Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut aseara in metro ca este importat de catre Radacini srl si este produs de "TOTAL Lub Belgia".Asa scrie pe eticheta in limba romana de pe bidon. Pe eticheta bidonului este scris "made in EU".Eu credeam ca este facut de Mobil sau Aral.... Evil or Very Mad
Skip ads

  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Verifica la topicul uleiuri!
Eu am bagat Opel dar 10W-40 si sunt foarte multumit!
Ulei 5w-30 am pus Castrol dar a mancat ceva din el!
Am vazut ca si altii au patit acelasi lucru!
Dar daca asta este special pentru Opel.....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu e chiar asa Rolling Eyes Opel nu produce ulei, il produc "aceiasi" ca si in comert, doar ca pe bidon scrie Opel...
Dupa 4000 Km in 4 zile la viteza mare, tocmai ce am schimbat uleiul, mecanicul s-a uitat pe lista odata in plus si mi-a zis ca imi trebuie 5W30/(40), ceea ce stiam deja...
In schimb, confirm ca 5Wxxx este "papat" de motor, in cantitate nu deranjanta, ci vizibila, ceea ce nu prea este cazul cu uleiul 10Wxxx
Desi nu cred ca exista o echivalenta comerciala perfecta, deci nu prea e pertinent, am pus Shell Helix... Era in reducere...
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu cu uleiul asta despre care am scris mai devreme vin masinile cat noi!
Ce sa zic; eu sunt mai multumit de 10w-40 decat de 5w-30.
Acum fiecare e liber sa aleaga...
Skip ads

  • tclaudiu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@sorin666
Ce inseamna ca mananca uleiul (5W-30), mai mult decat scrie in carte? In carte scrie cam cat ulei trebuie sa consume (la 100 km parca).
Daca ai mai multi km crezi ca e mai bine sa pui 10W-40?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Adica (foarte aproximativ, doar ca sa iti faci o idee) 100-150g/1000 in loc de 50g/1000, cu alte cuvinte scade cu circa 1.5l intre doua schimbari de ulei (dar... oricum completezi...)
Ca o paranteza, mie imi place sa merg cu uleiul aproape de nivelul maxim, dar NU se il depasesc, astfel "uzura" acestuia e mai mica, caci fiecare picatura de ulei "da ture" mai putine prin motor...
Despre schimbarea tipului de ulei in fctie de uzura, unii zic ca da, mecanicii de la Opel se uita in carte si zic ca nu... personal sunt in mare parte pentru prima solutie, evident, cu masura (10Wxxx in loc de 5Wxxx)...
In acelasi timp si cu un ulei de calitate similara, cred ca ambele opinii... sunt corecte... Laughing
  • FIREMAN

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2003 z 10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
AM AVUT 10 W 40 OPEL si la 5000 a trebuit sa-l schimb,am pus 10w40yacco in secunda 2 la-a inegrit dar la 7000 era ok apoi am pus din nou opel dar...5w30....!!!!!rezultat zgomot mai mare,parca un tacanit...nu stiu ce sa cred...tachetii hidr,,altceva.acum parca imi pare rau ca am pus5w30, cred ca o sa-l schimb cit de curind
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu merg cu Opel 5W 30 si nu papa un gram . Nu pot sa-l schimb ca e masina in garantie si daca se intampla ceva sa n-aiba nimeni nimic de comentat la ulei .
Surse demne de incredere mi l-au recomandat ca fiind un ulei bun.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
"Nu papa un gram" Wink mai masoara, motorul tau ar fi o adevarata minune a naturii, TOATE motoarele mananca ulei, doar ca in cantitate mica si relativ cunoscuta... Cool
  • seth

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:"Nu papa un gram" Wink mai masoara, motorul tau ar fi o adevarata minune a naturii, TOATE motoarele mananca ulei, doar ca in cantitate mica si relativ cunoscuta... Cool


A tehnicii ... "O adevarata minune a tehnicii". Doar nu vrei sa zici ca motorul lui a crescut in natura Very Happy . Parca il vad.. crescand voios pe camp udat de ploaie. Cu toate ca n-ar fi imposibil, de aia e minune ca nu s-a mai intamplat Cool
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ne luam degeaba la incontrat . Ai dreptate , motorul pe principiul pe care functioneaza si frecarea care este papa c eva ulei. Insa am zis ca nu vizibil pe joja .
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nici al meu nu papa ulei Exclamation ca merg numai cu 90km/h . Wink Laughing
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum naiba facuram ca iar s-a deschis un topic cu uleiuri... Sincer la felul cum functioneaza "Marele sat global" in ziua de azi, uleiul Opel poate fi produs azi de Total, maine de Mobil, poimaine de Texaco chiar in functie de interesul financiar si nu de alta natura.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
E normal ca discutia sa alunece , vorbim despre uleiuri doar ... Laughing
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Subscriu la Ingineru... primeaza interesul financiar in timp ce calitatea uleiului este aceeasi sau scade. Wink Bafta!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am aprox 12.500-13.000. km cu Opel 5W30.
In ultima vreme nu am verificat nivelul, dar pana pe la 9-10.000. nu am sesizat diferente la joja. Masuratoare cu motor rece si masina parcata in aceeasi pozitie.
Sunt multumit de el. La schimbul anterior, am vrut 0w40 dar mecanicii (in care am incredere) m-au lamurit ca imi e de ajuns Opel 5w30.
Din ce stiu eu, e fabricat de Aral, la comanda Opel. Avand in vedere cantitatile, e normal ca (chiar si) Aral sa scrie ce vrea clientul pe el.
Pentru mine e important sa fie bun, sa "duca" atata cat promite(15.000.), avand in vedere si pretul.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Va spun ceva : managerul GM pentru service-urile din Romania mi-a garantat ca uleiul Opel este calitativ si cel mai important este produs in UE . ceea ce nu putem spune despre Castrol sau Aral sau mai stiu eu ce.Pt ca la alea nu exista un control al calitatii .

Si omul nu mi-a zis asta pt ca lucra la GM , pt ca este un om f. direct . Spunea treburile pe fata . Iar eu vindeam masina si mi-a recomnadat sa pun si la alte masini .

Insa pretul uleiului din Metro este o strategie de piata a concurentei care vrea sa lase impresioa ca e un ulei ieftin . In traducere libera cinvea a cumprat ulei in cantitati industriale si il vinde sub pretul pietei pt ca lumea sa-si puna intrebari cu privire la pretul uleiului si implicit la calitatea lui.

Nu in ultimul rand din uleiul meu s-a luat proba la expertiza . Avea 8000 si ceva de km ..Si avea proprietatile maxime pt unn ulei uzat . asta e cel mai bun argument care m-a determinat sa-l folosesc in continuare .

PS : Probabil va intrebati ca daca uleiul e asa de bun de ce exista reprezentante Opel care folosesc si alte marci decat Opel ( Victoria foloseste mai mult Mobil ) . Pt ca si-au luat intre 10 si 15.000 de euro pt achizitionarea de echipamente de service si au semnat cu importatorul uleiului un target de vanzari pe 3 ani .
Asta l-a determinat pe un dobitoc de la Victoria sa-mi vanda 1 litru de Mobil imbarligandu-ma ca nu e nici o problema sa-l torn peste uleiul Opel ca e acelasi produs sub un alt ambalaj . Cand a auzit tipul de la GM a ras si a dat din cap exprimandu-si nemultumirea ca idiotii astia de dealeri nu se invata minte niciodata sa termine cu prostiile astea .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR