Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • savuleo

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ieri am fost acrosat de o tipa cu un volvo ma rog din spate spre fata(bara,aripa,usa fata-spate-stinga)nu foarte rau dar oricum stiti cum e!?s-a petrecut exact in fata OMNIASIG de pe Calea Grivitei.Asigurarea tipei nu mi s-a parut foarte in regula asa ca masura de prevedere am declarat la Politie aproape imediat.N-o sa va vina a crede dar am avut noroc cu mister policeman si sa va spun de ce:
initial am completat toate actele pentru politie nu amiabil si dupa ce politistul a vazut masinile ne-a intrebat "de ce nu pe cale amiabila?"nu mai intru in amanunte ,cert este ca pina la capat am facut pace pe cale amiabila,astfel politia a scapat se pare de toata munca si ne-a trimis pe AMINDOI la constatare la Asigurari Carpatica.
Am postat treaba asta ca cei care vor avea de a face cu cineva care are asigurare de acest fel sa fie atenti,nu care cumva sa faca declaratiile la politie in ideea ca se vor lua puncte si amenda si osa vada el sau ea dupa caz!GRESIT!
luati-i banii sau ajungeti la intelegere,cevapaste in sos.Alexandriei nu va spun te iei cu miinile de cap.
daca toata tarasenia se face cu politia,ti se pune in brate RCA-ul celui care te-a lovit si DESCURCATE;daca faci pe cale amiabila sau va intelegeti vinovatul care are asig.la Carpatica este obligat sa mearga cu tine si sa piarda si el timpul odata cu tine si credetima mai bine renunta si va intelegeti(am patit-o personal)
oricum cei de acolo (Carpatica cer:masinile amindoua,amindoi soferii,permis,C.I.,cartea masinii pt.despagubire,se face lista,azi erau oameni de acum 3 zile inscrisi pe lista,nu merge PC-ul,traficul pina acolo,binecunoscutul stat la coada,si indolenta constatatorului)
asa ca aveti grija!
Skip ads

  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asadar revenim la aceasta societate de asigurari.
Vai si amar de cei ce vor avea accident cu proprietari de masini care au asigurare la aceasta firma.
Sa va povestesc si eu patania cuiva apropiat: acesta a avut nesansa sa i se loveasca masina foarte rau in parcare de catre un baietas care facea raliu prin Bucuresti si a intrat in vreo 4 masini parcate transversal cu trotuarul una langa alta (nu avea mult cand le-a lovit,in jur de 90-100km/h Mad ).
Toate bune pana la asigurare,ghiciti unde avea asigurarea: desigur Carpatica,partea frumoasa de acum incolo incepe,s-a asteptat sa se faca dosarul vreo 3 saptamani(saptamani in care s-au schimbat 3 inspectori,cand sunai dupa cel cu care discutasei i se spunea ca persoana nu mai lucreaza la ei).
Am fost sa facem un deviz cu masina (o Skoda Octavia 2) la dealer cost reparatie:7000 euro ca sa se ajunga pana la urma ca cei de la Carpatica sa plateasca dupa vreo 3 luni doar 2800 Euro din reparatie.
Pana la urma persoana a vandut masina asa cum era pentru 4500 euro (aviz pt cei ce cumpara masini ieftine si cu km putini) unor tipi care s-au pus pe reparat la ea.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
... se pare ca cei de la Carpatica au si colaboratori (brokeri) neseriosi. O ruda apropiata a incheiat un RCA intr-un centru comercial din Focsani acum 3 saptamani si dupa cateva zile a fost sunat de cei de la politie cum ca polita nu este valabila. Se pare ca acel colaborator Carpatica fugise cu banii stransi din asigurari (fara sa-i depuna la societatea de asigurare) Sad

Asa ca mare atentie....
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Depinde foarte mult de la sucursala la sucursala. Haideti sa va spun si patania mea cu Asigurari Carpatica.
Imi fac asigurare de cand am carnet la ei si s-a intamplat ca anul acesta sa am primul accident (de-a dreptul stupid - 3 masini usor avariate cu tot cu a mea). Am fost la politie, s-a constata, s-a facut proces verbal - mi-am asumat vina si am suportat consecintele. S-a dat amenda, punctele de penalizare si autorizatiile de reparatie. A doua zi ne-am prezentat la asigurator, s-au facut si acolo constatari cu "dinamica accidentului" si s-au mai completat un rand de hartii. S-a facut dosar si intr-o saptamana, ambele parti "vatamate" au fost rezolvade. Nimic mai simplu.

Acum, patania cu Astra Asigurari.
Dupa ce m-a acrosat o colaga participanta la trafic din neatentia ei, am hotarat sa nu complicam lucrurile si sa facem constatare amiabila. Zis si facut. Scos formulare de pe net, comlpletat si mers a doua zi la asigurator. Ceea ce m-a nemultumit complet acolo inca din prima a fost felul in care am fost tratat ca om de catre angajati; de asemenea faptul ca la un oras asa de mare precum Iasul, ei au doar un singur birou de daune, cu un singur agent/inspector constatator cu program de 4 ore pe zi. JALNIC. 3 zile am umblat pe drumuri sa completez amaratul ala de dosar, o 3 zile sa-mi faca masina cei de la service (doar revopsit bara spate integral) si inca 3 zile sa imi dea cei de la asigurari acceptul de plata. Mai puneti in weekend la mijloc si ies aproape doua saptamani lucratoare fara masina. Nasol Sad

Cand imi expira asigurarea, tot la Carpatica imi fac, ptr ca ultima oara pentru un an de zile am platit 320 ron ptr masina din semnatura, la care mi s-a aplicat nush ce discount si am ramas la suma de 290 ron. Razz
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
babuliu a scris: am platit 320 ron ptr masina din semnatura,

Oi fi eu mai incult asa de felul meu, dar mundus asta e euro 4? Laughing
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
babuliu a scris:... ptr masina din semnatura, la care mi s-a aplicat nush ce discount si am ramas la suma de 290 ron...

Scuze, am vrut sa zic pentru masina din profil si din garaj Embarassed
  • savuleo

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cand imi expira asigurarea, tot la Carpatica imi fac, ptr ca ultima oara pentru un an de zile am platit 320 ron ptr masina din semnatura, la care mi s-a aplicat nush ce discount si am ramas la suma de 290 ron. Razz[/quote]
fa-o frate tot acolo si daca se intimpla beleaua sa vezi ce-ti iei de ti se umple frigo;pai daca tot omul ar fi om nu te-ai mai uita la inca 50 lei si faci asigurare la o firma cumsecade ,in timp astia precum Carpatica ,teoretic ar trebui sa dispara,oricum rau pentru cei care au belele cu posesorii de asigurari cu Carpatica.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
savuleo a scris:...fa-o frate tot acolo si daca se intimpla beleaua sa vezi ce-ti iei de ti se umple frigo;pai daca tot omul ar fi om nu te-ai mai uita la inca 50 lei si faci asigurare la o firma cumsecade ...

E dreapta zicala "Cine s-a fript cu lapte sufla si in iaurt", dar nu cred ca se aplica in cazul meu. Fata de cei pagubiti de mine cei de la Carpatica au fost mai mult decat fair-play. Din punctum meu de vedere, nevinovati pana la proba contrarie. Imi pare rau de toti care au avut probleme cu cei de la Carpatica, si sincer nu vreau sa le fac reclama ca ar fi ei mari si tari. Eu doar am relatat un fapt real, dintr-un punct de vedere subiectiv. Concluzia o trageti voi, fiecare cum vrea.
Sa avem drumuri lungi, netede si intinse, fara evenimente!
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor cea mai tepara firma de asigurari este CARPATICA...este pe primul loc la tepe.
  • alexandruion

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Fratilor!?! Sa va spun patania mea: Era intr-o zi frumoasa de vineri pe la 16:30 (04.09.09)ma indreptam spre casa linistit,eram undeva pe soseaua Chitila intre PETROM si VAMA, la trecerea de pietoni reduc viteza si ma uit din obijnuinta in oglinda cand vad ca vine un BMW puternic din spate. Bineinteles a intrat in plin in mine, speriat ma dau jos ma duc in spatele masini desfac portbagaju sa vad daca a patit ceva butelia de gaz,din fericire nu a avut nimic(mai aveam 3 tipi in masina la ocazie, di fericire s-au ales decat cu o sperietura zdravana). BMW-ul 318 era condus de o tipa care atunci cand a vazut ca am coborat s-a blocat in masina.Intr-un final s-a dat jos si o intreb ce facea, la care ea imi spune ca desfacea ceolofanul de pe o caseta,si ca avea 120km/h a franat dar nu a mai putut opri. In fine,nervos din cale afara ii cer actele, tipa avea permis de 1 luna si bineinteles asiguraeA la CARPATICA.Mergem frumos facem ACT DE CONSTATARE AMIABILA cum se face. Nestiind cum se face ma interesez de adresa lorsi ma duc luni pe bd UNIRII,de acolo imi spune ca trebuie sa merg cu amandoua masinile pe sos.ALEXANDRIEI unde imi face constatarea.Merg acolo si dau de doi tipi, 1 de treaba(mi-a explicat cum sta lucrurile si sa am rabdare de fir) unu inganfat pe nume COSTACHESCU A. la care am si picatcu evaluarea daunei.Se termina de facut acte ,poze,imi da dovada de reparatie si imi spune sa astept acceptu de plata de la CENTRU de la Sibiu.Astept o saptamana, astept doua, pun mana si sun sa intreb ce e de nu mai vine odata raspunsu, tipa de acolo imi spune ca inca nu a venit nici un raspuns si sa mai revin saptamana urmatoare ca dosaru este inca in lucru.Trece saptamana si sun din nou, acelasi raspuns:DOSARU ESTE IN LUCRU si sa mai revin saptamana viitoare cu un telefon. Deja trecuse o luna si nu primisem nici un raspuns. Disperat fac rost de nr de tel. a lu ,,inspectoru lu peste" COSTACHESCU A. Il sun si ii amintesc ca mai am o dauna si eu. Timp de o saptamana l-am stresat cu telefoane pana s-a saturat de mine. Dupa 1 LUNA si O SAPTAMANA am primit deviz de plata de 4100 ron Insumand dauna: capota portbagaj, aripa stg, oala portbagaj stopuri sg,dr, spoilar spate, toate costand 3600 ron+ 500 manopera dupa calculul lor.reparatia se facea intr-un service de cacao.am aceptat sa o repar in regim propriu ( recunosc o mare prostie, dar o sa revin cu povestea ca service-ul gasit) SA NU UIT masina mea era o dacia logan din 2007,daca eram cu opel-ul o jur ca bateam.IN FINE MASINA A IESIT DIN REPARATIE VINERI 30 OCT. COST TOTAL PIESE 1500 RON( DIN DEZMEMBRARI) + 4000 MANOPERA =5500 RON, DIN CARE 4100 CARPATICA+ 1400 EU. DECI AVETI GRIJA CUM TRATATI CU INSPECTORU DE DAUNE. DRUMURII BUNE SI FARA INCIDENTE.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca m-am pierdut la sfarsit....tu spui "Piese 1500ron+4000ron manopera" atat te-a dus manopera Shocked ..?
  • alexandruion

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2009

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:Hai ca m-am pierdut la sfarsit....tu spui "Piese 1500ron+4000ron manopera" atat te-a dus manopera Shocked ..?


DA BOSS,atat m-a dus manopera 4000 ron, in service la "leasting service", un service de tot rahatul. OCOLITI SERVICE-UL ACESTA"""" LEASTING SERVICE""" alea PACALA. In primul si in primul rand nu lucreaza ingrijit, sunt imprastiati,lucrarea nu iese la timp(asa cum preconizeaza dn inginer VALI) si rezultatul final nu este pe masura pretului cerut. Nu face banii. Si sa iti spun si mai detaliat:1900 tinichigerie+1800 vopsitorie+ 140 demontare/montare luneta+160 kit incuietoate portbagaj=4000 ron
Skip ads

  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
1 la mana firmele de asigurari 75% ii dor in fund d asigurati ... sa rezin ... service`ul lucreaza dp un program afiliat asigurarilor cu preturile asigurarilor si fac devizul de reparatie la o usa de opel la ei costa 20 mil dar adevarul ea a costat 9 milioane si lista continua ,
incercati sa faceti masinile in regim propriu daca cunoasteti service ... daca nu duceteo la service si sa fiti atenti sa vi le puna pe original la adevaratul pret al piesei,
exemplu ... bara logan 12 milioane ... dar la service iti pune de 3milioane ... s.a.m.d.p.
si feritiva de EUROins...
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
E bine de stiut...ametitor de mult ti-a luat manopera.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In seara asta mi-a zgariat una bara spate. Eu stationam. Nu comentez abilitatile ei de soferita, faptul ca insista ca nu ea a zgariat-o, iar apoi ca sunt zgarieturi minore si sa-mi vad de ale mele.
Am completat impreuna un formular ptr constatare amiabila si mi-a dat copie dupa asigurarea ei, iar maine am de gand sa merg la Carpatica. Din cate am inteles, sunt pe Bd Unirii, pe undeva.

Vreun sfat, recomandare? Vad ca e bataie de cap cu ei. Sad
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sper sa-ti repari masina....dar cu cei de la carpatica e greu....daca iti fac probleme trebuie sa te iei cu ei..de aceea platesti.
Multa bafta
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sa va dau o veste naspa? Am fost in Cora sa-mi fac RCA....am vb cu gagica aia si mi-a zic ca nu mai au polite pt Carpatica......e cea mai ieftina si numai la Carpatica se vand polite.......e plin Bucurestiul de soferi "asigurati" la ei
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am cautat centrul de constatari pana am facut spume. Sunt pe Sos. Alexandriei, chiar in curtea/gara Atlassib, dupa depoul de tramvaie.
O sa-mi fac din nou curaj sa ii vizitez zilele urmatoare. Acum am dovada de la politie, copie dupa rca/carte verde + copie talon asigurat. Sper sa nu mai am nevoie de altceva.

Ref. la asigurare, pe bune daca ii inteleg pe astia care cotizeaza la asiguratori obscuri. Daca tot o comiti din prostia ta, macar fa-i un bine pagubitului si nu-l f**e aiurea pe drumuri. Sau macar CSA sa-i curete.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am fost din nou la ei. Nesimtiti fara limite. Au program 8-16, iar ei nu se sinchisesc sa ajunga la munca mai devreme de 9-9:30. Erau oameni pe acolo plimbati in fel si chip. Plus ca au doar doua serviceuri agreate, si doar unul in Bucuresti, celalalt la mama dracu prin Ilfov.
Numerele de telefon date de ei sunt numere de fax, cele de pe site si de la sediul din Bd. Unirii. Nu inteleg de ce nu se sesizeaza autoritatile in privinta lor. E bataie de joc.

Daca nu am vreo intrare prin cineva, nu-mi mai pierd timpul cu ei.

DE EVITAT!
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Vine Carpatica...feriti-va!
Ti-am spus ca nu sunt seriosi....
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR