Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • adidasi_us

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Carpatica e printre cele mai ieftine... si cela mai proaste companii de asigurari.
Sigur nu mai rezista mult pe piata, banca cu acelas nume deja incepe sa dispara.
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut azi mi-a sters si mie bara din spate, individul era cu masina de firma si are asigurare la generali, aveti idee unde au biroul de constatari amiabile?
Ce service-uri lucreaza cu astia ?
Multumesc frumos.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu Generali are centru de constatari daune la orice agentie ...
reteaua de service o gasesti aici http://generali.ro/daune/retea_service.htm
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut un incident acum 3 ani, un asigurat la Generali(tati) vorbea la telefon si mi-a rupt oglinda laterala stanga.Inspectorul lor de daune a tras de timp vreo 10 zile cu documentatia si am avut cateva discutii +18.Am rezolvat pentru ca atunci nu exista constatarea amiabila, dar nu as dori sa mai ajung pe acolo.
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mersi frumos de link Cipiotul , acum trebuie sa filtrez lista.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ lupul1969 ... mi se pare cam prea dur postul tau ... viitoarea mea sotie a lucrat la generali aproape 2 ani de zile ... si din ce stiu de la ea, n-a fost nici un pagubit care sa faca scandal ca este amanat sau mai stiu eu ce ... plus ca se miscau foarte repede ...
conteaza foarte mult si prima impresie care o faci cand mergi acolo ... ca in fond inspectorii n-au nici o vina ca berbecul care s-a asigurat la ei e capcaun ... si daca-i iei tare din prima (pe inspectori) mi se pare normal sa bage bete-n roate ... tu n-ai face la fel cuiva care se poarta cu tine de parca tu ai fi vinovat cand de fapt tu vrei sa-l ajuti ?

@ emilperijoc - cu cea mai mare placere... vezi ca tot pe site, la "Daune" ai un nr de telefon unde poti suna sa intrebi unde sa te prezinti pt constatare... ca sa nu bati drumurile degeaba ...
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai circulat prin oras fara oglinda stanga?Inspectorul de daune era plecat la Bucuresti si am fost plimbat vreo 5 zile...Dosarul de daune a fost deschis in baza convorbirilor telefonice cu el.Am vorbit foarte politicos, dar toate drumurile cu actele de la service la asigurator si viceversa le-am facut tot eu, iar la urma au inceput tot ei cu morala...Normal ca i-as fi dat drumul la sange!
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect. 25.06.2009 ... hmmm a fost o zi pe care sigur nu o sa o uit prea curand.Ma deplasam cu scuterul (era o vreme buna pentru 2 roti) cand un sofer de logan de 64 de ani schimba banda la japca (bineinteles ca m-a aruncat urat de tot in cap). Ia ghiciti unde avea asigurare ... Carpatica. Trebuiau sa-mi despagubeasca 830 de euro si dupa multe telefoane si peste aproximativ 1 luna , mi-au dat 130 de euro.
Va doresc tuturor sa nu aveti de-a face cu cei de la carpatica.Sunt Foarte Foarte Foarte NESERIOSI.


Ps: Pentru cei care is curiosi ce am patit , va spun doar ca am ajuns in spital.
Skip ads

  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect dragi opelisti daca e deschis subiectu comentez si eu cele 3 evenimente avute cu asigurarile, la cele doua opeluri astra ale mel. am avut la o asra breac bara spate lovita usor de cineva cu asigurare la Astra asig vreau sa zic ca au fost super domni desi au cam obiectat putin mi-au platit reparatia in regie proprie, la solicitarea mea, dupa calculul lor 2140 ron in o saptamina desi lovitura era minora eu sunt foarte multumit si de ce am primit si de cum am fost tratat de angajati tot respectul pt Astra asig agentia Deva!,in schimb ag Omniasig Deva niste neseriosi un inspector nesimtit si mizerabil si-a batut joc de noi la astra sedan mi-a lovit bara spate si aripa un tip cu un A4 nou de CT cu asigurare la omniasig mosul aincercat sa ne fca din vorbe sa repar masina cu piese SECOND HAND la un service al lor daca nu am vrut a facut urit cind am zis ca ori la rep opel ori regie proprie afcut pe grozavul pt ca acrezut ca e jmecher si noi fraieri cind a vazut ca cel care a condus masina mea este politist si ca stim legile cind l-am avertizat ca il reclamam la seful de agentie si la Bucuresti,la Protectia consumatorului si la Comisia de sup Asig a dat-0 la ntors si a acceptat sa plateasca reparatia la reprezentanta Opel Deva desi iesea mai ieftin sa plateasca repar in regie proprie dar asta e oricum angajati nesimtiti si neprofesionisti la Omniasig cu toata reclama sau poate doar asta de la Deva al teilea eveniment ma loveste un clujan cu un ford fusion in parcare la Mol,in aipa si usa spate deapta asigurat la Ardaf vreau sa spun ca desi circula zvonuri ca sunt slabuti au fost super domni promti si profesionisti am vb latel cu inspectoru un om super de treaba in 30 min am rezolvat tot tot respectul pt eiArdaf ag Deva, TEAPA am luat-o insa de la serviceul unde am reparat masina recomandat de un prieten si mult laudat atunci nu era gata rep Opel Deva cam asta e vreu sa mai spun ca treb sa stiti ca puteti repara masina la orice service autorizat sau in regie proprie caz in care nu primiti tva-ul nu doar acolo unde vrea firma de asigurari.Cred ca si noi suntem de vina ca isi bat joc de noi am vazut aici multi pagubiti si tepuiti dar nimeni nu ia reclamat la O.P.C sau la C.N.S.A,sau dati in judecata ar treb sa luam atitudine sa facem pe forum o lista cu asiguratoi si serviceurile care dau tepe ca sa ne putem feri toti de ei sau sa facem toti ce pagubiti sesizare la organele de control poate cine stie se miscsa ceva! va doresc drum bun si fara incidente. stima.
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
in schimb ag Omniasig Deva niste neseriosi un inspector nesimtit si mizerabil si-a batut joc de noi la astra sedan mi-a lovit bara spate si aripa un tip cu un A4 nou de CT cu asigurare la omniasig mosul aincercat sa ne fca din vorbe sa repar masina cu piese SECOND HAND la un service al lor daca nu am vrut a facut urit cind am zis ca ori la rep opel ori regie proprie afcut pe grozavul pt ca acrezut ca e jmecher si noi fraieri cind a vazut ca cel care a condus masina mea este politist si ca stim legile cind l-am avertizat ca il reclamam la seful de agentie si la Bucuresti,la Protectia consumatorului si la Comisia de sup Asig a dat-0 la ntors si a acceptat sa plateasca reparatia la reprezentanta Opel Deva desi iesea mai ieftin sa plateasca repar in regie proprie dar asta e oricum angajati nesimtiti si neprofesionisti la Omniasig cu toata reclama sau poate doar asta de la Deva al teilea eveniment ma loveste un clujan cu un ford fusion in parcare la Mol,in aipa si usa spate deapta asigurat la Ardaf vreau sa spun ca desi circula zvonuri ca sunt slabuti au fost super domni promti si profesionisti am vb latel cu inspectoru un om super de treaba in 30 min am rezolvat tot tot respectul pt eiArdaf ag Deva, TEAPA am luat-o insa de la serviceul unde am reparat masina recomandat de un prieten si mult laudat atunci nu era gata rep Opel Deva cam asta e vreu sa mai spun ca treb sa stiti ca puteti repara masina la orice service autorizat sau in regie proprie caz in care nu primiti tva-ul nu doar acolo unde vrea firma de asigurari

Asta ar trebui sa intre in cartea recordurilor ca cea mai lunga propozitie din istoria limbii romane.
Te rugam mult sa folosesti cate-un ".", "!", etc din cand in cand. Asta daca ai pretentia sa iti si citim posturile...
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e cea mai lunga propozitie din istoria limbi romine, nu e de cartea recordurilor,daca ai citit cu atentie nu e o singura propozitie,iar eu nu am pretentia sa-mi cititi ce am scris era o parere si era pt cei interesati nu examen de limba romana,constat cu parere de rau ca exista persoane pe acest forum care se pricep la toate si care se ocupa doar cu critica,sugeraind ca acest forum ar fi doar pt ei,am crezut ca aici conteaza ce spui sau ce vrei sa vinzi sau sa cumperi nu cit si cum scri daca am deranjat pe cineva sau am ocupat din spatiul cuiva cer scuze,ramin insa la parerea ca nimeni nu este obligat sa citeasca ce scriu colegi si nici nu are dreptul sa critice,ci sa lase pe cei intereati sa citeasca.Cu siguranta sunt postari mai lungi ca a mea am vazut si eu destule,si destule prosti scrise de unii care se cred experti in toate,dar nu am comentat si nu am criticat pe nimeni si nici opinia nimanui,am citit doar ce m-a interesat! Eu am facut doar propunere si am prezentat o situatie, PT CEI INTERSATI DE SUBIET NU PT PROFESORI DE LIMBA ROMANA!multumesc
  • freshu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2007 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
O firma de marlani. Pana ce un prieten a avut probleme cu ei nu credeam ca pot fi atat de nesimtiti. A fost lovit in spate de un nefericit care avea RCA la Carpatica. Constatarea nu a fost facut pe loc; dupa 8 zile de la accident amicul meu a primit o instiintare cum ca inspectorul de daune, prin “analiza dinamicii accidentului”, propune respingerea dosarul pe motiv ca a fost inscenare. Nici macar nu era vorba de o dauna prea mare… Niste nenorociti!

Sfatul meu: daca va loveste cineva din spate (sau orice alt context in care nu sunteti vinovati), evitati constatarea amiabila si merge la Politie. Gasiti si un martor. Altfel marea firma de asigurari Carpatica isi va bate joc de voi.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Surprised anul trecut am avut si eu RCA la carpatica(valabil 6 luni) fara sa stiu ce s-a discutat aici despre ei...am facut asigurarea ca imi era rusine se refuz un bun prieten9el se ocupa cu asta), nu a fost aleasa de mine, bine ca am schimbat firma de asigurari Very Happy
  • lungu daniel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut -Anul trecut prin iunie am fost sa fac ITP-ul la masina si aveam asigurare de la ASIROM ,dar cand am ajuns la itp mi-sa spus ca nu am asigurare valabila pentru ca seria mea nu este in baza de date .Asa ca nu mai este nimic de mirat la astia cu asigurarile nu conteaza daca e carpatica sau altceva peste tot se dau TEPE depinde de noroc sau ghinion!
  • ana25

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2010

  • Mesaj Privat
buna. am vazut ca sunt foarte nemultumiti de Carpatica aici. ca multi altii, va impartasesc "durerea" Smile, ca am trecut si eu prin drumuri multe pe la ei si nervi imprastiati etc. nu stiu daca stiti, dar s-a format o organizatie/asociatie sau ce-o fi anti carpatica. au si site unde cine vrea poate sa-si spuna povestea. cica vor sa stranga adeziuni pentru suspendarea licentei carpatica. site-ul este: http://nucarpatica.org/
  • vioviorel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Referitor la asigurari eu nu inteleg de ce sa te zgarcesti la niste bani pe care ii dai o data pe an si sa faci la firme despre care nu cunosti mare lucru. Sigur, multi merg pe premiza ca "lasa ca nu beneficiez eu ci celalalt", dar mai ganditi-va ca poate mai sunt si altii care gandesc astfel, si nu cred ca i-ar conveni nimanui sa dea peste unul care a gandit in acelasi mod. Pe de alta parte, eu o singura data am avut nevoie de asigurare, cu timp in urma, cand am fost lovit in trafic, tipul a avut rca la Asirom, totul a fost OK, iar de atunci eu fac numai la ei. Concluzia, cine a beneficiat de un RCA si a fost multumit de felul in care i s-a solutionat problema, ar trebui sa faca acolo din respect pentru ceilalti.
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.

Reinvii topicul cu un incident de-al meu (fratele).
Am avut un "crash" mai mic , sau mai mare , depinde de cum o ia fiecare (busite urmatoarele elemente : spoiler fata , roata stanga fata+brat+janta , aripa stanga fata , portiera stanga fata+spate) , iar cel care e vinovat de toata patania este asigurat la "carpatica" (nu merita sa le scriu cu majuscula).
Am fost la politie , declaratii , etc etc : vinovat soferul care m-a izbit din plin verdict : neacordare de prioritate si vatamare corporala.
Am luat toate actele de la politie , declaratii , copii de asigurare , permis , buletin , etc , si acum trebuie sa merg sa-mi faca poze si cei de la asigurari carpatica.
Are cineva vre-o "relatie" pe acolo?Unde isi are sediu de daune aceasta firma?(trebuie sa aflu , deoarece trebuie sa platesc o platforma sa-mi ridice "batranica mea" , din cauza defectului de locomotie).
Cum trebuie procedat? Daunele materiale /morale (spitalizare , tratament , traume , sechele), unde le cer?
Luni trebuie sa merg sa inaintez un dosar , dar nu stiu mai nimic din ce trebuie facut.
Daca a mai trecut cineva prin aceasta problema il rog sa-mi scrie aici sau pe pm , cum trebuie procedat.

Multumesc si insanatosire grabnica "batranicei mele" Opel Astra G. Crying or Very sad
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Da-l in judecata pe fraer, oricum de la rahatica nu primesti nimic, ba mai si pierzi timp cu ei. Wink
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
maine vad cu ce ma vor despagubi ei.voi incerca ca "soferul" vinovat sa plateasca pentru pagube , apoi sa recupereze banii de la carpatica.
  • MEX
  • Suspendat
  • 30 mesaje
  • din 27 Jun 2010
  • Vectra 2002
  • Bucuresti
  • MEX

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa inteleg si eu! Daca imi fac asig. la :"carp.","euroins"..etc. ,ce raspundere am eu in instanta? RCA inseamna ,prin definitie, raspunderea pentru terta parte !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR