Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • florin_goanta

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o problmema pe cat de mare este pe atat de urgenta. Acum doua luni am avut un incident rutier in care o masina mergea paralel cu masina mea si a virat la dreapta si m-a accidentat, astfel bara din fata sparta, capota indoita, aripa indoita, janta zgariata, cauciucul taiat. Masina a fost reparata la Opel- Victoria Global Brasov. S-au inlocuit toate cele mentionate mai sus si s-a facut geometria. Dupa o saptamana am laut masina de la service si aceasta tragea dreapta. M-am gandit ca e de la cauciucul nou pe care l-au inlocuit, am mers la autosoft am pus cauciucurile de pe spate pe fata am echilibrat jantele si le-am facut presiunea. Masina in continuare tragea dreapta. Am dus masina la Opel au refacut geometria si tragea iar dreapta si mi-au spus ca e de la cauciucuri. Am pus cauciucurile de iarna si in continuare tragea dreapta. Mecanicii de la opel nu gasesc problema masinii, s-a facut test amortizoare si geometrie. Masina la denivelari in momentul in care amortizorul de la roata fata stanga cu probleme intra in actiune se aude o trepidatie la roata si in viraje.

Sintetizez:
-accident fata stanga cu roata avariata
- geometrie facuta de 6 ori de catre Opel
-cauciucuri noi, presiune egala
-stand amortizoare facut
-verificat planetara

Probleme:
-masina trage dreapta
-vibratii roata la denivelari, acceleratie si curbe

Mecanicii de la Opel nu stiu cauza.

Astept sa ma ajutati cu niste idei.

Multumesc
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu totusi cred ca vibratiile la curbe, accelerari, denivelari (asa cum ai scris) vin de la amortizor. Ca sa nu mai bagi bani in ea (deocamdata)cu alte schimburi de piese , eu zic sa montezi o bara de stabilizare in compartimentul motor(intre cele doua amortizoare). Si apoi revii cu noi informatii. Succes
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Amortizor stramb. Oricat de putin ar fi, tot se simte. Paote chiar si vreo bieleta de directie stramba.
  • florin_goanta

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
l-am spus de amortizor si mi-au spus ca daca axul amortizorului este stramb s-ar fi vazut la testul de amortizoare, asta mi-a spus seful de service.

vibratiile se simt la denivelari, aceleasi vibratii se simt la roata cand iau curba si cand accelerez si la curbe masina intra intr-un fel de rezonanta uneori si tremura podeaua masinii
Skip ads

  • stelustel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
sa nu fie uzura la rulmentul fuzetei
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
din cate ai scris tu referitor la piesele schimbate,nu reiese ca ai fi schimbat si ceva de la suspensie.....trebuia insistat pe aceste piese mai mult.
posibil sa ai bratele suspensiei indoite,capetele de bara,bara de torsiune,caseta de directie...sunt destule repere care pot duce la dereglarea rotii.
  • florin_goanta

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns sa mai fac cateva lamuriri.au schimbat bratul pentru ca avea un joc. Inainte de asta se auzea trepidatia foarte rau, tremura bordul dupa ce au schimbat bratul vibratiile sau redus dar inca se aud destul de rau. Roata nu a fost lovita foarte rau. Adica janta era zgariata, nu indoita si cauciucul era taiat putin dar nu s-a desumflat. Caseta de directie nu se stica daca era o lovitura mai puternica? Nu se indoia si planetara mai intai? Cei de la opel acum dupa ce m-am dus iar la ei nu stiu ce sa mai spuna.
  • vladutzu2210

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua !
Si eu am o problema de genul doar ca este putin mai delicata .. .
Am luat o curba dreapta prea in larg ,astfel incat am lovit roata stanga fata de bordura destul de puternic . Am schimbat.o cu cea de rezerva si tot se aude o bataie la curbe si in timpul mersului (in linie dreapta ) se simte ca este ceva anormal la directie . Am un opel vectra b din 2002 1.6 l 16v
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR