Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ISTSK

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut, vreau sa va intreb daca stiti cum se da bordul jos, am folosit motorul de cautare, dar nu am gasit...
OK, motivul pentru care vreau sa aflu este pentru ca in partea din dreapta a bordului unde se uneste stalpul cu parbrizul si bordul se aude un "soricel"/ un scartzait enervant. Poate ma puteti ajuta sa il localizez si sa-l elimin.

Astept pareri si sfaturi
Multumesc,
ISTSK
Skip ads

  • lexuletz

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
la ce masina ? la astra ? ... desfaci consola centrala de la scrumiera in sus, pe urma ceasuri'le, volanul ... desfaci suruburi'le de deasupra bordului de sub masca aer parbriz, pe urma cele laterale si gata Smile Nu trebuie decat sa gasesti toate suruburi'le
  • ISTSK

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
da, o astra G.
deci exista ceva si pe partea cu parbrizul? sub masca de la baza parbrizului ?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sa iti dau un sfat ... nu te mai apuca de demontat ca o faci degeaba ...
La astra G mereu o sa gasesti ceva sa scartaie. La mine au inceput sa scartaie pe rand urmatoarele: Grila de sub parbriz, o mufa sub scoica volanului, buzunarul din consola, scaunul sofer, tetierele, geamul dreapta cand e ridicat la maxim, si mereu cand am ceva in torpedou mai scartaie ceva. Am tot remediat din ele si la un moment dat am renuntat. Deci daca vrei sa umblii acolo demonteaza torpedoul si incearca prin spatiul creat.
Skip ads

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
bazare a scris:geamul dreapta cand e ridicat la maxim,


Eu am probleme cu geamul stanga (de la sofer)...ai reusit sa remediezi problema? Cred ca ma apuc din nou sa scot fata de la portiera si de data asta no mai montez la loc Twisted Evil
  • lexuletz

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
da muzica mai tare si e bine asa Smile ai dreptate bazare
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat problema ... si dupa cum ziceam nici nu mai imi bat capu. Mai nou car cu mine niste scule prin portbagaj si astea fac asa de mult zgomot incat ignor orice altceva. Deci pe cat de incantat sunt de motor pe atat de dezamagit sunt de finisajele din habitaclu. Parca nici la golan nu sunt asa multe zgomote ...
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bazare a scris:... Parca nici la golan nu sunt asa multe zgomote ...


e bine spus parca , ai ramane surprins daca ti-as spune ca la loganul de la firma troncane balamaua de la usa spate ?
sau ca in curbe scartaie tot bordul de parca acum fuge din loc ?
Very Happy

greierasii astia sunt un alt efect al gropilor minunate
multi au scapat de ei , in special de cei din usi , cand au pus insonorizant cauciucat auto-adeziv ..
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si eu anihilat destui greieri, dar unul este destul de perseverent.
la trecerea peste denivelari in zona grilei de aerisire se aud niste zgomote.
intre grila si bord am pus buretei, problema ramane insa tot in acea zona.
am observat ca in momentul in care misti gurile de aerisire (de sub grila) se aude zgomot "de plastic pe plastic". nu stiu cum arata acea zona pentru a gresa imbinarile dintre cele doua plastice.
multe dintre zgomote provin de la imbinari de plastice.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Scartaitul grilei de sub parbriz (in cazul Astrei G) o puteti remedia cu niste banda dublu adeziva cumparata de la key center, lipita pe colturi. Eu asa am vazut la un tovaras. Mie imi scartaie si masca ce vina peste ceasuri (fix sub volan) dar intentionez sa o fac si pe aia tot cu banda dublu adeziva. Numai bine. Daca aveti solutii la sdrancaneli va rog spuneti. Inca sunt in cautarea solutie in legatura cu butonul de la frana de mana (asta zumzaie Very Happy) parca e albina
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mie pe langa cele deja celebre au inceput sa mai imi scartaie urmatoarele ... consola centrala in partea de sus ( partea cu navigatia) si ceva in spate in portbagaj pe partea soferului care face numai la gropi. Ori e amortizorul ori e vreo bucsa ori e ceva din ansamblu cric - manivela - cutie prim ajutor. pe moment vreau sa rezolv consola centrala si aparatoarea de la ceasuri.
  • lexuletz

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bazare a scris:mie pe langa cele deja celebre au inceput sa mai imi scartaie urmatoarele ... consola centrala in partea de sus ( partea cu navigatia) si ceva in spate in portbagaj pe partea soferului care face numai la gropi. Ori e amortizorul ori e vreo bucsa ori e ceva din ansamblu cric - manivela - cutie prim ajutor. pe moment vreau sa rezolv consola centrala si aparatoarea de la ceasuri.

in spate poate fi polita de pe portbagaj .. eu am mai pus inca cateva picioruse de cauciuc si nu mai face
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR