Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Nu-mi merge sonda litrometrica. De loc. Acul este jos si nu are nici o oscilatie. Intrebarea este cum ajung la pompa fara sa dau rezervorul jos. Am vazut in alte postari ca trebuie sa tai cu flexul o fereastra de vizitare.
Cine a facut-o poate sa-mi dea cateva coordonate: de ex la cati cm aprox de o latura a caroseriei, ce dimensiune minima poate sa aibe acest "capac", cat de adinc pot intra cu flexul (ca sa nu tai rezervor/fire/conducte), sau ma rog alte repere astfel incat sa nu fac si alte prostii pe acolo.
PS traiasca BMW-ul - la "ursulet" este capacul gata facut, cu garnitura si 4 suruburi....

Multumesc de ajutor
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sa vezi la Dacie ce usor se desface Laughing Laughing Laughing
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu personal zic sa nu te risti asa,dai rezervorul jos si dupa iti faci gaura.Cred ca nu se merita sa incerci si sa faci vreo boacana,mai ales ca doar odata trebuie sa-l dai jos.Spor
  • gtdflorin

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 v6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
florin_darabut a scris:Eu personal zic sa nu te risti asa,dai rezervorul jos si dupa iti faci gaura.Cred ca nu se merita sa incerci si sa faci vreo boacana,mai ales ca doar odata trebuie sa-l dai jos.Spor


subscriu nu am fost curios sa vad ce si cun cu sonda asta dar trebuie sa fie o alta solutie.
ridica masina pe un elevator si te uiti cu Exclamation si cu Idea si poate nici nu mai trebuie sa dai rez. jos. Very Happy
Skip ads

  • COSTEL@dufy

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ridici bancheta din spate si in partea dreapta vezi un capac de plastic il scoti si desfaci un inel de tabla si scoti pompa.
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
COSTEL@dufy a scris:ridici bancheta din spate si in partea dreapta vezi un capac de plastic il scoti si desfaci un inel de tabla si scoti pompa.

Domnul meu daca nu cunosti te rog frumos nu mai posta,si nu mai induce in eroare lumea,
Daca nu ai Frontera si cunostinte despre aceasta masina stai in banca ta.
La frontera nu exista usita de vizitare ,ori dai rezervorul jos ori tai cu flexul usa de vizitare faci treaba si apoi faci un capac pe care eu l-am prins cu nitiri si cu silicon.
Spor la treaba.
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
COSTEL@dufy a scris:ridici bancheta din spate si in partea dreapta vezi un capac de plastic il scoti si desfaci un inel de tabla si scoti pompa.


Asta poate la conserve 2x4 La ale noastre fiare e alfel Laughing
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ideea cu flexul am prins-o de la inceput. Ce as fi dorit sa aflu este unde sa tai ca sa nu fac o fereastra mai mare decat este cazul...
Deci, unul dintre voi care deja a facut aceasta operatie ar putea sa-mi dea niste coordonate?
Multumesc
Skip ads

  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
B20ENY a scris:Salut
Nu-mi merge sonda litrometrica. De loc. Acul este jos si nu are nici o oscilatie. Intrebarea este cum ajung la pompa fara sa dau rezervorul jos. Am vazut in alte postari ca trebuie sa tai cu flexul o fereastra de vizitare.
Cine a facut-o poate sa-mi dea cateva coordonate: de ex la cati cm aprox de o latura a caroseriei, ce dimensiune minima poate sa aibe acest "capac", cat de adinc pot intra cu flexul (ca sa nu tai rezervor/fire/conducte), sau ma rog alte repere astfel incat sa nu fac si alte prostii pe acolo.
PS traiasca BMW-ul - la "ursulet" este capacul gata facut, cu garnitura si 4 suruburi....

Multumesc de ajutor

am reusitsieu de nevoie sa o d\fac
INTAI AM DAT REZERVORUL JOS
sa nu razi dar am gasit pe cineva care a zis ca face orificiul cu rezervorul sus
SUB JET DE APA
camera este suficienta de 20 pe 22 atat am facut o eu
problema este cum fixezi la loc artea decupata
eu am optat pentru patru picioruse prinse in suruburi
deci , pe bucata decupata am sudat patru bucati de tabla mai groasa (lata de 2.5 cm si lunga de 3 m cu un orificiu mic pt surub)
iar de jur imprejur am dat cu silicon
asta duminica cand am fost pe munte iar viscolul a bagat zapada si mi a udat mocheta
daca vrei iti fac o fotografie si ti o trimit
cu stima
costinel
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Laughing
Eu am facut decupajul cu rezervorul sus de sunt mai cretin dar nu aveam ce face, rezervorul era plin.
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
stefand a scris:Laughing
Eu am facut decupajul cu rezervorul sus de sunt mai cretin dar nu aveam ce face, rezervorul era plin.


nu e asta fii serios
dar poate pe la garnitura sa apara ceva vapori
si Doamne fereste atunci

au dat foc la un audi in service cand au vrut sa tai o conducta de la frana
  • bambby

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 4JB1-TC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
si eu am avut pb cu sonda litrometrica si am preferat sa dau jos rezervorul. a fost varianta cea mai sigura chiar daca era rezervorul plin pe jumatate, m-am ajutat de cricul hidraulic si l-am dat jos.
Skip ads

  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
costinel tanasie a scris:
B20ENY a scris:Salut
Nu-mi merge sonda litrometrica. De loc. Acul este jos si nu are nici o oscilatie. Intrebarea este cum ajung la pompa fara sa dau rezervorul jos. Am vazut in alte postari ca trebuie sa tai cu flexul o fereastra de vizitare.
Cine a facut-o poate sa-mi dea cateva coordonate: de ex la cati cm aprox de o latura a caroseriei, ce dimensiune minima poate sa aibe acest "capac", cat de adinc pot intra cu flexul (ca sa nu tai rezervor/fire/conducte), sau ma rog alte repere astfel incat sa nu fac si alte prostii pe acolo.
PS traiasca BMW-ul - la "ursulet" este capacul gata facut, cu garnitura si 4 suruburi....

imi pare rau stimate prieten dar cel putin inca o saptamana cred ca nu pot sa ma tin de cuvant
am fost la munte, am calcat stramb, si am de o saptamana un ghips pe tot piciorul
o sa incerc sa pun pe fiica mea sa faca fotografiile sa ti le postez
cu tot cu dimensiuni
nu am masina acasa, ca ma chinuiam eu sa le fac, dar e la firma
cred ca saptamana viitoare - vineri - a sa mi scoata ghipsu si atunci mai vb
imi pare rau
cu stima
costinel
Multumesc de ajutor

am reusitsieu de nevoie sa o d\fac
INTAI AM DAT REZERVORUL JOS
sa nu razi dar am gasit pe cineva care a zis ca face orificiul cu rezervorul sus
SUB JET DE APA
camera este suficienta de 20 pe 22 atat am facut o eu
problema este cum fixezi la loc artea decupata
eu am optat pentru patru picioruse prinse in suruburi
deci , pe bucata decupata am sudat patru bucati de tabla mai groasa (lata de 2.5 cm si lunga de 3 m cu un orificiu mic pt surub)
iar de jur imprejur am dat cu silicon
asta duminica cand am fost pe munte iar viscolul a bagat zapada si mi a udat mocheta
daca vrei iti fac o fotografie si ti o trimit
cu stima
costinel

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR