Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • marcoos28

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am achizitionat un opel vectra TD din 1993 cu motor isuzu TC4EE1 , si as dori sa stiu la distributie cate role intinzatoare are?
Va multumesc.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
2 role una intinzatoare,una fixa ,atat .La montaj cereti sa caleze pompa de injectie,axa cu came..si atentie la intinzator deoarece are un arc lamelar care intinde cureaua ,la montaj se tine cont de cat intinde el si atat apoi se blocheaza intinzatorul majoritatea intind in plus si in timp acel arc ramanand netensionat cade in distributie rupand cureaua. Daca vreti sa faceti singur operatiunea aveti imagini in AUTODATA
  • marcoos28

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:2 role una intinzatoare,una fixa ,atat .La montaj cereti sa caleze pompa de injectie,axa cu came..si atentie la intinzator deoarece are un arc lamelar care intinde cureaua ,la montaj se tine cont de cat intinde el si atat apoi se blocheaza intinzatorul majoritatea intind in plus si in timp acel arc ramanand netensionat cade in distributie rupand cureaua. Daca vreti sa faceti singur operatiunea aveti imagini in AUTODATA


Mi s-a spus ca are 4 role , eu nu prea ma pricep la motor , dar 750 ron pe curea si 4 role mi sa parut enorm ,mai ales motor din 1993.
Oricum iti multumesc de informatie.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Motor isuzu!Preturi pe masura....
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
N-are cum ,ma interesez maine fac o comanda pe service sa vad ce oferte primesc,sunt putin mai scumpe dar nici asa ,iar 4 or fi fost toate rolele ce le are acest tip de motor cu cele de accesorii probabil dar la distributie sunt doar 2.
  • Gatica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca avem acelasi tip de motor, m-am interesat si eu acum cateva zile si pot sa spun ca preturile pt kit distributie( curea, rola ghidaj si rola intinzatoare) se situeaza undeva intre 350 si 500 RON, depinde de producatori.
  • marcoos28

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Gatica a scris:Avand in vedere ca avem acelasi tip de motor, m-am interesat si eu acum cateva zile si pot sa spun ca preturile pt kit distributie( curea, rola ghidaj si rola intinzatoare) se situeaza undeva intre 350 si 500 RON, depinde de producatori.


Asa ma gandeam si eu , nu avea cum sa fie cat la o masina de lux.
Aici ar fi pretul dar difera de producator asa cum zici . http://www.autokarma.ro/cat...872&filtru=04
Este obligatoriu schimbarea pompei de apa odata cu distributia?
  • mannion

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiu, nu este obligatoriu, dar e recomandabil. Oricum, ca sa schimbi pompa de apa nu trebuie data jos distributia. Am avut modelul acesta de Vectra, imi pierdea apa si cauza a fost pompa de apa. Am schimbat-o in fata blocului. Nu este o operatiune grea si nici costisitoare.
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua ! La un Opel Astra F 1.7 TD motor Isuzu, la cati km se schimba cureaua de distributie ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR