astra,dar vreau sa stiu daca merita sa ma agit pt. o diferenta de bani sau nu. Ma sfatuiti si pe mine despre avantaje-dezavantaje?
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
salut!
cat e diferenta acum?
eu am luat corsa de care zici tu in noiembrie, si atunci diferenta intre ele (diesel ma refer) era cam 1300e. Dar atunci numai la Corsa era promotie - parca e si acum ceva dar la amandoua - aer cond, inchidere, geamuri electrice, scaun reglabil pe h.
Stii cum e, daca ai acei bani in plus, se merita mai mult decat daca nu ii ai. Smile Wink
Diferenta de putere nu cred ca e asa mare si nici f sesizabila.
Fiabilitatea cam la fel ptr amandoua. 1.3CDTI e mai nou cred, multi sunt circumspecti.
Nu stiu ce dotari ai ptr amandoua in prezent. Da mai multe detalii.
Eu am ales Corsa atunci. Si la 4 luni dupa, nu imi pare rau. Wink
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Mariusica tata ...sunt in aceeasi situatie ca si tine....Astra sau Corsa Rolling Eyes

Pro Corsa-consum mic, masina de oras, manevrabilitate buna, usor de parcat,piese ieftine comparativ cu Astra, usor de strecurat cu ea etc.Dezavantajul (si pt. multi tin sa iti zic ) este spatiul.Daca ai peste 1.85 , 85 de kg si cel putin o prietena de dimensiunile astea uit-o Embarassed Laughing Laughing Laughing

Pro Astra-masina eleganta, buna la drumuri lungi, comoda , mult mai buna la carat plase si sacose din Carrefour (ca am auzit ca sunt unele care iti fura portofelu acolo Twisted Evil ) spatioasa.Dezavantaje sunt un pic mai multe:consum sensibil mai mare decat pe Corsa (11 in oras la motor de 1.6, 7 in oras la motor de 1.2), intretinere mai mare la ea (desi daca o iei in leasing nu te va interesa aspectul asta primii 2 ani Wink ), mai greu de parcat/strecurat in aglomeratie.

Eu am decis sa imi iau Corsa...deoarece stau in Bucuresti, ma gandesc la consum si intretinere , iar eu si prietena cantarim cam 65 de kg. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Orice ai face....multa bafta ...si asteapta sfaturi de la altii in privinta dealurului de la care sa o iei.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am 1,88, 97kg, si Corsa Very Happy . Ce e drept scaunul e reglabil pe inaltime si e dat cel mai jos, dar nu e la maxim dat si in spate, iar cineva poate sa stea comod in spatele meu. Sincer sa fiu mi se pare destul de spatioasa Corsa, nu e diferenta mare la locurile din fatza, in comparatie cu Astra, in spate in schimb este, mai ales ca a mea e si in 3 usi.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Motorul CDTI e de generatie noua - common rail, silentios
O fi Corsa mai mica, dar uite ca LEXXX incape in ea. Apropo Alex, eu in Vectra tot jos de tot tin scaunul Smile

Florinike, tu si prietena aveti 65 kg impreuna, nu? Asa inteleg din ce zici Laughing

Inainte de a lua o decizie, uita-te si aici. H-ul cu 1.3 CDTI de 90CP cred ca merita efortul.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu le-am avut in timp pe ambele, benzina, e adevarat... cand am trecut de la Corsa la Astra mi-am dat seama ca exista o mare diferenta de tinuta de drum si confort, in special la drum lung... Nu asi reveni inapoi...
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vreau sa zic ca Astra e mai sigura decit Corsa si consider ca in zilele astea conteaza, mai ales ca exista niste bug-uri la Corsa.
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
bine...acum depinde si de gustul omului, poate vrea omu masina mai micutza. Acum gandeste-te si la aspectul ca vine vara si urmeaza sa pleci in concediu, fa o comparatie cate bagaje intra in astra si cate in corsa...


Ultima modificare facuta de emporio_24 la Joi 06 Apr, 2006 4:46 pm
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Fiecare cu gustul sau insa eu as fi preferat un astra. Pare o masina mai normala.
  • kristen69

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Oscilam intre doua modele de opel care sunt aprox la acelasi pret:

1.Opel Astra Classic Optima II cu mototor de 1.4, pret 11420 DDP.
a) scut
b) vopsea met
Avantaje fata de Corsa: Are in plus airbag la pasager, portbagaj mai mare (370 in loc de 270 la Corsa), oglinzi electrice si volan reglabil.
Dezavantaje fata de Corsa: Aspect interior cu design invechit si ma refer mai ales la volan si bord , suspensii tari, motor nesilentios datorita regimului de turatie mare necesar de mentinut pt a avea putere, senzatie de submotorizare, consum mai mare, fabricata in Polonia.

2.Opel Corsa Optima cu motor de 1.4 si cutie easytronic, pret 11241 DDP.
a) scut
b) vopsea met
Avantaje fata de Astra: Aspect interior modern pentru volan si bord, suspensii cu care nu prea se simt gropile, motor silentios datorita cutiei automate care mentine o turatie optima, consum mai mic.
Dezavantaje fata de Astra: Nu are airbag la pasager, portbagaj mai mic (270 in loc de 370 la Astra), nu are oglinzi electrice si nu are volan reglabil.

Principalele calitati pe care le cautam: Sa nu se simta gropile (suspensii moi), sa aiba motor silentios, sa aiba un design modern, sa consume putin, sa putem merge in concediu cu copil mic si bagaje.
Masina urmeaza sa o folosesc de doua ori/saptamana la cumparaturi (serviciul e f aproape de casa) si o data pe an concediu lung, afara din tara, europa.
Multumiri tuturor si...nu uitati NUMAI cele doua modele NIMIC altceva. Ce ziceti?
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Din punct de vedere al confortului la drum lung inclin sa cred ca Astra sta mai bine. Din punct de vedere al aspectului interior inclin spre Corsa daca o iei echipata cu CD, Computer de bord, Clima....etc.
Din punct de vedere al motorizarii nu am sa comentez prea mult nu le cunosc. Despre Easytronic la Corsa sunt pareri impartite. poate cineva mai in tema iti da mai multe amanunte.

Si la Corsa poti adauga airbag pasager si cred ca se merita. Eu asa am facut.
Concluzie...personala Embarassed , eu as alege Corsa.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@kristen69

Volan reglabil, aspect interior cu bord si volan - ambele aspecte mi se par simple mofturi.
Cred, dupa parerea mea ca tu inclini destul de clar spre Corsa.De cele mai multe ori stim ce vrem doar ca dorim ca (si) altii sa ne confirme.
Parerea mea e sa iti iei Corsa asa cum doresti si sa mai bagi ceva bani in sigurantza. E ciudat ca au preturi asa de apropiate, pt mine ar fi fost clar ce alegere as fi facut.
Skip ads

  • kristen69

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt de acord ca volanul reglabil si oglinzile electrice sunt mofturi la Astra Optima!
DAR sa nu uitam portbagajul Astrei, 370litrii la Astra fata de 270 la Corsa...
Oare incap bagaje si carucior in Corsa?

Ma mai gandesc si la valoarea de revanzare peste vre-o 5 ani, Astra sau Corsa...in conditiile in care merg foarte putin, cum am descris la inceputul postului.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Astra, baieti, Astra, CD-ul se poate schimba pentru 100 de Euro, iar restul dotarilor tin mai mult de moft decat de esential...
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
orice posesor de astra ar recomanda astra. si in cazul corsei poate la fel. si mie imi place mai mult astra. e o clasa peste. ca e o generatie putin mai veche astra, asta e. poate fi un + sau un -. oamenii sunt foarte multumiti de astra. de corsa cu motorizare noua inca nu se stiu prea multe, dar e clar ca rea nu poate fi. eu as merge pe astra dar cum se spune mai sus se pare ca esti chitit pe corsa. fiecare cu durerea lui. ai vrut o recomandare, ti-am dat-o Wink
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
16V a scris:orice posesor de astra ar recomanda astra. si in cazul corsei poate la fel. si mie imi place mai mult astra. e o clasa peste. ca e o generatie putin mai veche astra, asta e. poate fi un + sau un -. oamenii sunt foarte multumiti de astra. de corsa cu motorizare noua inca nu se stiu prea multe, dar e clar ca rea nu poate fi. eu as merge pe astra dar cum se spune mai sus se pare ca esti chitit pe corsa. fiecare cu durerea lui. ai vrut o recomandare, ti-am dat-o Wink


Foarte bine zis, eu ia-s recomanda o astra (fiind posesor de Astra) in 3 usi, se apropie mult de ce vrea el.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Revin si eu cu niste impresii dupa testdrive-ul de ieri. Oricat de Corsa ar fi Corsa, nu se compara cu Astra

Intial optasem pentru o Corsa....mica, incapatoare, motor suficient pentru nevoile mele. Ce sa mai ..o bijuterie. Si am zis ...daca tot e sa fie..sa chem si eu masini la intalnire sa facem un mic testdrive, sa vedem ce si cum.
Astra rulzzzz...De la interior, stabilitate pana la manevrabilitate, motor ,putere/greutate....bate corsa la toate capitolele.Singurul minus , care zic eu deloc important, este consumul sensibil mai mare. Adik un 11 in oras , 10,5 dupa ce zice in catalog fata de 8=8,5 la corsa.Peste astea..nu trebuie sa mai mentionez siguranta si confortul dintre cele 2 masini.

Parerea mea:nu esti pustan si nu vrei ceva mic si modest...ia Astra. Se va simti la toate capitolele.
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
kristen69 a scris:
Principalele calitati pe care le cautam: Sa nu se simta gropile (suspensii moi), sa aiba motor silentios, sa aiba un design modern, sa consume putin, sa putem merge in concediu cu copil mic si bagaje.
Masina urmeaza sa o folosesc de doua ori/saptamana la cumparaturi (serviciul e f aproape de casa) si o data pe an concediu lung, afara din tara, europa.


Acestea fiind datele problemei as alege clar Astra.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
16V a scris:orice posesor de astra ar recomanda astra. si in cazul corsei poate la fel.

*
Credeti-ma deci pe mine Twisted Evil ASTRA Exclamation Exclamation Exclamation Eu fac parte dintre relativ putinii care am avut (cel putin) una din fiecare si am batut Evropa cu ele... (bagati nasul in garaj, Corsa am vandut-o inainte de a vea foto digital...)
  • kristen69

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dragi Opelisti, va multumesc pentru mesajele voastre. Sunteti CLAR mult mai in tema ca mine si ma ajutati mult. Tin sa precizez ca NU sunt "chitit" pe una din masini, cum zic @pescaru_val si @16V ci am descris impresiile mele in urma conducerii pentru PRIMA data (si singura) a fiecareia dintre masini (Astra si Corsa).
VREAU sa-mi contraziceti sau confirmati impresiile de mai sus, poate gresite, tocmai pentru a lua decizia corecta. NU am pe cine sa intreb, doar pe voi si in functie de raspunsurile voastre se va lua decizia finala. Ce a ce scriu mai jos NU intentioneaza sa fie contrazicere prosteasca ci niste observatii de DETALIU!

Stiti cum se zice ca DETALIILE fac diferenta:
@pescaru_val - te-ai gandit ca masina ta este fabricata cel mai probabil in GERMANIA (din moment ce ai 3 usi)si poate fi o diferenta MAJORA intre a ta si Astra fabricata in Polonia, pentru tarile estice?
@florinike - este f f f util ca le-ai pus una langa alta, dupa cate inteleg. Aici este vorba de o Astra cu motor de 1.4. Consumurile de care vorbesti sunt pentru Astra de 1.4?

As vrea sa-mi confirmati sau infirmati afirmatiile de la inceputul postului si mai ales propozitia: suspensii tari, motor nesilentios datorita regimului de turatie mare necesar... (la Astra 1.4/benzina). Astept o parere legat de asta din partea tuturor DAR mai ales cei care le-au avut pe amandoua, au una sau alta.

Va rog inca o data tineti cont de amanunte, ca e f important:
Opel Astra Classic Optima II cu mototor de 1.4 benzina, noua, made in Polonia vs Opel Corsa Optima cu motor de 1.4 benzina, noua, se fabrica in Spania sau Germania (inca disponibila in toate tarile vestice). Astra Classic nu mai e disponibila DECAT in est.

Salutari tuturor si multumiri
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR