Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • motzuel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 X16Xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sal

Am un Opel Vectra B Automant X16XEL-model 1997, vreau sa-i schimb selectorul de la transmisie, am piesa dar nu stiu cum sa procedez..unii zic ca se greseaza cu vaselina siliconica , altii cu vaselina grafitata, altii ca nu se greseaza deloc!

Daca stie cineva sa-mi de-a un sfat, sa ma indrume cum sa procedez, il rog sa o faca.

PS: aceea dintre dv care simtiti nevoia sa raspundeti cu " s-a mai discutat, da un search..." -mai bine va abtineti si ignorati mesajul.

Multumesc.
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut. am si eu o vectra din 96 tot cu cutie automata si tot cu motor x16xel. pina acum nu am schimbat selectorul, dar vezi ca in manualul haynes sint date in detaliu toate procedurile, inclusiv pt cutie automata. ar trebui sa il schimb si eu, in D nu imi mai cupleaza mereu, asa ca prin oras am invata-o sa mearga pe 3. Smile
  • motzuel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 X16Xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Selectorul da batai de cap multora din cei care au cutie automata , mai aiurea ca nu gasim mecanici ispraviti sa le si faca, sunt doar cativa si 3 sferturi sunt habarnisti.
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut eu am avut cutia data jos pt ca am schimbat motoru din cate am vazut ce a facut mecanicu nu a gresat nimic a scos volanta de pe motoru vechi a puso cupe cel nou impreuna cu selectoru a pus cutia si a bagat ulei atat acum masina merge cutia schimba nu am nici o problema si sper sa nu am
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
http://www.vauxhallownersne...php/t-117583.html


Pt. mai jos: flashing "S" = eroare cutie (la vectra a era flashing "S" si la b indicatorul cu semnul exclamarii pentru eroare cutie).

Pt: motzulan: selectorul tau de pe cutia stricata a trecut exact prin acest procedeu.

http://sirbendy.jemjabella....ashing-s-of-doom/
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR