Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum sunt altii, dar, eu, cand ma gandesc...Cum se face ca al nostru presedinte nu prea le are cu limbile?!
Ce engleza are de te dor urechile...
Eu nu am fost la vot, prea departe si sectia si tara. Multi au inteles gresit, trebuiau sa se duca si dupa aia sa se gandeasca sa voteze cu usl sau nu.Primul pas era sa plece Base si dupa aia putea sa revina daca asa credeau fanii lui.
Pe mine o chestie ma face curios: cum se face ca a lucrat in Belgia ca agent Navrom? Si eu sunt marinar la baza si cam stiu cum se face ciorba de peste.El trebuie sa cunoasca cel putin trei limbi: engleza, franceza si un pic de olandeza. Cand vorbeste engleza le cam suceste, o fi fost incompetent si, totusi a ajuns departe.Daca esti un pic normal iti dai seama cum.

Dar imi place cum suna: Ai em pauar den evar!
Sau Libarti pareid.
later on: discutia sa fie relaxata, mai in gluma sa nu fim prea seriosi ca nu duce nicaieri.


Ultima modificare facuta de emilluss la Mie 08 Aug, 2012 9:35 pm
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
care presedinte? ca nu mai avem presedinte full. Avem un suspendat si un intermar...
avertizez de acuma, daca se continua aici discutia din topicul asta:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=95015\
si ma refer in special la tonul folosit in ultimele posturi, se lasa cu suspendari.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am votat cu NU! De fapt vad ca toate voturile sunt cu NU! Deocamdata!
Initial am crezut ca te referi la Antonescu, ca de aia am votat cu NU! Dar e valabil si la Basescu.
Cu toate ca, la Basescu e treaba ca nu le are cu pronuntia. Am vazut ca de fiecare data cand vorbea in engleza nu se balbaia, nu-si cauta cuvintele. In schimb, Antonescu chiar e la furat cu engleza! Stie engleza gimnastica! Very Happy
Dar, la urma urmei, presedintele nu trebuie sa stie obligatoriu vreo limba straina. Oricand poate avea langa el un translator. Eu nu-mi aduc aminte sa-l fi vazut si auzit pe Sarkozy vorbind in alta limba decat franceza! E drept, "frantujii" sunt mai nationalisti!
Revenind la Basescu, ca a fost agent Navrom in Belgia, poate ca s-a descurcat cu engleza lui plus ca sigur erau translatori, traducatori acolo. Iar in Belgia se vorbeste franceza si chiar nu stiu, dar poate Basescu stie franceza. Nu l-am auzit vreodata vorbind in franceza, dar mai stii?
Iar ca era Tov. Capitan de nava - nu-i trebuia cine stie ce engleza. Doar datele importante sa stie sa le spuna.
Pana acum cativa ani nici pilotii de avioane nu o rupeau pe engleza in afara de parametrii de zbor!
De ceva timp, pilotii care lucreaza pe rute internationale sunt obligati sa stie mai multa engleza si asta din cauza unor accidente aviatice care au avut la baza comunicarea defectuoasa de limba dintre piloti si turn. Chiar au fost interzise anumite cuvinte din engleza care pot avea doua intelesuri. Lucrezi in alta tara Emil, cred ca ai mers ceva cu avionul. Pe mine ma distreaza tare engleza pilotilor, dar mai ales a insotitorilor de zbor. In mod special polonezi, unguri, italieni, francezi. Mai degraba stiu engleza, si o vorbesc bine, echipajele romanesti.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Si eu sunt marinar la baza ..""

se pare ca nu stii engleza de balta "" mai frend""Smile).
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
intrebarea e: am avut pana acum vreun presedinte care sa stie limba engleza?
hai sa-i luam pe toti:
iliescu vorbea rusgleza...
basescu vorbea votkgleza...
constantinescu nu l-am auzit sa vorbeasca nici o derivatie a englezei...
antonescu vorbeste interingleza...

am impresia ca toti astia ai lui "escu" vor sa dea impresia de oameni culti si ca stiu engleza.
un prsedinte de tara poate sa vorbeasca in limba tarii lui si sa aiba un translator autorizat (care stie ce zice)
parerea mea...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Putem adauga optiunea "Nu trebuie" ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cronologic vorbind:

1. Ion Iliescu:


2. Emil Constantinescu
din pacate ori nu stie ori nu a folosit limba engleza in public.
ori o stie foarte bine si nu s-a facut de cacao...
nu am gasit nimic relevant pe youtube.

3. Traian Basescu


4. Crin Antonescu


am gasit mai demult un discurs al "prostanacului" Mircea Geoana si am ramas uimit cat de bine stie limba engleza
e normal zic eu pentru ca Mircea Geoana a fost 4 ani ambasadorul Romaniei la Washington.
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am votat DA. Asa la misto cum m-a tratat el de cand ma stiu. Oricum, nu cred ca limba conteaza. Vestile proaste sunt la fel de proaste in orice limba. Auzi la ei... menu de 74 EURO/persoana la nunta. Cu niste feluri de mancare de care eu nici n-am auzit pana acum.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si ti se pare extraordinar de scump 74euro nu? Un meniu la un restaurant decent costa 40-50euro. Tu daca erai in locul lui ai fi facut nunta la cort pe marginea drumului.Ce le mai place la unii sa exagereze!
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ziceam si eu asa... nu ca sa exagerez. Nici ca sa caut scandal. Chiar nu am nevoie. Ma rog... cine VREA sa inteleaga la ce m-am referit, POATE intelege foarte usor Wink
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Auzi la ei... menu de 74 EURO/persoana la nunta. Cu niste feluri de mancare de care eu nici n-am auzit pana acum.
""
propaganda A3 a lovit din plin publicul tinta Smile mai bine la da la invitati cate o punga de pufuleti si un corn, nu ar sari mai mult de 10 lei/persoana. Smile
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu a lovit nici o propaganda. In nici un public tinta. Cel putin nu in cazul meu. Si se pare ca esti al doilea care ma intelege gresit. Nu ma deranjeaza ce servesc invitatii la nunta aia. Poate fi atat punga de pufuleti, cum la fel de bine poate fi meniul ales de ei sau chiar mai mult. In schimb, daca ai fi citit articolul de ziar (eu l-am citit pe stirileprotv cu putin inainte de a posta - deci nu A3 Wink ) ai fi inteles ca esenta ar fi ca este (sau cel putin asa consider eu) cam putin 74 EURO/tacam la ce feluri sunt prezentate in respectivul articol.

In rest, repet ca NU AM AVUT INTENTIA sa intru in nici un fel de discutie politica. Si nu am nici pe viitor.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
probabil ca tine de profitul pe care il vor scoate cei 2...
la nunta omu pune cat i se pare...
daca din suma respectiva scazi cheltuiala ramai cu un anume profit...
sunt convins insa ca valoarea asta de 75 de euro e o vrajeala mediatica si meniul costa mai mult...
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bingo! La obiect, ca intotdeauna.

Deci, se poate intelege daca se vrea a se intelege.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu, cand am fost in vacanta in tara, ma dusei sa ma tund...discutie intre un client si cei doi frizeri: Base frate lasa sa fie in continuare presedinte, ca el a fost singurul cu co**ie.Si cei trei erau tineri, ceva la 30 ani.Opinia lor, dar probabil sunt multi care il sustin si cred ca spune multe.Ati vazut si euro scade daca ramane el presedinte, creste leul brusc, nu e ciudat un pic?
Pe mine nu ma deranjeza tare, vin , mananc un mic la iarba verde, un ciuc rece, o vizita la cei dragi, ma intorc aici un dus si gata cu Base si cei ca el.Adica multi, sunt o gramada de Base pe strada, oameni obisnuiti ...eu incerc sa ii ocolesc sau sa iau ce cred eu ca este bun din ei...
Nici alternative nu prea sunt... asa ca om trai si om vedea!
  • iulimlc

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Si altul de o sa vina nici engleza mai multa nu stie si nici pentru noi oamenii de rand nu o sa faca mai multe...
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cine, el?

  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Presedintele Frantei stie engleza? Angela Merkel stie engleza? Bulgarul, stie engleza?
Cat de bine?
Asta este problema, ca nu stiu presedintii engleza?
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Presendintele Frantei stie franceza si respectiva germana.

Macar ei nu zic i am pauarful den evar. Ei chiar sunt.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Problema nu e ca nu stiu engleza ci ca se incapatineaza sa o vorbeasca chiar daca nu o stapanesc prea bine. Iar asta demonstreaza cateva lucruri:
1. Au o parere prea buna despre ei insisi
2. Sunt inconjurati de pupinuristi care se feresc sa le spuna cat de prost vorbesc engleza
3. Sunt prea puturosi ca sa-si bata capul sa aprofundeze
4. Sunt prea orgoliosi ca sa foloseasca un translator

Cat despre discutia cu meniul de 75EUR, inteleg perfect nedumerirea colegului Rookie fata de reactia colegilor. Pe forumul asta sunt o gramada de basisti care, la orice comentariu antibasist, sunt gata sa te numeasca imediat prost si spalat pe creier de antenisti. Evident ca ei nu ar recunoaste nici in ruptul capului ca ar fi spalati pe creier de b1 sau de discursurile leniniste ale lui base.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

stie engleza?
da 25%
nu 74%
47 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR