Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • luckilian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6 115cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea , am cautat pe forum dar nu am gasit ceva asemanator cu titlul discutiei si de asta m-am hotarat sa incep eu o discutie.
Am dat comanda de un opel astra gtc 1.6 in septembrie cu predare in jurul datei de 17 noiembrie. Am ales pentru el jantele de aluminiu 18x7.5 cu 5 spite tip stea si pneuri 225/40R18. Intrebarea mea este urmatoarea:
Daca a intrat in productie in octombrie si pe poarta fabricii va iesi pe 4 noiembrie cu ce fel de penuri va fi echipata masina? De iarna, de vara sau all season ?
Fac apel la toti cei care au primit masinile in perioada toamna-iarna.
Va multumesc mult de tot si debia astept sa intru in randul opelistilor
Skip ads

  • username250

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Un prieten care si-a cumparat Opel Astra G a primit cauciucuri All Season, dar nu mai stiu daca a cerut el astfel de cauciucuri sau asa le-a pus producatorul, din proprie initiativa.
  • luckilian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6 115cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Merci mult de tot. Ar fi ideal sa primesc All season. Am sa sun maine pe dealer sa-l intreb. Merci mult de tot
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Astra mea a venit in 19 decembrie, echipata cu cauciucuri de vara. Si nici nu am auzit de 225/40/18 all-season.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu exista (a se citi "nu este recomandat sa se foloseasca") cauciucuri de 225/40R18 de iarna sau all seasons.
Masina sigur va veni cu cauciucuri de vara, deci gandeste-te in avans sa iti cumperi si ceva jante de tabla cu cauciucuri de iarna
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu toate astrele h care le-am avut au fost echipate cu dunlop sp sport 01
  • luckilian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6 115cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vesti bune, mai inainte am vorbit cu tipa de la dealer si mi-a spus ca va veni cu pneuri All season. Acuma numai ramane decat sa astept masina si sa ma conving ca asa este. Va multumesc la toti pt raspunsuri. Dupa ce-mi iau masina am sa confirm daca asa a fost sau nu. Numai bine la toti
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai si care sunt vestile bune Question
mai bine pui unele de vara decat all season

LE: uite aici niste diferente intre all season si cauciucurile de iarna ca sa-ti faci o idee http://www.youtube.com/watch?v=JGfvyPtYR0Y


Ultima modificare facuta de Tzepozzz la Lun 19 Oct, 2009 10:53 pm
Skip ads

  • luckilian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6 115cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu ma bucur din cauza ca nu sunt de vara .... ca mai vreau sa plec din bucuresti si nu vreau sa raman pe acolo Smile oricum am sa folosesc cat se poate si dupa imi iau altele in functie de anotimpul in care sunt
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
confirm si eu cele all season nu is bune nici vara nici iarna nici pe ploaie nici pe zapada...distanta de farnare e mult mai mare indiferent de anotimp..Eu niciodata nu imi voi mai cumpara all season
  • luckilian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6 115cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
acum am vazut filmuletul, ms, e groaznic atunci , preferam de vara, ca imi achizitionam eu pe cele de iarna sau invers, am sa sun maine la dealer sa vad daca pot face ceva . Ms mult de tot baieti
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mai uite niste filmulete
https://www.clubopel.com/link.php?url=http://www.youtube.com/watch?v=JGfvyPtYR0Y
https://www.clubopel.com/link.php?url=http://www.youtube.com/watch?v=JGfvyPtYR0Y


Numai bine Cool Important e ca o sa ai masina noua niste cauciucuri gasesti tu Rolling Eyes Vezi poate poti da la schimb la un magazin de piese auto si mai dai o diferenta
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Oricum parerea mea este ca tipa de la dealer te-a dezinformat, daca vrei punem acuma pariu ca masina va veni cu anvelope de vara, deci pune-te sa iti cauti o alternativa si pt iarna ca sa fi macar informat. Oricum eu stiu din experienta ca si cu jantele de 17" e groaznic sa mergi iarna, darmite cu cele de 18", o sa le distrugi fara nici un rost. Cauta o varianta pe 16" (sau chiar pe 15" daca merge) cu anvelopa cu talonul cel mai mare dintre cele acceptate.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Foarte corect. O janta de tabla pe 15 + un cauciuc 195/65/15 de iarna costa mai putin decat orice anvelopa de iarna pe 18.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mai mult ca sigur masina va avea totusi cauciucuri.
eu zic sa dai telefon la fabrica si sa nu te mai lasi mintit de cucoane de pe la birouri.
vezi ca pana ajunge la persoana, ta s-ar putea sa-i cada cu drag vreunui dealer si sa le schimbe in tranzit.

nu te supara i-a ca pe o gluma interventia mea, nu si ultima fraza totusi
nu de alta ,dar pe la noi se poarta.
oricum i-ti doresc sa te bucuri de ea.
  • luckilian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6 115cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
De ramas am sa raman cu alea de 18 chiar daca va trebui sa-mi cumpar pneuri de iarna , am o intrebare , am permis de 2 ani si ceva , spuneti-mi si mie din ce cauza e dificil sa mergi iarna sa zicem cu cauciucuri de iarna cu jante de 18 ,17 ? sunt doar curios, Masina avuta avea jenti de 16 si am mers si cu una iarna cu jenti de 17 si nu am observat diferenta. Ms mult de tot.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai vrea sa dai de ceva (sa zicem o bordura) cu o janta de 18 deci un profil foarte mic.
In plus, cauciucurile de iarna pe 15 sunt mult mai ieftine decat pe 18. Sub jumatate din pret.
  • luckilian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6 115cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai nu prea am avut evenimente nefericite cu cealalta masina, chiar pot zice ca nu am avut deloc timp de 2 ani cat am avuto. sa speram ca asa o sa ramana si cu asta noua. Oricum am sa dau un telfon la un prieten ca sa-l pun in tema ca vreau mai micute. Multumesc mult de tot
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
luckilian a scris:De ramas am sa raman cu alea de 18 chiar daca va trebui sa-mi cumpar pneuri de iarna , am o intrebare , am permis de 2 ani si ceva , spuneti-mi si mie din ce cauza e dificil sa mergi iarna sa zicem cu cauciucuri de iarna cu jante de 18 ,17 ? sunt doar curios, Masina avuta avea jenti de 16 si am mers si cu una iarna cu jenti de 17 si nu am observat diferenta. Ms mult de tot.


cu cat cauciucul este mai mic in latime de ex cu atat ai aderenta mai mare pe zapada . Uita-te la wrc la raliul finlandei sa vezi cu ce merg aia incaltati
pe de alta parte nu cred ca e misto sa te dai cu jante de 18 pe sleauri de gheata
sau sa sari bordura cu ele

nu in ultimul rand nu cred ca vrei sa stii cat e o guma de iarna de 18
  • luckilian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6 115cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am sa tin cont de parerile voastre. Ms mult de tot. Pana cand vine masina in noiembrie, daca nu innebunesc pana atunci, am sa-mi iau si de iarna, din cauza ca mai vreau sa plec din bucuresti si o sa am nevoie de ele.Ms inca odata
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR