Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema , poate sa mai discutat pe forum , am cautat dar n`am gasit , poate sa-mi explice si mie cineva , eventual si niste poze , cum se pune la loc un motoras de far , si in ce pozitie , este necesar demontarea farurului ? un mic tutorial ....
multumesc;)
este vorba de un opel astra classic 2 2007/faruri hella
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu sa lovit nimeni d problema asta?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu problema asta, aveam un motoras stricat , am luat unul de la dezmembrari. Conectat si scos din far functioneaza perfect, daca il pun in far (cu mare chinuiala, e stramt rau la zafira A), nu mai misca nimic....Nu imi dau seama ce fac gresit, poate trebuie introdus cu piciorusul ala intr-o anumita pozitie...dar care ar fi aceea?
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
n-am idee , cineva mi-a zis ca trebuie dat faru jos daca trebuie dat faru jos trebuie si bara , deci renunt , asta era idee daca ma poate lamuri cineva exact
Skip ads

  • radu g

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
va spun la vectra b1 `99, ca l-am schimbat, dar nu stiu daca va ajuta.
here goes...
dat jos grila de la radiator, cheie de 8, dat jos semnalizarea, prinsa cu clema de far, farul are 4 (parca?) suruburi, trebuia cautate bine caci sunt ascunse pe partea cu semnalizarea SIGUR cel putin unul. se da jos farul, se demufeaza tot, inclusiv motorasul, care are cablu cu 3 picioruse. se invarte SPRE STANGA motorasul un pic (45 grade) si iese. se pune cel nou si se roteste EVIDENT spre dreapta, are trei cleme, dupa care se pune totul la loc, in ordine inversa Smile
daca gresesc, rog sa fiu corectat, dar la mine am reusit singur si FUNCTIONEAZA !
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am reusit sa il pun in far fara sa dau jos farul, doar ca odata pus in far nu misca nimic:(
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
de pus in pun si eu fara probleme
are loc destul , problema este ca nu functioneaza
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La Astra G ma indoiesc ca poti pune corect motorasul fara sa dai jos farul de pe masina. Bila din varful axului de la motoras trebuie sa intre pe o tija cu canal.
Pune motorasul, taie alimentarea de la cel din dreapta (daca zici ca ai loc, cred ca lucrezi la farul din stanga, ca la ala din drepta te incurca filtrul de aer) si roaga pe cineva sa miste farurile. Daca auzi motorasul bazaind, inseamna ca nu a intrat bila in tija. Daca nu il auzi bazaind, ai 3 posibilitati:
1- nu se alimenteaza (probleme mufa, retea electrica)
2- e ars motorasul (ata ete, cumperi altul)
3- lamelele nu fac contact cum trebuie
La 1.... electrician, te descurci.
la 2... astepti ziua de salar
la 3.... dai jos motorasul, capacul motorasului se tine in niste urechiuse mici. Cu o surubelnita subtire desfaci capacul (finut, sa nu il rupi) inauntru o sa vezi ca de la mufa sunt niste lamele metalice care fac contact pe motoras (nu sunt trase fire, e un sistem similar cu cel de la baterial de la telecomanda masinii). Curetilamelele si punctele de contact, si cracanezi nitel lamelele (sa preseze mai bine). Ai rezolvat problema

Have fun
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumiri @jE, nu am tinut cont de ghidajul din interiorul farului. Mai incerc si cu asistent:) ca tare n-as vrea sa dau farul jos..
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
revin , am reusit sa-l fac montez , e cam ciudat , l-am pus fara sa dau bara . far jos . cu putina greutate , se baga dintr-o parte spre mijloc , cine e interesat ii pot explica pas cu pas , la mine a functionat , dar l-am dereglat, deci inca 30 ron reglaju.
  • rocsaNNA

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1 dasdas
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR