Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • florin_bv

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am o problema la franare, nu imi tine pe toate rotile decat la a 3 pedala. am facut aerisirea la toate si degeaba, stie cineva care poate sa fie problema?
Skip ads

  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am cartea despre Vectra A, da-mim un e-mail!!
cosminbotas@yahoo.com
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca problema ta e la servo (daca ai aerisit rotile). S-ar putea sa se fi dus garniturile din pompa. Incearca sa o aerisesti si vezi dupa aceea (pompa).
  • florin_bv

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Octav a scris:Cred ca problema ta e la servo (daca ai aerisit rotile). S-ar putea sa se fi dus garniturile din pompa. Incearca sa o aerisesti si vezi dupa aceea (pompa).

imi explici si mie cum se aeriseste pompa te rog!
Skip ads

  • turbojack

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2006

  • Mesaj Privat
florin_bv a scris:Am o problema la franare, nu imi tine pe toate rotile decat la a 3 pedala. am facut aerisirea la toate si degeaba .....



La prima pedala e moale si la a treia se intareste?Atunci ai inca aer pe instalatie.
Daca este tare la prima pedala,insa tinind apasata pedala, "se duce" in fund atunci sint garniturile.
Cum ai facut aerisirea rotilor deoarece asta nu se face oricum?
Cum s-a intimplat chestia cu frina slaba,ai facut ceva interventii la frine sau asa din senin?
Ai ABS ?
  • florin_bv

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
turbojack a scris:
florin_bv a scris:Am o problema la franare, nu imi tine pe toate rotile decat la a 3 pedala. am facut aerisirea la toate si degeaba .....



La prima pedala e moale si la a treia se intareste?Atunci ai inca aer pe instalatie.
Daca este tare la prima pedala,insa tinind apasata pedala, "se duce" in fund atunci sint garniturile.
Cum ai facut aerisirea rotilor deoarece asta nu se face oricum?
Cum s-a intimplat chestia cu frina slaba,ai facut ceva interventii la frine sau asa din senin?
Ai ABS ?

o sa mai incerc sa aerisesc inca o data toata instalatia. aerisirea am facut-o dreapta spate stanga spate dreapta fata stamga fata , deci cred ca am facut-o k. Interventii la frane nu exista, cel putin de cand e masina la mine, vreau sa ma apuc sa desfac si in spate la ferodou deoarece nu m-am uitat la nici unu, ABS nu are.
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce model de pompa de frana ai, dar trebuie sa se poata face si aerisirea acesteia. E clar ca daca nu sunt garniturile duse ai ceva aer pe instalatie.
  • abc_tase

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2006

  • Mesaj Privat
poate ca ai placutele de frana tocite neuniform. daca nu sunt noi placutele schimba-le si mai aeriseste o data franele.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
e un fel de surubel in capatul pompei care se deschide pentru aerisire. asa a facut la mine.
  • Laurian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Am cautat in alte discutii si am gasit cate ceva, dar...vreau detalii. Am schimbat placutele de frana si am avut ceva probleme pe spate unde am ajuns sa scot si pistonul din etrier ca sa-mi dau seama cum il apas pentru a introduce placutele noi...problema e ca am fortat prin insurubare pistoanele (la ambele roti). Am montat tot si surpriza...cand apas frana e moale si pedala se duce la fund....frana tine, ABS-ul actioneaza, dar nu ca inainte. Cineva mi-a spus ca fortand pistoanele si nedesfacand busonul la lichid s-au dat graniturile peste cap....si trebuiesc schimbate sau pompa noua. Am aerisit franele la un service...tot asa. Multumesc pentru eventualele sfaturi.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca e aerisita, atunci poate scapa lichid de frina pe undeva. ai verificata daca iti curge? pe la roti ar fi trebuit sa se vada usor, dar la pompa centrala? daca scapa, trebuie schimbate garniturile din ea.
  • Laurian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am verificat si nu scapa...am facut vreo 300km si nivelul la lichid a ramas acelasi...ce ma sfatuiti: sa schimb garniturile sau pompa (20 RON garnituri-intre 240 si 800 RON pompa)?..multumesc
Skip ads

  • Laurian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
..si apropo...stie cineva in Iasi un service cu personal capabil?..ca m-am saturat de "meseriasi"..
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Am patit-o si eu. Dupa ce am schimbat toate placutele au trecut vreo 2 sapt. pana am avut pedala. Mecanicul care mi le-a schimbat a spus ca dureaza cateva zile pana ce placutele iau forma discurilor, sau ceva asemanator.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Laurian a scris:..si apropo...stie cineva in Iasi un service cu personal capabil?..ca m-am saturat de "meseriasi"..

Noi stim meseriasi in Iasi, si iti si recomandam.Vino si tu la intalnirile din Iasi si o sa afli mai multe, si despre serviceuri.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
atunci posibil sa ai garniturile obosite in pompa, mai putin cea din capat (desi mie mi se pare mai ciudat sa oboseasca diferit). schimba garniturile, nu ai de ce sa schimbi pompa cu totul. operatia o poti face si singur sau cu membrii din iasi, cum s-a sugerat mai sus.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
o veste trista, la pompa asta nu se schimba garniturile, se schimba pompa cu totul.
  • Laurian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Iulian, de ce spui ca nu se schimba garniturile?..ai avut si tu o problema asemanatoare?..nu mai stiu ce sa fac..unii de la service mi-au spus sa schimb pompa, altii sa schimb doar garniturile...parca n-as da 800 RON pe o pompa, dar as vrea sa fac si ceva de calitate....HELP
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stiu ca se schimba pompa deoarece nu apare in catalogul de piese nici un kit de reparatii sau garnituri separate, plus ca eu am cautat odata pt cineva garnituri si la toate magazinele mi-au spus ca se schimba pompa cu totul.
  • Laurian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Stiu ca se schimba pompa deoarece nu apare in catalogul de piese nici un kit de reparatii sau garnituri separate, plus ca eu am cautat odata pt cineva garnituri si la toate magazinele mi-au spus ca se schimba pompa cu totul.


Am intrebat pentru ca eu am gasit garnituri (20 RON)...la un magazin de pe Sarariei....problema e ca nu-mi schimba nimeni doar garniturile...au spus ca nu se joaca cand e vorba de frane....asa ca...am facut comanda de pompa noua...maine cred ca o schimb...revin cu concluziile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR