Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
buna...eu sunt nou pe aici...ma poate cineva ajuta si pe mine cu o chestie.am un opel tigra(nu de mult) din 95 1,4 16v si nui dau de capat la oglinzile electrice...nu le vine curent(dar ele cred ca funct)..o siguranta ceva.?...multumesc
Skip ads

  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la opel tigra am vazut ca are bordu ca la opel corsa b,uitate si controleaza sigurantele,cred ca este si la tinesub bord in stanga,cand dai capacul de la sigurante,in interiorul capacului iti arata care siguranta este ptr oglinzi.daca sunt bune ,desfa oglinda si masoara daca iti vine curent pana la oglinzi.daca iti vine curent pana la oglinzi masoara si motorasul.vezi si la butoanele ce actioneaza oglinzile daca nu au o mufa iesita.bafta
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mersi mult...am verificat si e k...nu am gasit sigurante speciale ptr oglinzi...dar am verificat si vine curent pana la oglinzi...si am mai dat curent de la baterie la butonu de la sofer si se misca si oglinda atunci...nu stiu ce-o fii...dar mai incerc..mersi oricum
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
tot eu am revenit...mai am o mica problema cu un zgomot pe spate la tigra...de la 60 la ora se cam aude un vajait...sa fie cumva rulmentii?...si daca e..oare se schimba greu?...mersi mult
Skip ads

  • kykyn21

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
marius...ce`ai spune dak in topicul asta ai prezenta masina...(poze +detalii cateva)si pe urma poate dak ai explica mai bn poate te`ar ajuta cineva kre cunoaste mai bn:d...sper sa nu te superi pe mn

numai bn...kykyn21
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mersi mult..nu ma supar stai lin....dar crezi ca ii dau de capat cum sa pun si eu o poza...sincer..nu prea mai am rabdare la compuri
  • Cristi_Cotrau

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La oglinzi vezi ca s-ar putea sa nu ai masa(asa am patit eu la becul din portbagaj,aveam curent pe + dar nu aveam masa).In ceea ce priveste rulmetii eu i-am schimbat acum 1 luna,au fost 60Ron pt amandoua roti pe spate,set complet.
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mersy mult..am sa incerc sa vad daca nu au masa....dar in legatura cu rulmentii pe spate..unde iai schimbat?..la un service? sau iai schimbat singur..si cam cat te-o costat manopera?...si daca se schimba greu?...mersi mult
Skip ads

  • Cristi_Cotrau

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu i`am schimbat la reprezentanta la Opel Timisoara,doar acolo am reusit sa`mi fac masina,am mers dupa program si am fost trimis la un mecanic foarte bun,zic eu....cu tot cu sonda lamba schimbata a fost 50Ron manopera parca
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cum pot si eu sa verific o oglinda sa vad daca ii merge incalzirea(curent vine la fire)?....mersi mult si scuze de deranj:)
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dragi colegi..poate cineva sa-mi spuna cineva despre blocul de lumini de la un opel tigra de 95...dupa cateva minute ce aprind faza scurta...se aude un tacait si tot se comuta pe faza lunga,faza scurta...si colegii mei din trafic cred ca fac blituri...oare o fii stricat blocul de lumini?..se poate repara?..sau trebuie altul...multumesc pentru ajutor
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Iti spun eu ca am avut exact aceeasi problema(maneta de semnalizare sare pe faza lunga).
Problema este de la blocul de semnalizare. Eu am cumparat unul nou cu vreo 50 de ron parca si l-am inlocuit singur.
Acum s-au mai scumpit si sunt in jur de 70 RON
Dureaza cam 10 minute sa-l schimbi si este foarte usor. Trebuiesc demontate plasticele din jurul volanului, dupa care se trage blocul de semnalizare cu tot cu maneta afara si se pune cel nou(care vine cu tot cu maneta).

Daca ai rabdarea suficienta se poate repara. Eu l-am desfacut pe cel vechi din curiozitate si au sarit numai arculete din el, dupa care l-am pus direct in cosul de gunoi Laughing .


Skip ads

  • COSTEL@dufy

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dai la second 15-20lei si il pui singur.asa am patit si eu am mers la un second l-am luat si l-am pus singur.i-mi sarea singur pe faza lunga
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si care e rostul sa cumperi sh, ca peste cateva luni sa ai din nou aceleasi probleme ?
Pentru 50 de ron in plus ai un produs nou cu garantie...
In fine, alegerea fiecaruia.
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
multumesc mult dragi colegi...am sa incerc sa imi cumpar un bloc de lumini si am sal schimb....mersi mult...nu imi place sa las ceva sa nu mearga pe masinuta
...as mai avea o problemuta mica...in legatura cu oglinda din dreapta...nu se incalzeste...dar curent ii vine la fire...oare o fii intrerupta rezistenta de pe oglinda?....mersi mult...in rest e cam k...inca odata mersi mult..
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
in primul rand Craciun Fericit si Sarbatori fericite...as avea si eu o intrebare in legatura cu un corsa de 1,5 diesel din 95?....este k?...ca nu am prea vazut diesel la anii astia...si daca ek motoru? si consuma mult?...multumesc mult
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La multi ani la toata lumea si sa dea D-nu sa vii se inplineasca tot ce va doriti si sa aveti multa sanatate si fericire....scuze de introduceri de astea si multumesc la toti care m-or ajutat in problemele pe care le-am avut.....si as avea ceva probleme la tigruta mea...tuc-o tata...mi se aprinde din mers(si cand o calc sau dupa un timp mai indelungat)martoru check engine..cred..un motor si cu fulger pe el,un bec galben...si dupa ce s-a aprins cand o scot din viteza sau las la relanti...mi se opreste motoru din mers..si daca am viteza..mi se aprin toate becurile la bord si mi se opreste..trebuie sa dau chei si un timp e k....2..mai o priblema mica..nu ramane ceasu si data memorata...se reseteaza la fiecare aprindere de pozitie...nu stiu ce are...daca ma poate ajuta cineva sa ceva sfaturi...multumesc mult....si daca imi raspundeti si daca nu...si sa fiti sanatosi
  • marius_gymy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995 X14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
totusi nu poate nimeni sa imi spuna si mie in legatura cu problema de mai sus?...multumesc
  • giovanny8989

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pentru prima problema trebuie sa faci un test agrafa...
dai un search pe forum si gasesti tot ce trebuie,
iar pentru cea de-a doua problema, trebuie umblat la mufa de contact
care vine din consola, trebuie un pic demontat, pentru ca sigur ai un contact imperfect.

Bafta!
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Si care e rostul sa cumperi sh, ca peste cateva luni sa ai din nou aceleasi probleme ?
Pentru 50 de ron in plus ai un produs nou cu garantie...
In fine, alegerea fiecaruia.


Cosmino ... poti sa-mi dai pe PM de unde ai luat blocul de lumini? Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR