Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
A incercat cineva Phillips Blue Vision, Vison Plus sau alte becuri "minune"?
Merita?

Am postat la discutii generale pentru ca inteleg ca aici nu poti fi off-topic. Daca totusi sunt, mutati-ma...
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Folosesc PHILIPS Blue Vision de vreo 5-6 ani si pot spune ca lumina e buna fiind ceva mai alba decat la becurile normale. Sunt multumit de ele , nu imi pare rau ca le-am cumparat.

Mai exista Variantele OSRAM Silverstar si Hella plus50 care se pare ca dau de asemenea rezultate bune.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
xenoane! lasati mizeriile ca va faceti farurile praf! o spun din experienta
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Vorbim aici de becuri de firma , 55/60W omologate E1 si nu de porcariile alea pe care scrie Xenon , Cobalt etc. care ajung la 110/160W si de cele mai multe ori distrug reflectoarele.
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
am eu vision plus 30% si sant multumit de ele , fata de ce aveam inainte. Mai este si vision plus 50% , am auzit de la cineva care le are ca lumea ii dadea seara blitzuri sa schimbe faza ,desi el era cu cea scurta Smile
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ToX a scris:xenoane! lasati mizeriile ca va faceti farurile praf! o spun din experienta


Cred ca ne-ar fi de folos sa ne spui ce tip de "mizerii" ai folosit, sa stim de ce sa ne ferim. Nu cred ca firme ca Philips sau Osram isi permit sa fabrice astfel de becuri (nu mai vorbesc de Hella). A spune ca orice fel de becuri sunt mizerii mi se pare deja exagerat.
In alta ordine de idei, farurile se ingalbenesc din cauza ultravioletelor, de aceea sunt recomandate becuri cu emisii reduse de ultraviolete.
In ce priveste xenoanele, m-ar "incalzi" si pe mine, dar eu nu sunt dispus sa dau 300 de euroi pe o instalatie "home made" si inca o basca de bani de fiecare data cand se arde un bec.
Iar de blitzuri nu imi fac probleme. Atata timp cat sunt reglate cum trebuie si curate nu deranjeaza pe nimeni, oricat de puternica ar fi lumina.


Ultima modificare facuta de kapix la Joi 27 Oct, 2005 10:25 pm
  • SouTGate

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: bv
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2005

  • Mesaj Privat
la roabele noastre va faceti probleme de becuri... xenon... ca si cum totul ar fi perfect becurile er fi problema...Smile) hai fim seriosi
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Eu am Osram Silvestar +50%. M-am asteptat la mai mult de la ele. Intr-adevar lumina e ceva mai alba DAR au si dezavantaje. Pe ploaie, zapada, ceata sunt aiurea. Vorbeam cu cel de la reprezentanta Osram si zicea ce cele mai bune (din punctul lui de vedere) ar fi Osram ALLSeason (+30%).
Probabil o sa le incerc dupa ce termin cu astea. Ar trebui sa stiti ca timpul de utilizare al acestor becuri e cam jumatate fata de becurile normale.
Si inca ceva. Nu va asteptati la minuni cind cumparati asa ceva o sa fie un pic mai bine. Eventual schimbati-va farurile sau oglinzile la faruri si efectul o sa fie mai mare. Very Happy
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
SouTGate a scris:la roabele noastre va faceti probleme de becuri... xenon... ca si cum totul ar fi perfect becurile er fi problema...Smile) hai fim seriosi


Daca circuli noaptea chiar este o problema. Iar cand ti s-a ars un bec trebuie schimbat, nu? Prefer sa fiu informat atunci cand cumpar un bec iar daca ti se pare ca nu conteaza uita-te in "garajul meu" (la pozele facute inainte) ca sa vezi cum aratau farurile mele, mai mult ca sigur din cauza becurilor proaste.
In ce priveste "xenoanele", masinile care nu le au ca optionale din fabrica probabil ca nici nu le merita. Pe o masina de 5000 de euro nu as pune niciodata xenon de 300, dar la o masina "adevarata", pentru cateva sute in plus nu as ezita deloc.


Ultima modificare facuta de kapix la Joi 27 Oct, 2005 10:26 pm
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@kapix
eu am schimbat chiar in 2001 becurile originale(pt faza mare) cu Philips Vision Plus. (parca la vremea aceea erau cele cu 30%). Inca le mai am - nu s-au ars Shocked si sint f multumit...
(poate conteaza si faptul ca sint maniac, sint adeptul teoriei "sa vezi si sa fii vazut!", ma deranjeaza si cea mai mica mizerie de pe parbriz si daca n-am lumini bune; ca atare becurile si-au facut datoria de a multumi un client circotash...)
Apoi am schimbat si faza scurta, insa unul din ele s-a ars... (toate drumurile extraurban merg cu farurile aprinse)
Acum sint cu a doua generatie de Vision Plus. E ok.

Insa, am o mica problema -nu stiu daca e de la becuri... probabil faptul ca merg mult cu farurile aprinse si in plus am nimerit multe zone cu criblura , am niste crapaturi fine (observabile doar cind farul e aprins si numai dintr-un anume unghi; seamana cu ridurile din coltul ochilor, gen laba gistii- farul insa nu ia nici un pic de apa...)
Poate fi si de pa puterea calorica pe care o degaja, sint totusi cu incandescenta iar acel surplus de 50% in lucsi s-o traduce si in citeva grade in plus la temperatura...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc farurile ziua afara si chiar in oras, mai ales cand e vremea mai nasoala sau seara si dimineata. Chiar si pe vreme buna aprind adesea pozitiile in oras, mai ales ca imi place mai mult bordul luminat.

Crapaturile nu cred sa fie de la temperatura (incalzirea nu este foarte brusca si cred ca de la curentul de aer se mai si racesc). Si apropos, nu ti-a sosit Xerapol-ul? Parca tu ziceai ca il astepti...

Si apropos de parbrizul curat - rezervorul de 2l al masinii ma tine maxim 1 saptamana...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
offtopic:
-am rezervor de 4,5l (pt parbriz) dar am si spalator faruri... si asta consuma f. repede solutia de spalat...
nu mai stiu la ce model (parca la Astra H) pusesera rezervor de vreo 11 litri!!! Shocked ala-i pt RO !!!
-azi miine ar tb sa soseasca si Xerapolul- or fi intirziat cu denominarea Laughing
-mi-am reglat alarma (care stie sa aprinda farurile) pe intensitate joasa a luminii (deci numai un pic daca se intuneca sau daca se inoreaza imi si aprinde farurile)

si asta ne face sa revenim ontopic:
din ac. pct de vedere, ar fi trebuit ca becurile sa ma tina mult mai putin decit pina acum avind in vedere ca aproape mai tot timpul farurile stau aprinse..
deci mai ai o informatie vizavi de Philips Laughing

P.S. parca in noul cod ruier se va introduce obligativitatea folosirii farurilor si pe timp de zi (cum e in Ungaria de ex.)
Asta-i o treaba super buna! Ginditi-va de cite ori ati intilnit pe contrasens, seara, cite un inconstient care nici macar pozitiile nu le are aprinse....
deh face economie...
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
interesanta chestia cu alarma... Astept si eu obligativitatea folosirii fazei de intalnire pe timp de zi, dar eu am auzit ca doar pe autostrazi (unde nu prea le vad rostul) si pe drumurile europene...

In ce priveste becurile, deja inclin spre Philips (oricum sunt un fan al lor...), probabil Vison +50%.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
si pe nationale. eu oricum merg cu faza scurta aprinsa la drum lung. masina e de culoarea asfaltului daca e prafuita si cred ca le e tare greu celor care vin din fata sa aprecieze exact distanta si viteza. si pe mine ma deranjeaza masinile care vin din fata fara lumini uneori, pentru ca au o culoare ciudata si nu pot sa imi dau seama exact de viteza si distanta ca sa imi pregatesc depasirea.
  • Petrutz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
si eu am philips vision plus 50 %, proaspat achizitionate, si sunt puternice,cei din contra sens imi fac flashuri mereu crezand ca sunt cu faza lunga.Mi-am cumparat atat pentru faza scurta cat si lunga, si m-au costat in jur de 1 100 000.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Flashuri primesti de obicei pentru reglarea incorecta. Eu am avut pe Dacie faruri noi cu becuri albastre de 100W si foarte rar am primit flash-uri. Erau reglate insa la milimetru... Nu prea are cum sa te deranjeye o lumina mai puternica care nu iti bate in ochi...
Si daca tot am spus asta, nu inteleg de ce a fost mutata discutia la ICE... Sau nu stiu eu ce inseamna ICE? Cred ca era mai nimerit sa se taie ultimele doua litere din subiect pe care le-am tastat din greseala Embarassed Embarassed Embarassed
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu am de 80/100. Nu mi s-au bulit farurile, inainte am avut 90/100. In general merg cu faza scurta, si cu becurile stock nu vedeam indeajuns de bine drumul.

Acum astea de 80/100 le-am luat de la unguri, sunt "albastre". Lumina ce e drept e mai albastruie, normal ca nu e xenon, dar e ok
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ce pret au asemenea becuri? ca sunt foarte interesat sa le schimb si eu.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cam 1000 forinti / bucata, adica cam 150.000 lei
se gasesc la Tesco.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
jonny a scris:ce pret au asemenea becuri? ca sunt foarte interesat sa le schimb si eu.


Daca vrei ceva de firma, gasesti pe www.aspad.ro o oferta. Eu mi-am luat doua perechi de Philips NightGuide la 350.000 / buc. Parerea mea este ca mai bine dai un ban in plus dar esti sigur de performante (atat in ce priveste lumina oferita la aceeasi putere consumata cat si protejarea oglinzilor si a sticlei). Daca esti interesat pot sa iti ofer la un pret putin mai bun un set de 2 buc Philips NightGuide H1 (astept mesaj privat).
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR