Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 2.0-16v

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Stiti pe cineva care poate sa modifice kilometrajul daca e electronic al unei masini? Eventual un numar de tel, ceva.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu este etic si moral ceea ce vrei sa faci, si dupa cum vezi nimeni nu vrea sa te ajute.
Chiar azi am vazut pe cineva care oferea acest serviciu, pentru ca peste cateva ore sa i se stearga anuntul cu totul de pe forum (alt forum).
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
oare sa fie o coincidenta faptul ca am vazut in weekend pe autovit.ro o masina care semana foaaaarte mult cu cea din garajul tau la vanzare? hmmm....pare-se ca cineva umbla cu "opelu vopsit"!
Evident, daca m-am inselat imi cer scuze.
  • 2.0-16v

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Da, masina mea era/este la vanzare. Chestia cu kilometrajul dat inapoi nu e pt mine ca eu nu am kilometraj electronic, m-a intrebat un amic daca stiu pe cineva...
Skip ads

  • Bampi

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Poate fi dat inapoi un Km. electronic? Am observat ca in parcurile de masini sh. din Olanda masinile din 2000, 2001 au cam 185.000 km , iar cele care ajung in tara au doar 85.000km.
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
si eu am vandut in 2000 un Astra identic cu ala din garaj , si avea 187.000 km . Ala care l-a luat l-a revandut la 85.000 km
No comment !

Corvin

PS da , se poate reseta sau modifica orice tip de kilometraj , eu insa nu ti-as spune unde sa mergi din respect ptr cel ce ar cumpara o masina la "km putini"
Daca intrebai si tu ( deh .... chestie de "nivel") cum se poate da "inainte" un kilometraj , adik sa aiba mai multi km ( asa fac soferii de pe masinile de firma sa isi mai scoata un leu extra) , poate te ajuta careva ...

Just my 2 cents thoughts


Corvin
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
de putut sa dai kilometrajul inapoi se pote la cam 90% din masinile existente (incluzind si productia de 2005) asta pot sa va ASIGUR eu.
dar dupa cum s-a mai spus pe forum nu e etic si nici moral asa ca spre sa nu primesti nici o indicatie.


Ultima modificare facuta de sbirlut la Mar 29 Mar, 2005 9:51 am
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ma lasati cu etica voastra Laughing cand se apropie momentul sa va vindeti masina nu stiti cum sa faceti sa il dati inapoi, dar in schimb acum sunteti de o moralitate de nezdruncinat si ii vedeti pe altii. iti place o masina, o iei nu conteaza cati km scrie ca are. LOL
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sbirlut a scris:de putut sa dai kilometrajul inapoi se pote la cam 9% din masinile existente (incluzind si productia de 2005) asta pot sa va ASIGUR eu.
dar dupa cum s-a mai spus pe forum nu e etic si nici moral asa ca spre sa nu primesti nici o indicatie.

Te asigur eu, ca la 99% dintre masini se poate da kilometrajul inapoi.
Legat de etica si moralitate.... Very Happy Eu zic ca treaba asta o faci degeaba. Daca e cineva care se pricepe cat de cat la masini, isi va da seama ca o masina are 185k si nu 85k din 2 priviri. Daca tu chiar iti doresti sa o faci, e plin internetul de anunturi ale celor care se ocupa cu asa ceva. Pe forum insa nu se promoveaza acest lucru.
Mare atentie insa sa nu fi prins cu matza in sac de cineva si sa iasa urat pe urma.
ps:in .de se treaba asta este caz penal desi se practica la greu printre handlerii turci, araba, yugoslavi, etc, insa chiar si acestia, nu vor vinde niciodata o masina masluita unui german, pentru ca, cunosc consecintele.
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@arthurro
vb ptr tine . Eu sunt genul care indiferent ce pune pe o masina , o las intacta. Asta se refera la alarme, audio jante etc . Inclusiv KM reali .
Ptr ca .... asa-s eu , mai prost
Si daca masina mea cred eu ca valoreaza 8000 € atat o sa vreau pe ea indiferent cati km are sau cati km ar vrea cumparatorul sa aiba
Desi ma pricep si as putea , nu am dat in viata mea un kilometraj inapoi ! Mi se pare la fel de imoral ca a te culca cu nevasta unui apropiat !

Just my 2 cents thoughts ,
Corvin
  • pelasg

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sper ca postez unde trebuie!
Am luat o Astra 1,7 CDTI, luna 10/ 2005, caravan, 80 CP din Germania.
Ieri am dus-o la un test. A fost testata cu un tester GUTMANN - MegaMacs 50. A aparut o ciudatenie referitor la nr. de kilometrii.
Pe kilometraj apare 125600 kM, iar testerul (dupa trei incercari) arata ca masina are "doar" 65730kM. Daca aveti vreo explicatie, va rog sa-mi spuneti (ce s-a inlocuit, unde se memoreaza cele doua valori, etc), pentru a intelege ceva din aceasta situatie. Daca era masluit invers,intelegeam, dar asa?
Deasemenea, este posibil sa cresc cei 80 CP? Daca da, cum si unde.
Multumesc!
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1. Posibil ca ECU motor sa fi fost schimbat la un moment dat. Km sunt inregistrati in ECU motor si in ECU Instrument.
2. Poti creste cei 80 CP la Arad.
Skip ads

  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cu etica sau fara // adresez si eu o intrebare dupa care va povestesc care este treba / Cine Se Ocupa CU DAT kilometrii INAPOI ? sa ma ajute si pe mine . acum povestea/ eu am in momentul de fata 65000 km masina fiind cumparata de noua / vreau sa imi achizitionez niste cadrane albe sport care au in bord 188000 km/ si as vrea sa ii dau kilomerii la cat am eu actual/ MA poate ajuta si pe mine cineva ? multumesc !
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy La mine problema e ca am luat-o cu ff putini km si daca as vrea sa o vand nu m-ar crede nimeni ca-i are Smile Probabil ar trebui sa ii dau inainte Laughing
Noroc sa sunt multumit de ea!
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bine bine./Help !
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cadranele ti se reseteaza singure dupa ecu.

Si la toate masinile se pot da km innapoi dar raman urme din fericire.
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci cand le voi pune pe cele care le iau care au 188..sau cat or avea ele .. o sa imi apara cat am eu real pe masina /?! adik 64000 ? fara sa ii fac nimic ? singurele ?! ai testat tu ?!
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai este display electronic nu? Nush daca are vreo posibilitate sa stocheze datele, din cate stiu eu ceasurile nu stiu numai sa afiseze ce este in ecu.

Poti sa dai un search pe google dar cred ca am dreptate, iar de testat inca nu am ajuns acolo ... sry
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aham// ms//am sa mai caut//dar cu cei cu care am vb ....toti zic ca tre umblat la ele / adica ma rog cu testeru///
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai cu testerul stiu si eu ca merge, adica ar fi ok, dar poate sa iti apara la masina ca ti-ai dat km innapoi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR