Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pe codul asta mi-a dat bucsa din partea spate a bratului fata. Codul pt bucsa din partea fata este 9191165, luat exact de pe bucsa.

Dupa 2 urcari pe elevator la un al doilea service si dupa aceeasi concluzie ca ar fi bucsa fata a bratului, seful de service merge din nou cu masina, dupa care zice: asta nu e zgomot de bucsa, hai sa dam jos si rotile si sa verificam etrierii. I-au verificat, totul teapan. Concluzia: e bucsa! Pun ei rotile inapoi, plec si surpriza: nu se mai auzea nimic. L-am sunat dupa cca. 4 ore de mers cu masina, sa-i spun ca nu mai face nici un zgomot. Concluzia nr. 2: 1-2-3, nu se stie cate prezoane erau slabite la roata din stanga. Erau atat de putin slabite, incat nimeni nu si-a putut da seama din prima de la ce era.

Sa-mi vina sa urlu, nu alta. Bine ca am scapat ieftin.
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai revin si eu pe aici, caci de vreo 2-3 sapt am fost destul de prins cu mai multe si culmea nici masina nu am mai folosit-o asa demult (parca am mai specificat ca mai am si alta masinuta cu care ma strecor ceva mai rpd, d-asta nici nu ma prea intereseaza atat de rapid sa ajung la mecanic, desi ar cam trebui).

Insa pt ce s-a mai scris pe aici, parca am mai spus si eu ca mi se pare ca la FRIG se manifesta aceste zgomote mai ales...dupa ce se incalzeste masina se aud foarte putin !

Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca am schimbat recent niste anvelope la o vulcanizare mai obscura....sa fie vreo problema poate legata si de aici cumva? sa cer o verificare, poate as iesi mai ieftin...insa dupa ce sa ma uit?

Faza e ca masina asta am luat-o din vara SI IN NICIUN CAZ NU SE AUZEAU astfel de zgomote la ea. Pe rampa verificata nu avea nicio problema, iar eu de cand am luat-o maxim, dar maxim sa fi facut vreo 1500-1800 km ... asa ca da, poate ma gandesc ca si la mine o fi vorba de prezoane pt zgomote....insa pt miscarile de barca la gropi si bomere ori e vorba de amortizoare ori de altceva (bine, pe spate sunt sigur ca trebuie schimbate...) .

Mai astept si alte pareri constructive, multumesc!
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Zilele astea a fost mare caldura afara, chiar si 20 de grade (cel putin asa imi arata termometrul din bord), drept pt care sa fiu al naiba daca se mai auzea vreun zgomot de "metal" . Ce e drept am si mers ceva mai mult, abuzand de vremea asta buna cu masina....si bineinteles, in anumite gropi se simte pe spate cel putin ca ar cam trebui schimbat, dar pur si simplu nu se mai aud zgomotele de "BOING" (metal) ....

Chiar nu inteleg care sa fie explicatia pana la urma si ce ar fi un "must" la schimbat si ce ar mai astepta amanare...
  • lucasenko

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
axe a scris:salut
aceleasi probleme le-am intalnit si eu la a mea. Cel mai mult ma supara zgomotul pe fata stanga cand iau un bumper de pe sosea. Ciudat este ca acest zgomot se aude doar cand plec si masina este rece....ulterior acest zgomit dispare. A sesizat cineva acest lucru?...sa fie oare altceva?...


Ai gasit rezolvarea?
Eu am aceleasi simptome ca si tine la o vectra din 2004 2.2 DTi
Am fost la un service si mi-a spus ca trebuie sa inlocuiesc bratul fata dreapta (mi-a zis ca nu se pot inlocui doar bucsele ca la aceste modele bratul trebuie schimbat cu totul si nu costa decat cam 800 RON) si bieletele antiruliu pe ambele parti.
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
N-am gasit bineinteles, nu am timp asa mult de umblat, decat prin w/end si atunci chiar nu am chef de serviceuri, iar daca am pe seara bineinteles ca nu mai e nimic deschis Sad

D-asta si scriu pe aici in disperare ca mai degraba am acces la informatia de aici. Plus ca acum mi-au mai furat si antena la masina, sa stau sa umblu dupa ea Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am scapat de scartaielile aparute o data cu venirea temperaturilor reduse la bumpere prin schimbarea bucselor bara stabilizatoare. Masori barile fata spate si dai comanda (7 ron/bucata)
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
tonytm sti vreun service serios si cu preturi ok in Timisoara?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu astea le-am schimbat la un prieten cu piese luate de la ciclop. Iti dau numarul lui pe PM.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR