Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai ce sa apara.. ca ricum o mai tin nu ii dau ca sa o vand. //ddeci o fac pentru mine// oricum acum eu am 65000 deci .. .. vreu pentru o contorizare reala / /atat are masina real../
Skip ads

  • gabi_feraru

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Wrong!
Opelurile de generatie mai noua (cu CAN protocol) au km stocati in doua locuri independente: ECU si bord. Nu au legatura unul cu celalalt din punctul asta de vedere, km afisati nu se update-eaza la schimbarea dashboard-ului. Cine se pricepe cu adevarat la manarit km modifica in ambele locatii si nu raman urme nici soft nici hard.
Opelurile mai vechi, din generatia Astra G, Vectra B, stocheaza km doar in bord, facand treaba mult mai usoara celor din domeniu.

Operatiunea de modificare a kilometrilor e relativ simpla atunci cand nu se poate direct prin OBD: se demonteaza bordul, se identifica cipul sau memoria responsabila cu km, se citeste softul din cip, se modifica campurile aferente din soft, se rescrie si gata. Brand new car... de garaj coane.
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
blackdevil : Ti-am explicat pe messenger ce si cum. Vad ca nu esti hotarat, sau crezi ca vorbesc balarii?
gabi_feraru: Corectie: ...se citeste dump-ul din cip, se modifica campurile aferente din dump.....
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am inteles/ care este treaba / iti multumesc/ inca odata
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
blackdevil problema este un pic mai complicata, "micutii" ti'au explicat cum sta treaba dar avind in vedere ca astra ta este din 2006 mai mult ca sigur bordul iti va indica eronat atit viteza, turatia, apa, motorina din cauza de "nepotrivire" de soft. Deci este necesara si inlocuirea softului in memorie cu cel care lucreaza pe masina ta si abia dupa aia ajustarea km la valoarea reala .
Daca vrei sa faci o "vizita de lucru" pina la Galati discutam detaliile pe PM .
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
iso: Aici nu sunt de acord cu tine. Daca ambele borduri sunt VDO si masina donoare precum si
masina care primeste bordul au aceleasi caracteristici (diesel) nu cred ca ar fi nepotrivire "de soft".
Daca totusi ar fi cum zici tu, se poate pune un dump bun de 2006 pe bordul lui.
Ex:

Car type: Opel Astra G  VDO - 93c56
The mileage is stored in the next lines:
00F0: FD 8E FD 8E FD 8E FD 8E FD 8E FD 8E FD 8E FD 8E
where the next bytes:
FD 8E - is a mileage

PS: Se poate cititi bordul existent si rescris cel nou.
Asa esti multumit?
PPS: Exista posibilitatea ca masina lui sa aiba VDO-Siemens cu M35080, dar nu am vazut acest tip
de bord la Astra G (si am vazut destule).

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca nu esti de acord cu mine ... Laughing Dar VDO a facut pentru astra classic si borduri cu m35080 sa nu mai vorbim de cele doua variante de bord VDO cu 93c46 si 93c56 si cele citeva versiuni de soft care nu se potrivesc de la o masina la alta chiar daca sint diesel .
... una scrie in "carti" alta gasesti in realitate .
  • gabi_feraru

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Saracu' blackdevil. L-ati zapacit de tot. Nu stie incotro s-o apuce. Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
blackdevil a scris:cu etica sau fara // adresez si eu o intrebare dupa care va povestesc care este treba / Cine Se Ocupa CU DAT kilometrii INAPOI ? sa ma ajute si pe mine . acum povestea/ eu am in momentul de fata 65000 km masina fiind cumparata de noua / vreau sa imi achizitionez niste cadrane albe sport care au in bord 188000 km/ si as vrea sa ii dau kilomerii la cat am eu actual/ MA poate ajuta si pe mine cineva ? multumesc !


... sau si mai simplu, iei folia alba de la ceasuri si carcasa cu inele cromate si montezi partea electronica cu cei 66.000Km ai tai . Wink
Mai rapid si mai simplu, trebuie numai sa ai mina de "artist" la scosul acelor sau sa te ajute cineva care a mai desfacut bordul si are mina usoara . Succes !

L.E. Ar fi bine sa ai in vedere schimbarea "geamului" cu cel de pe bordul tau si chiar polisharea cu xerapol , daca tot il desfaci . Atentie la scame !
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
o o///da / /bordul l-am achizitionat .. este la mine.. /urmeaza sa ii fac proba poate si functioneaza/ acum legat de km nu stiu //ce si cum dar cred ca cel mai simplu este sa merg la sandu in alexandria/ sau a 2a varianta / mutarea de pe unul pe celalt a cadranelor si a foliei. . oricun sper sa nu itampin vreuna din problemele mentionate de iso /
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pam pararam rarammm /// am pus ceasurile si ce sa vezi surpriza.. .nu mi se aprindea display-ul ala mic care indica km. / /
m-am intors in casa suparat crezand ca este sticat bordul .. ./ dupa vreo ora . m-am mai gandit eu la alceva/sa probez becul ..cand colo becul ars/ am coborat iar la masina am inlocuit becul cu cel care era functional si a mers ./acum mi-a mai revenit si mie zambetul pe buze.. / . acum mai este de actualizat km .. ceea ce o sa se realizeze de catre sandu dar sa vedem si cand . /
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
unde pot sa vad si eu cati km reali am la masina ?
Skip ads

  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La orice tester bun (Tech2 sau opcom).
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aaa /apropo ,multumesc pe aceasta cale dinstinsule domn"lupu_sandu" ! m-ai salvat
asa arata inainte // asa arata acum /
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu ma gandeam ca imi ziceti si voi un service sau la un coleg de pe forum care se pricepe
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asa arata volanul unui Opel Astra din 2006? ... Cam cat claxonezi pe zi?
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
lasand faptul ca esti cam offtopic si tu si eu acum.. ce are ?! este prea utilizat /tocit// ce are ?!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mi se pare mult prea tocit, adica...umflat la contactul claxonului.
Si suprafata pare putin "uzata" dar acol poate e doar din cauza calitatii pozei.
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asa sunt ele umflate/ / bine butonul din partea stanga este putin mai uzat. si un pic deplastat// dar ca si umflatura sunt la fel amundoua.. Very Happy //
  • deval527

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Eu vreau sa stiu daca atunci cand se da kilometrajul inapoi, sa zicem la un Opel Corsa 1,2... s-ar putea cumva vedea DATA la care s-a facut treaba asta.
Eu am cumparat-o de noua de la dealer si dupa vreo 5400 de km sa observ ca ma atentioneaza ca trebuie sa merg la service. Semnalul respectiv am aflat apoi ca era semnalul care apare la 15.000 de km cand trebuie sa ii fac revizia. Duc masina la dealer. Vin doi baieti. Apasa astia nu stiu ce pedale... o combinatie de pedale, pedala de frana... nu stiu ce buton de la bord si tot asa... bun... se opreste sunetul ala si nu imi mai apare scris acolo Service. Apoi unul dintre baietii de acolo il intreaba pe celalalt ... bai, dar nu l-ai resetat cand ai dat masina? Astalalt ... pai, nu.
La final imi spun sa nu uit sa ma duc la ei la revizie cand imi apare 15.000 de km. Ii intreb de ce sa nu uit pt ca o sa imi apara iar sunetul ala... ma gandeam eu. Unul imi spune ca nu si ca totusi sa nu uit sa ma duc eu cand imi afiseaza 15.000. De aici am tras eu concluzia ca masina inainte sa mi-o vanda avea aproximativ 10.000 de km facuti. Prin urmare cei de la dealer mi-au vandut o masina second la pretul de una noua.
Daca cumva se poate afla si data la care s-a dat inapoi kilometrajul... o sa trebuiasca iar sa vorbesc cu avocatul meu...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR