Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • odin_79

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 18ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Am o intrebare si in acelasi timp o rugaminte.
De citeva luni sunt hotarat sa imi cumpar un Opel, am si vorbit cu o persoana care aduce masini din afara granitelor,si am ajuns la cateva modele , dar inca nu stiu sau mai bine zis nu sunt cert convins care isi merita banii .
Am cateva exemple si poate ma ajutati cu mai multe detalii :
Opel astra din 1999 1,7 diesel -119 000 km -4500 euro fara taxa de prima inmatriculare.La pretul acesta imi este adusa.
Opel astra tot din 99 1,6 benzina -96 000 km -acelasi pret
sau ar mai exista o varianata : un Opel astra Njoy 5D Twinport din nov 2004 cu numai 65 000 km , insa este la un pret de 7500 euro pretul este fara "comisionul" personei si alte costuri adiacente.
M-am uitat si la alte modele de Opel cum ar fi Opel vectra Elegance din 2001 cu 75 000 km si ma costa -in jur de 5500 sa mi -o aduca.
Si mai sunt mult mai multe dar ma opresc la aceste modele .
Orice sfat este binevenit.
Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai iei masina fara sa o vezi?Zi-i sa iti trimita poze....daca nu iti place?La Vectra f dubios pretul.Nu stiu ce sa zic....Daca iti e ruda sau prieten roaga-l sa te ia cu el, sa vezi despre ce e vb.Pai cumperi o masina, nu oua.
  • odin_79

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 18ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsul atat de promt , am pozele cu masinile fiindca sunt pe un site si oamenii is seriosi nu sunt din germania ci din suedia.Deci de merita vectra?La acest pret?
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Kilometrajul e manarit la toate masinile pe care le-ai mentionat. Vectra din 2001 cu 75k? De ce nu cu 7.500? Da, stiu, se ducea cu ea numai pana la magazinul de peste drum, sa nu care sacosele Smile
Skip ads

  • odin_79

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 18ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat, atunci situatia ii confuza .Oricum ma gandeam sa o verific si bineintels ca am sa merg si eu sa o vad la fata locului.
Nu merg pe ochi frumosi.
Si totusi nu cred ca toata lumea umbla la km.Am pe cineva in familie care are un opel vectra de 12 ani si are facuti 100 000 de km , si merge zilnic cu ea, deci este posibil.Nu trebuie sa fim atat de pesimisti.In plus , daca romanii umbla cu smcherii asta nu inseamna obligatoriu ca toti o fac.Ca si proverbul " hotul de furat se teme".
Inca o data multumesc de sfat
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
de ce crezi ca km e manarit?ai vreo dovada concreta sau daca asa sunt aduse marea majoritate inseamna ca toate sunt asa.nu mai influenta omul aiurea cu siguranta ta!dovedeste-i si atunci e altceva!
  • odin_79

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 18ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
As -i fi cumparat o masina din tara dar din pacate diferenta este prea mare.Cei care au o masina spre ex un opel ceva mai nou de 95-96 si doreste sa il vanda cere pe masina o suma mult prea mare comparativ cu preturile din europa la aceasi masina.Si atunci am pus in balanta preturile din tara si cele din europa si cu fermitate a iesit sa ies din tara si sa cumpar masina din afara tarii.Cu parere de rau dar la noi nu se merita cumparata o masina care a fost rulata vreme buna in romania.Fac referire la preturile vehiculate aici in contradictie cu cele din europa.
  • z q z

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu parcurgi multi km achizitionarea unui diesel e nejustificata,in plus din cate imi aduc aminte 1.7dti-ul din acea perioada are 75 cai,deci e destul de lesinat Smile.
Eu as merge pe Astra 1.6 benzina daca ar avea si ceva optiuni,Vectra are un pret cam dubios si e bine de evitat.Cel mai bine ar fi sa te duci personal sa-ti cumperi masina,iar daca timpul nu-ti permite lucrul acesta,asigura-te ca apelezi la o firma de incredere care se ocupa cu asa ceva,nu la diferiti samsari.

Bafta
Skip ads

  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
la vectra nu e dubios pretul daca e benzina. daca e diesel, intr-adevar e dubios
  • z q z

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pony_burn a scris:la vectra nu e dubios pretul daca e benzina. daca e diesel, intr-adevar e dubios


Diferenta de pret intre Astra si Vectra e de 1000 de euro,ceea ce mie personal mi se pare destul de mica,tinand cont ca Vectra e mai noua cu 2 ani,nu stiu exact in ce an s-a introdus faceliftul dar paremi-se ca in 2001 deci daca e facelift asta e inca un argument ca diferenta e cam mica,are mai putini km,si e o clasa superioara fata de Astra.Evident conteaza foarte mult ce motorizare are si ce dotari,am vazut ca e varianta "elegance",nu ma prea pricep la Opel si aici ai putea tu sa-mi spui daca binevoiesti ce dotari include echiparea asta.
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu incerc sa influentez pe nimeni. Mi-am spus numai parerea. Nu am cum sa-i dovedesc omului ca acei kilometri nu sunt reali. El a cerut pareri si eu mi-am spus-o. Care e problema? Trebuie sa ai foarte mare incredere intr-o persoana pe care n-o cunosti si care vrea sa-ti vanda o masina de 7-8 ani cu 75 de mii de kilometri, nu crezi?
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Twinportul din 2004 suna tentant. Si km sunt cat de cat ok. Ca sa`ti faci o idee, eu din august 2006 pana in prezent am 35.000km si e singura masina in familie.
Skip ads

  • meri

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut ce parere aveti de antara
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR