Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
calmeaza-te nu prea e normal si posibil /asta daca zici ca ai luat-o de noua./. .pt ca masina noua se vede ca este masina noua.. .o masina dupa 10000 km se vede.. ./ plus de alta/.. chestia cu km// ai o limitare sau o atentionare mai bine zis.. .a reviziei/./ aceasta apare la un nr de km.. adik la 10-15-30 mii parca// si la un interval de timp// cel mai devreme parca este jumatate de an. / daca de ex la tine s-a intamplat sa faca jumatate de an./..de-aia te atentionat/.. cel putin asa imi aduc aminte.. .. si asa este la astra G/. multa stima !
Skip ads

  • deval527

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ok... merci pt promptitudine... dar raspunsul pare a fi asteptat. Deci nu se stie daca se poate data modificarea aceea de kilometraj...
Acum o sa fac rectificarile necesare ca sa nu par atat de paranoic...
Masina am cumparat-o din showroom. Cum iti dai seama ca masina e noua sau nu? De obicei doar un mecanic stie... Eu nu sunt mecanic. Ce era sa fac sa ma duc la dealer cu un mecanic auto?
Pun aceasta intrebare pt ca nu demult imi spune un prieten care e mecanic, si unul foarte bun, ca spoiler-ul din spate si aripa dreapta spate au fost revopsite. Nu l-am crezut la inceput dar apoi am observat diferenta. M-am interesat si... la aceeasi culoare de Blue Metro exista 6 nuante de culoare... fiecare depinzand de anul si luna in care a fost lansata masina pe piata. Nuanta care e pe majoritatea masinii e putin mai inchisa, care se potriveste celei din martie 2007 si cea care a fost folosita la revopsire e mai deschisa si se observa doar daca te uiti la lumina soarelui si nu in showroom, unde am studiat-o eu....
Asadar... pe langa toate astea... cand faceam unele viraje spre stanga se auzea un sunet in partea dreapta spate a masinii(in dreptul rotii unde e aripa revopsita)... Dar ma repet... oare trebuia sa ma duc cu un mecanic la dealer?(retoric)
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Hmm interesanta idee asta cu masina la SH, dar uite o teorie:
- masina a venit la dealer cu Service Interval reglat pentru 15.000 km si 182 zile;
- dupa 182 de zile si 5400 km efectuati la masina a aparut Insp pe bord.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai inspectia iti dispare si cu contactul pus si acceleratia+frana apasate la maxim, metoda pseudo-agrafa sau cum ii spune lumea pe aici Smile
Skip ads

  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deval527 te rog sa ne ti si pe noi la curent cu ce ai mai facut, chiar urmaresc acest subiect cu interes
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
probabil a fost o masina de showroom rulata de agenti si bagata din nou la vanzare, in mod normal trebuia sa ai o reducere de 30%. Cum km sunt usor de dat inapoi pe bord probabil le-a scapat din vedere partea cu timpul. Nu avea cum sa stea in showroom 180 de zile nevanduta. In locul tau as pleca catre un tester bun sa citeasca km reali.

Masina in showroom sta pe post de drive test vreo 6 luni timp in care ruleaza vreo 40000km
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu in ce masura Tech2GM poate sa faca modificari de km in bord, desi M35080 este greu de sters si rescris daca nu se desface total bordul. Cu Tech2GM este mai usor sa rescrii memoria in ECU decit in bord. M35080 are "protectie incrementala".
Deci poti sa verifici cu lupa holzsuruburile de la coloana volanului si chiar de la bord daca au fost "atinse" de surubelnita . Spoiala aia neagra este tare sensibila la atingerea surubelnitei. Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincer, nu vad ce ar putea dovedi "legal", aia pot zice oricand "in fata legii" ca a facut-o singur... Twisted Evil Odata iesit de la ei... teapa iti apartine...
Skip ads

  • deval527

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Imi place ca va stiti... dar cu toate astea nu se poate determina data la care s-au facut modificarile pe chip-ul ala de memorie... si prin urmare... nici eu nu pot dovedi nimic. Mai tare ma enervez daca o sa aflu ca are cu vreo 9 mii si ceva de km in plus. Sincer ma gandesc sa renunt la idee...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
...oricum "probele electronice" nu reprezinta dovada in instanta din cite stiu. Sint chesti de prea mare finete si nu cred ca ai sa gasesti expertul priceput in electronica auto ce va fi desemnat de instanta.
  • mg77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat un Opel Corsa C adus din Franta, prima inmatriculare 12.2005, cu carte de service, dar cei care au adus masina nu s-au lasat pana nu au dat km inapoi.

Pe factura facuta de francezi erau trecuti 86.282 km la vanzare (oct.2008), eu am cumparat masina in noiembrie 2008, masina avea la bord 87.072 km, dar eram prea incantat de masina sa mai fac atunci verificari.

Masina a fost adusa pe roti din Franta si mai ales ca aparea 087.072, clar masina a depasit 100.000 de km.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Probabil ca la Viena s-au hotarat sa o puna pe vapor... Twisted Evil
(intre Paris si vama de langa Arad, sunt 1860km)
Skip ads

  • druje

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Buna,stie cineva daca cu op-com se poate afla km reali la astra 1,7 dti an 2000?Stima
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Km reali nu se pot verifica decat la masinile cu CAN, adica: Astra H, Vectra C, Corsa D. Dar si in cazul asta depinde cu ce "scula" a fost dat kilometrajul inapoi.
Asta e, traim in Romanica...
  • druje

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Deci nu are rost sa mai cumpar interfata.Multumesc mult Ririnel!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Putini sunt cei care au scule profesionale pt dat km inapoi. Op-com e totusi un tester bun, depinde de unde il iei, nu renunta Wink
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
+ Corsa C facelift (CAN)
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cand cineva vrea sa-si vanda masina, instinctiv se gandeste sa-i mai "reduca" nr. de Km! Scopul este marirea pretului! Un cunoscator cu ochiul versat, nu poate fi pacalit usor....masina are foarte multe elemente care "spun" cat de rulata a fost! Nu le insir aici! Le cunoasteti.....Si handlerii din DE practica sportul asta la greu! De aceea am preferat sa iau masinile direct de la proprietari! Carticica cu "full history service" spune adevarul in mai toate cazurile! Data anuala coroborata cu nr. de km = realitate! Daca aceasta nu exista....exista posibilitatea unei "tepe"!
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Aproape toate masinile aduse de afara....care au undeva la 3-4 ani vechime....au km intre 80.000-95.000...ca sa de-a bine ochiului....am cautat peste tot ... acelasi lucru...aceiasi bijnitari de masini ....acelasi tupeu jegos de a pacali omul....
Cand am venit din gemania cu masina pe drum bijnitari nostri aduceau masini pe platforma....lovite vai mama lor....care l-e luau la pret de nimik...l.e dadeau o spoiala repede un chit vizibil de la distanta....si pretul de vanzare era mai mic normal ca cel din germania...la o masina identica....
  • Tomix

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1985 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:de se treaba asta este caz penal desi se practica la greu printre handlerii turci, araba, yugoslavi, etc, insa chiar si acestia, nu vor vinde niciodata o masina masluita unui german


NEMTII sunt cei mai mari hoti la capitolul asta! toti de la ei au invatzat chestiile astea.
la ei e o religie treaba asta. o spun din experienta proprie si din ce au mai aratat chiar ei la TV.
curata chimic, schimba "gumele" de pe pedale cu altele mai putin uzate, lustriesc caroseria si mai schimba uneori stopuri sau semnalizatoare sa de un look mai nou si taie apoi din km.

exemple? in 2006 lucram in Italia pt un vanzator auto (italian)....Audi A4 an 2003 cu cca 280.000 km, tras la 63.000 , importat in Italia si vandut cu exact 6000E mai mult. operatia a "intrat" in pretul masinii si a fost facuta de neamt....

pe locul 2 vin elvetienii care vand masini de lux si supersportive masluite la greu....

romanasii si restu mai dau si ei inapoi dupa ce a dat neamtu'...

in Romani prima data se merge la reprezentata la baiatul de treaba care primeste X... euro, si ramane in stand-by pana se gaseste cumparatorul. odata gasit, cumparatorului i se propune de catre vanzator sa faca o verificare a km chiar in reprezentata ca sa fie treba cat mai ok. ba mai mult pe drum pana acolo i se spune ca e bine sa faca aceste verificari deoarece in ziua de azi sunt multi care dau km inapoi si de aceea vanzatorul vrea sa faca acesta verificare pt a inlatura orice fel de dubii.
ajunsi la reprezentata....baiatul de treaba pune acolo orice tester si confirma.... ca totul e ok...

multi oameni o musca asa din pacate...

dupa cum au spus unii mai sus, 90% din masini sunt masluite. la unele ECU se poate depista usor insa la noi nu prea se gaseste aparatura necesara si oamenii efectiv nu sunt curiosi....

sansele de a cumpara o berlina (mai ales diesel) cu km reali sunt mici.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR