Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • savy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut,

De ceva vreme, dupa ce folosesc portbagajul si il inchid, imi apare avertizarea sonora de portbagaj deschis. pentru a disparea aceasta avertizare trebuie sa-l trantesc de vreo 3-4 ori. pe de alta parte, desi apare aceasta avertizare, portbagajul este inchis. am observat ca daca apas pe buton se aude un huruit al unui motoras care se invarte in gol.
mentionez ca am un opel vectra c.
am cautat pe forum insa nu ma dat de nimeni cu aceasta problema. aveti vreo solutie ? (stiu, solutia e sa ma duc cu ea la un service, insa aveti idee daca e o treaba complicata/costa mult?)

Merci mult.
Skip ads

  • savy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nimeni?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se vede ca nu ai avut passat. Laughing Desfa incuietoarea si verifica microcontactul. Ceva erori? BCM, CIM?
  • falkone86

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am aceiasi porblema , daca ai rezolvat poti spune cum?
Skip ads

  • munteanu

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
asa facea si la mine
am dat capitonajul jos,am desfacut toata incuietoarea de pe usa de la portbagaj ,am dat cu spray de rugina pe contactul de la motoras si am montat inapoi
acum vad ca e ok
la mine face asa cand e frig afara iar acum ca sa mai incalzit merge bine
usa de la portbagaj a ramas odata blocata si nu o puteam deschide ,dar sa rezolvat pana la urma cu o surubelnita lata
  • sfinx

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema. S-a rezolvat cu schimbarea motorasului, din momentul in care a inceput sa huruie motorasul a mai tinut cam 3 luni.
Simptomele au fost pe rand:
prima faza: aprins martor portbagaj deschis, se rezolva daca inchideam de 2-3 ori
a doua faza: se incuia odata din trei.
a treia faza: nu se mai incuia deloc; am dat si cu spray-uri si cu de toate, nu vroia si basta.

Daca ati ajuns la faza a doua, parerea mea e sa schimbati incuietoarea (e piesa cu totul, si motorasul saracul nu are nici o vina).
Din intamplare am descoperit un algoritm prin care am reusit sa-l incui, insa nu m-am simtit foarte in regula pana cand am schimbat motorasul.
Pentru cine pateste asa ceva, algoritmul de incuiere e urmatorul:
- se descuie portbagajul (apasat pe buton, deschidere usa)
- cu portbagajul deschis COMPLET (butonul trebuie sa fie in pozitie verticala, ansamblul motoras orizontal), se mai apasa odata pe descuiere. Caraie un pic si se reaseaza niste pini
- se inchide portbagajul . In cam 90% din cazuri la mine s-a incuiat, si am putut dormi linistit.
Schimbarea motorasului (de fapt e tot ansamblul ala) nu e mare filosofie, eu am luat unul nou cu ~300 RON insa cred ca se gasesc pe la dezmembrari.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR